A MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj melyik amerikai katonai különleges alakulathoz hasonlít a legjobban?
Szia!
Nem létezik már 34. Bercsényi László KMZ. Összevonták őket a szolnoki 88-asokkal évekkel ezelőtt egy közös ezredbe (azóta már dandár). Persze most is megvannak a különleges műveleti osztagok, csak már máshogy hívják őket.
A kérdés érdekes. A bercsényisek (nevezzük így őket) szárazföldi hadnemhez tartoznak, míg a SEAL-ek és a DEVGRU (korábban ez volt a SEAL Team Six) a haditengerészet egységei, tehát ezt már most kilőhetjük. Ahogy a tengerészgyalogosokat is, akiknek a különleges műveleti egységei a felderítők (recon) és a rombolók (raider). Nyilván nem jöhet szóba a légierő különleges alakulata sem, akiknek most nem jut eszembe a neve. :)
A zöldsapkások feladatai elsősorban a nem hagyományos hadviselés tárgykörébe tartoznak. Aktív és passzív felderítés, hírszerzés, hálózatépítés, helyi ellenálló csoportok szervezése háborús zónákban. Természetesen másra is bevethetőek, gyakorlatilag mindenre.
A rangerek elit könnyűgyalogos katonák. Legfeljebb zászlóalj erőben vetik be őket, és mindenhova légi szállítással közlekednek.
A Delta Force az US Army talán legjobb katonai egysége. Elsősorban a legjobb rangerekből válogatnak, de SEAL-ek és zöldsapkások is bekerülhetnek hozzájuk. Működésük szupertitkos. Nyilván kizárólag a szó szűkebb értelmében vett különleges feladatokat hajtanak végre.
Ezzel szemben:
A bercsényisek nem irreguláris feladatok végrehajtására vannak kiképezve, hanem beavatkozásra és mélységi felderítésre (ahogy az első válaszoló is írja). Nem zászlóalj erőben dolgoznak, mint a rangerek, és hanem 12 fős csoportokban, nem feltétlenül légi szállítással juttatják őket be és ki a műveleti területekre. A rangerekkel ellentétben vannak ejtőernyős, harci búvár (felderítő, műszaki) és hegyi vadász osztagaik is. Tehát a bercsényisek nem könnyűgyalogos erő. Maximum elvétve hajtanak olyan feladatokat, mint a Delta, és nem is állnak azon a szakmai szinten.
Tehát a kérdésre a válasz, nagyon szorosan egyikre sem hasonlít, de mivel a magyar kommandósok képzése nagyon nagy százalékban a Ranger School mintájára lett felépítve, ezért hozzájuk lehet a leginkább hasonlítani őket. Működésüket tekintve rangerek és deltások keverékének mondanám őket.
Köszönöm a válaszokat. Sikerült jobban képet kapnom honvédségünk elit alakulatáról.
2. válaszolónak: a légierő különleges alakulata: 24. Különleges Taktikai Repülőszázad
Ha valakit érdekelnek az amerikai különleges alakulatok, ajánlom figyelmébe a CIA Special Activities Center nevű egységet. A legelitebb nyilvánosan is ismert egysége jelenleg az Egyesült Államoknak.
A CIA-SAC, pontosabban annak fegyveres egysége, a SOG nyilvánvalóan elit harcosokból áll, de legfeljebb megbízhatóság szintjén számítanak a legjobbnak. A legjobbak a Delta Force és a DEVGRU (SEAL Team Six). Illetve ide sorolhatjuk még az általad is említett 24th Special Tactics Squadron-t, de ők nem önállóan dolgoznak, hanem specialistaként (pl. kommunikációs tiszt, combat controller) kísérnek más egységeket, jellemzően egyetlen fővel.
(#2-es voltam)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!