Igaz hogy régebben kötelező volt elmenni katonának és aki nem akart menni az kivégezték?
Békeidőben nem végeztek ki senkit. Háborúban - ha jogállam működött és nem nyilas diktatúra - akkor börtön, kényszermunka volt a vége. Ha valaki háborúban elhagyta a katonai szervezetet (megszökött vagy dezertált) azt kivégezhették.
Az átkosban ha valaki nem vonult be azt előállították. kapott max egy évet a letöltendő katonai szolgálat mellé. Ha megtagadta a fegyveres szolgálatot, akkor 3 év börtönt kapott. Mivel épeszű ember inkább lehúzta a két (vagy másfél) évet, minthogy három évet sitten üljön, ilyenre csak a Jehova tanúinál volt példa, akik vallási okokból megtagadtak mindenféle fegyveres szolgálatot. Ők viszont nem bujkáltak, hanem a bevonulással egyidőben mentek is a bíróság elé, majd a börtönbe.
Ha valaki nem vonult be akkor nem a katonai rendész "erőlködött vele". Az előfordult, hogy kimentek, hogy ugyanmár, hol vagy, de ha nem találták otthon, akkor körözést adtak ki ellene és a rendőrök előbb-utóbb megtalálták. Ha nem otthon, akkor a munkahelyén, vagy a haverjainál.
Ha esetleg arra hivatkozott, hogy nem kapta meg az ajánlott küldeményként kiküldött behívót...és mondjuk tényleg tudta bizonyítani, hogy nem vette át....akkor megkapta ott helyben, tehát ezt mégegyszer már nem játszhatta el.
Valamikor a 90-es évek elejétől bevezették a polgári szolgálatot és a fegyver nélküli katonai szolgálatot. Aki lelkiismereti okból meg akarta tagadni a fegyveres szolgálatot megvolt a törvényes lehetősége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!