Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mi a különbség a forradalom...

Mi a különbség a forradalom és polgárháború közt?

Figyelt kérdés
A Magyar forradalom pld. 1848-49ben mitől forradalom és miben különbözik az pld. az amerikai polgárháborútól 1861-1865 ott is a déliek lázadtak az északiak Ellen ahogy 1848ban a magyarok az osztrákok ellen.

2021. ápr. 30. 18:10
 1/4 anonim ***** válasza:
93%
Attól függetlenül, hogy a Monarchia mesterségesen összetákolt "egy ország" volt, a magyarok meg az osztrákok nem egy nép. Polgárháborúról akkor beszélünk, amikor egy nép háborúzik saját magával.
2021. ápr. 30. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
86%
A forradalom általában egy megszálló belső vagy külső hatalom elleni harc. A polgárháború szintén egy országon belüli harcot jelent, de ott már különböző kultúrák, nemzetiségek, politikai erők stb. vannak egymás ellen. Sok forradalom végül polgárháborúvá alakul.
2021. ápr. 30. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
81%
Ahogy a #2-es is írta, a szembenálló felektől függ. Ahol két (vagy több) etnikailag, kulturálisan, ideológiailag, vagy gazdaságilag jól elhatárolható fél esik egymásnak az polgárháború. Ahol el elnyomó, megszálló stb. kisebb rezsim ellen az meg forradalom. A '48-49-es eseményeket forradalomnak hívjuk, de terminológiailag inkább volt polgárháború. Pontosabban az elején amíg reguláris háborúvá nem teljesedett még forradalom volt amit a pesti ifjak véghez vittek, utána lett belőle háború.
2021. ápr. 30. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A polgárháborúban szervezett haderők, fegyveres csoportok, alakulatok (vagy wikipedia szerint különböző országrészek, frakciók) harcolnak egymással valamilyen cél érdekében (ami valószínűleg, de nem feltételen a hatalom megszerzése, rezsimváltás, politikai átalakulás, lehet például elszakadás, függetlenségi harc vagy valamilyen erőforrásért, gazdasági pozícióért, anyagiakért folytatott harc).

A forradalom célja mindenképpen a gyors rezsimváltás és nem feltétlen szervezett fegyveres csoportok harcolnak a hatalomért, hatalomváltásért, lehet alacsonyan szervezett városi, vidéki, nagyrészt fegyvertelen tömeg is. Ezért például az 1956-os budapesti, magyarországi események vagy a 2014 eleji kijevi, ukrajnai események egyértelműen forradalmak voltak, polgárháború nem volt. Viszont Kelet-Ukrajnában 2014 nyarára polgárháború bontakozott ki a forradalom után. Fordítva is lehet, Jugoszláviában, Szerbiában az 1998-1999-es polgárháború, háború vezetett a 2000-es forradalomhoz ("Buldózer-forradalom").

Az 1848-as tavaszi események Budapesten forradalom. Aztán a későbbi eseményeket 1849-ig tekinthetjük egy polgárháborúnak a Habsburg Birodalomban. Vagy például az 1917-es októberi oroszországi forradalom, melyet több éves polgárháború követett.

2021. ápr. 30. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!