Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Miért nem végezték ki hirohito...

Miért nem végezték ki hirohito japán uralkodót a II. Világháború után?

Figyelt kérdés
Japán sok borzalmat követett el, ami egy háborúban nem ritka, de hagyták hogy trónon maradjon? Miért?

2021. ápr. 18. 22:01
1 2
 1/14 anonim válasza:
100%
Tudomásom szerint a nép addig nem engedte a fegyverszunetet amig a császár élete nem volt biztos. Tehat ők örökké harcoltak volna. Acsaszarert. Igy gondolom a nép miatt
2021. ápr. 18. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Mert benne volt a kapituláció feltételeiben hogy a császári család tagjait nem lehet felelősségre vonni. Így rémlik.
2021. ápr. 18. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
84%
Miért végezték volna ki?
2021. ápr. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
95%

Nem érte volna meg az amerikaiaknak. A japánok a császárt istenként tisztelték. Ha felakasztják az amerikaiak, az csak még inkább szította volna az amerikaiellenességet, nehezebbé tette volna a megszállást, nagyobb lett volna az ellenállás a megszállókkal szemben.

Sokkal jobban jártak azzal, hogy Hirohito császárt maguk mellé állították és a segítségével, vezetésével kezdték meg Japán átalakítását egy demokratikus, pacifista, USA szövetséges országgá. Így könnyebb volt az amerikaiaknak elérni a céljaikat.

2021. ápr. 18. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
93%
Egy istent nem tudsz megölni, így nem volt értelme próbálkozni a kivégzésével.
2021. ápr. 18. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
39%
Mert akkor ma nem lenne Usa, csak hamu a helyén.
2021. ápr. 18. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
37%
Meg egy nagy gödör.
2021. ápr. 18. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
71%

Jézusom, mennyi mítosz van ebben a kommentszekcióban...


Az amerikaiak azért nem végezték ki Hirohito-t, mert ő volt igazából az egyetlen japán vezető, aki valóban békét akart kötni, és az amcsik tévesen úgy gondolták, hogy a háború után Hirohito továbbra is egy fontos személy marad, akit mind báb irányítani tudnának. Azt hitték, hogy a japánok valóban istenként tekintettek a császárra, és a császár nélkül nem tudnák biztosítani Japán stabilitását.


A probléma ezzel csupán annyi, hogy a mítosszal ellentétben a japán lakosság túlnyomó többsége vagy közömbös volt a császárral, vagy egyenesen gyűlülte. A japán vezérkar egy debil, infantilis idiótaként tekintett rá, aki folyamatosan csak útban volt, és hátráltatta a japán hadsereg és a haditengerészet működését.


A lakosság gyűlölete főként abból eredt, hogy a japán gazdaság 1940 után egy totális csőd volt: az éhezés mindennapos volt, a munkakörülmények katasztrofálisak voltak, míg a hadsereg, illetve a császár klikkjei a lakossághoz képest elképesztő pompában éltek. A helyzet odáig súlyosbodott, hogy 1944-ben a japán Belügyminisztériumnál komolyan felmerült a gondolat, hogy az egész országot katonai irányítás alá helyezzék, és a lakosság körében tisztogatásokat végezzenek, hogy a "háborúellenes" egyéneket kiírtsák a lakosságból. Ezt végül azért nem vitték végbe, mert rájöttek, hogy MINDENKI háborúellenes volt: ha a terv valóban végbement volna, Japán szinte a teljes munkásrétegét elvesztette volna.


Amikor a császár bejelentette, hogy Japán megadja magát, a közvélemény tovább romlott: a japán társadalom szinte minden rétege vagy a császár rituális öngyilkosságát, de legalábbis a lemondását követelte. Az értelmiségiek egyértelműen a császárt okolták a háború kitöréséért és japán vereségéért.


A szövetségesek között megoszlottak a vélemények: Kína és a Szovjetunió mindenképpen a császár kivégzését preferálta, a briteket igazából nem érdekelte a dolog, míg az amerikaiak meg szerették volna tartani a császárt, annak ellenére, hogy az amerikai lakosság 70%-a kivégzéspárti volt.


Na, de akkor mégis miért? A válasz: Douglas MacArthur tábornok. MacArthur mindenképpen azt szerette volna, hogy a császár maradjon. Namost MacArthus egy totális idióta volt, és ő komolyan abban a hitben volt, hogy a japán császár gyakorlatilag egy személyben testesíti a japán nemzetet, a japán kultúrát, és a japán vallást. Ez viszont teljesen szembement a valósággal. Végül egy propagandakampánnyal elérték, hogy a japán császár úgy tűnjön, mintha ő csak egy ártatlan nézelődő lett volna a háborúban, akinek semmi befolyása nem volt. Helyette minden döntést Tojo és a többi politikus nyakába varrtak, olyanokat is, amik egyértelműen Hirohitotól származtak.


Forrás:


1/ Retribution - Max Hastings


2/ Embracing Defeat - John Dower


3/ Hirohito’s War - Francis Pike


4/ Hirohito and the Making of Modern Japan - Herbert P. Bix


5/ The Fall of Japan: the Final Weeks of World War 2 in the Pacific - William Craig


"Mert akkor ma nem lenne Usa, csak hamu a helyén."


Nevetséges. A háború végső szakaszaiban a japánok olyan szintű olajhiánnyal küszködtek, hogy a nyersolajat öntötték bele az üzemanyagtartályokba. Esély sem volt arra, hogy japán bármiféle módon megszállja az USA-t.

2021. ápr. 18. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
90%
Mert semmi hasznuk nem lett volna belőle ha egy látványos perben elítélik. Az amerikai közvélemény sem követelte Hirohito "vérét", viszont Japánban ribillió lett volna belőle. Így relatív alacsony létszámú erővel is meg tudták oldani a megszállást. Nem volt Hirohito annyira démonizálva az amerikai közvélemény szemében, mint pl. Hitler, az USA megkapta amit akart - feltétel nélküli megadást. A császár személye nem osztott, nem szorzott ebben. Teljesen jogfosztottan "elfér nincs vele gond". Sőt kezesbárányként engedelmeskedve az amerikainak, biztosított egyfajta jogfolytonosságot, hogy nyugiban lerakják a fegyvert ami még jól is jött. Többet ért élve, mint amekkora haszon lett volna a felakasztásából. Ezt mérlegelték amikor jött a japán üzenet, utána ráadásként nem lett volna elegáns ha mégis kivégzik mert hát mégis aláírták azt a fegyverletételi doksit az USA részéről is. Truman fél szemmel a következő választás felé kacsingatva gyorsabban le tudta zárni a háborút.
2021. ápr. 19. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
76%
Szerintem pontozzuk le a nyócast. Sose szerettem, ha valaki túl hosszan ír.
2021. ápr. 19. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!