A Római Birodalom katonái/légionáriusai tényleg a piros színt részesítették előnyben az egyenruhájuk terén, vagy ez csak mítosz? (kb mint a vikingek "szarvas" sisakjai?)
Az izomvért valóban létezett, a görög hopliták hordták először. Nem csak ábrázolásokból, de régészeti leletekből is ismert.
Később a rómaiak is átvették, de náluk jellemzően csak a főtisztek és uralkodók viselték.
A piros szín a nőknek volt fenntartva, így az biztosan tévhit, hogy a légiósok ilyen színű ruhákban pompáztak. A katonák öltözéke zöldes, barnás volt, sok bőrholmijuk volt, természetes saját bőrszínével, amit csak a tisztek festhettek, mert a ruhafestés nem volt olcsó.
Itt egy cikk, amely ír erről, a jól megszervezett textiliparról, a divatőrületről, ami különösen a késő császárkorra jellemző.
Azt nem állítom, hogy a terepszín haszna ismeretes volt előttük, de egy rikító ruha a csatában régen sem volt előnyös, meg aztán legfeljebb a díszruháik lehettek pompázatosak, a mindennapi öltözék bizonyára egyszerű, de jó erős anyagból készült és aligha volt nagyon színes, vagy kényes holmi.
# 3
A római légionáriusok Caius Marius híres hadseregreformjától hagyományosan vörös tunikát hordtak.
Erre nézve elég megtekinteni az interneten fellelhető ezernyi képet.
De ezt a szakirodalom is megerősíti.
Lásd: például Warry, John: A klasszikus világ hadművészete
# 3
Mellesleg az ókori források szintén megemlítik a katonák vörös tunikáját.
A Kr.u. 3. századból fennmaradt egyetlen római vexillum (katonai zászló) szintén vörös.
A régészeti leletek relevancia kérdéses, ugyanis a szövetmaradványokból nem lehet megállapítani, hogy azok katonai tunikák, vagy egyéb ruhadarabok voltak. Mellesleg a vörös katonai tunika használata Marius reformjától a Római Birodalom Kr.u. 3. századi nagy válságáig feltételezhető.
#4
Én történész vagyok, de bevallom, nem vagyok a kérdés szakértője. Az, hogy mi terjedt el a köztudatban egy dolog, a valóság lehet más.
Ha lesz egy kis időm, mert jelenleg nincs, akkor megpróbálok utánanézni a kérdésnek jobban, mert kezd egy kicsit érdekelni, de szerintem a Múlt-kor cikke érdekes azért, amit linkeltem. Annyi biztos, hogy a piros szín valóban a nőknek volt fenntartva, amiben a filmekben pompáznak, de a vörös? Nem tudom, esetleg a díszruházat talán lehetett, de ezt biztosan nem hordták csatában.
Eszembe jut a Gladiátor film kezdő csatajelenete, mondjuk ott volt szakértő alkalmazva és egy fia piros ruhadarab nem volt a légiósokon, de persze az is csak egy film, bár szerintem hitelesebb lehet, mint a pompázatos piros köpenyes filmek.
# 6
Természetesen jómagam sem vagyok szakértő.
De a vörös római katonai tunika az ókori írott forrásokban szerepel.
Továbba az egyetlen, a Kr.u. 3. századból fennmaradt római hadizászló, vexillum szintén vörös, ez ellentmond annak, hogy ez női szín lett volna.
# 9
Igen, sőt például a francia hadsereg 1914-ben is kék zubbonyban és piros nadrágban kezdte a háborút.
Az osztrák-magyar huszárok szintén megtartották festői, színpompás egyenruhájukat az I. világháborúig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!