Miért kell fogni a nehézgéppuskák lőszerét?
Amikor kilőtték a géppuska mellől az egyik kezelőt, akkor azért a másik megoldotta egyedül is.
De ha már a cipelés miatt amúgy is ketten vannak, így egyszerűen megelőzhették az elakadást.
Az MG42 nem nehézgéppuska.
Egyébként már ki van találva az a bizonyos valami. Alapesetben a hevedert rakaszba helyezik és nem kell fogni. Ha valamiért csak úgy lóg, vagy csak le van lökve a fülére, akkor meg szokták menni, nehogy beakadjon valamibe. (ahogy fentebb is írták.)
Mellesleg legtöbbször csak a játékfilmekben a "látvány miatt" szokták kézből etetni a géppuskákat.
Esetleg el is akadhat, de főleg az a gond, hogy a lőszernek súlya van, nem is kicsi. A lövések megmozgatják a fegyvert, az MG 42 géppuska rövid csőhátramozgású.
A csőfar reteszelése a zár végén található görgők segítségével valósul meg. Amikor a zár mellső pozícióban van, a végén (zárfej) lévő görgők beilleszkednek a csőfar erre a célra kimunkált részébe, ezzel hajtják végre a reteszelést. A lövés kiváltása után a cső - a hozzá kapcsolódott zárral - a már említett módon hátramozog, miközben a tokban kialakított szemölcs megszünteti a zár és a csőfar kapcsolatát. Ezután a cső megáll, de a zárszerkezet ebben az irányban továbbhalad, majd a helyretoló rugó segítségével újra előre, elvégezve a következő lövéshez szükséges lépéseket.
Aztán ott van még a hüvelykivetés és bármennyire ki van egyensúlyozva a fegyver, ezek a rendkívül gyors mozgások éppen csak kontrollálhatóak a lövész számára, ha azonban a bal oldalon lévő lőszer mozgásba jön, kiszámíthatatlan irányba ránthatja a fegyvert, figyelembe véve azt is, hogy egy csekély elmozdulás pl. háromszáz méteren már komoly tévesztést jelent.
Az összevissza csapkodó lőszer bizonytalanná teheti a sorozatot, főleg, ha már kilőttek néhány hevedert, vagy csőcsere után, mivel a nagy tűzgyorsaság miatt háromszáz lövés után cserélik a csövet, néhány mozdulattal.
A fegyvert erősen kell fogni, a lövész karja elfáradhat, pontossága csökken, a találat esélye jelentősen romolhat, mindenhová lőnének vele, csak oda nem, ahová kellene.
Még azt nem írtam, hogy a fegyvert a különböző célpontokra irányítva mozgatni kell, a lőszer súlya ezt befolyásolhatja, főleg, hogy növeli a rázkódás a különféle erőhatásokat, túl lehet húzni, vagy nem eléggé sikerül a célra tartani, bármennyire képzett a lövész.
Vagyis a célzást segítik, amikor a hevedert kézzel feltartják, adagolva a lőszert.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!