Hogyan alakult volna így az első világháború?
Ha a németek jobban ragaszkodnak a Schlieffen-terv végrehajtásához?
Nem vezényelték volna a tartálékot az orosz frontra, hanem esetleg ideiglenesen feladják Kelet-Poroszországot és kevesebb erővel segítik a Monarchiát annak érdekében, hogy Párizst még 1914 vége előtt bevegyék. Hollandiától pedig a tervnek megfelelően Belgiumhoz hasonlóan átvonulást követeltek volna Limburg tartományon keresztül, ha nem kapták volna meg, a németek őket is lerohanják.
Úgy kalkuláltak, hogy a francia ipar 90%-a Párizs környékén összpontosul, ezért Párizs eleste után a franciák nem sokáig tudták volna folytatni a harcot, mindenképpen békét kértek volna.
Ez így történt volna, ha a németek elfoglalják Párizst?
Én úgy okoskodok, hogy ez az egy dolog önmagában megfordította volna az egész háborút.
Néhány második világháborús esemény már akkor bekövetkezett volna.
1. az olaszok biztosan nem léptek volna be az Antant oldalán, sőt, inkább a németek mellett léptek volna be, hogy megszerezzék a franciáktól követelt területeket.
2. A románok szintén nem léptek volna be a franciák nélkül, hanem ők is az oroszokat támadták volna Besszarábia miatt.
3. Az angolok már akkor megsemmisítették volna a francia flottát, nehogy a németek rátegyék a kezüket, hiszen ugyanaz a Churchill már akkor fontos pozíciót tölt be.
4. Viszont Gallipoli partraszállás nem lett volna a francia flotta nélkül, sem Szaloniki elfoglalása, így a görögök sosem léptek volna be, maximum ők is a németek oldalán.
5. A németek átvezényelik a katonaságot a nyugati frontról keletre és Szerbiába, legyőzve őket már kb 1915-1916-ban.
Ezután már csak Nagy-Britannia és Japán marad háborúban, teljesen elszigetelten. Vagy fegyverszünetre kényszerültek volna, vagy a német flotta és a tengeralattjárók komoly veszteségeket okoztak volna az angol flottának, ami lehetővé tett volna egy német partraszállást is.
Hogyan alakult volna azóta az életem, ha pl. két hónapja jó helyre X-elem be az Eurojackpot számokat?
Csak arra akarok rámutatni, hogy nem sok értelme van a történelmi "mi lett vplna ha" kérdéseknek. Felesleges ilyeneken agyalni.
Kedves kérdező!
A Schliffen-terv ifjabb Moltke vezerkari főnök által felhígított változata is a német erők 90 %-át tervezte bevetni nyugaton, még keleten 10 % védekezett volna az orosz haderő kb. egyharmada ellen.
A terv szerint még azelőtt végeztek volna a franciákkal és a brit expedíciós csapatokkal, hogy az orosz főerők akcióba tudnának lépni. Majd a lomha oroszokkal a nyugati gyors győzelem után már a nyugatról átdobott német főerők végeztek volna
az osztrák-magyar hadsereg segítségével.
A Schliffen-terv célja a kétfrontos háború elkerülése a nagy számbeli fölényben lévő antant csapatokkal, úgy, hogy a német főerők szempontjából a konfliktust két yors, egymás után vívott egyfrontos háborúvá változtassa.
Két probléma volt ezzel:
1.) A francia hadsereg jóval erősebb és ellenállóbb volt, mint gondolták.
2.) Az orosz hadsereg sokkal gyorsabban tudott mozgósítani, mint hitték.
A németek csak úgy tudták tartani az orosz frontot 1914. augusztusában, hogy az ott álló 150 000 fős 8. német hadsereget a nyugati, francia frontról atvezényelt 65 000 katonával megerősítették.
Az oroszoknak így is majd 500 000 katonájuk volt a németek ellen.
Kelet-Poroszorszag jól meg volt erődítve, kedvezőek voltak a földrajzi adottságai a védelemre, ha feladják, az oroszok már közvetlenül a fővárost, Berlint fenyegették volna.
Kedves kérdező!
Szerintem 1914-ben az aktuális erőarányok alapján nem volt semmi realitása egy gyors német-osztrák-magyar győzelemnek. Egy elhúzódó háborúban pedig a nagy számbeli és anyagi erőfölényben levő antantnál volt az előny.
Szerintem a németek a döntő hibát a gigantikus flottafejlesztéssel követték el.
Az 1890-es évek és 1914 között a németek addig jelentéktelen hadiflottájukat a brit után a világon a második legerősebé és második legnagyobbá fejlesztették fel.
Ezzel egyrészt Németország ellenségévé tették a világtengereket 1805 óta komoly kihívó nélkül uraló briteket, akik csatlakoztak az orosz-francia németellenes katonai szövegtséghez.
Másrészt a német hadiflotta gigantikus költségei miatt a német hadsereg 1914-es mozgósítási létszáma 5 hadtesttel, 300 000 fővel kisebb lett, mint lehetett volna, mert az erőforrásokat inkább hadihajók építésére és a flotta fejlesztésére fordították.
Én úgy látom azt a tervet mint felhigított elképzelését a koncentrált csapásnak.
A terv eleve egy olyan francia hadjárattal számolt, amelyben a német jobbszárny (Belgium) sokkal erősebb mint a balszárny (Elzász) vagy a centrum (Luxemburg)
Na most azt kell látni hogy valójában a németek csúnyán feladták ezt a koncentrációt, és a balszárnyra és a centrumra is jelentős erőket küldtek, és ott is támadtak. És aki mindenhol erős próbál lenni az sehol sem tud az lenni, régi mondás ez.
Végül pedig a jobbszárnyuk offenzívája kifulladt, mert eleve kevés volt a lendülete a nem kellően koncentrált támadásuknak.
Nem biztos hogy amúgy megnyerhették volna azt a csatát és háborút, de szerintem a német hadvezetés hibái is közrejátszottak a kudarcban.
Itt is még az 1. hadsereg az eredeti haditerv szerint, hollandiai átvonulással van feltüntetve, a valóságban a 2. helyén vonult át, onnan pedig északra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!