Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Franciaország, Nagy-Britann...

Ha Franciaország, Nagy-Britannia nem üzen hadat, ráhagyja Hitlerre a keleti terjeszkedést, akkor Magyarország elkerülhette volna a német, szovjet megszállást, náci, kommunista pusztítást?

Figyelt kérdés

Minden bizonnyal el kellett volna fogadni a német hegemóniát Közép-Európában és élelmiszer, nyersanyag, kőolaj szállításokkal segítenünk kellett volna Németországot, de szerintem ha nem eszkalálódik totális európai háborúvá a konfliktus, akkor elkerülhettük volna a megszállásokat.


Ami biztos lehet, hogy nyugati támogatás nélkül Sztálin nem tudta volna megszerezni Magyarországot, Lengyelországot, Csehszlovákiát.



2021. márc. 19. 21:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
93%

Az a baj, hogy nem érted, hogy a nagyhatalmak viszonylagos egyensúlyra törekednek, na most se a britek se a franciák nem nézték volna tétlenül, hogy Németország egy új kontinentális birodalmat épít. ha a lengyelek miatt nem is valami más okból kitört volna a háború a németekkel, ha Hitler elkezd terjeszkedni egy pont után.

Csehország bekebelezését és az Anschluss-t még eltűrték, de az volt a határ. Azt pedig Hitler mindenképp túllépte volna.

2021. márc. 19. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
71%
Nem valószínű, Horthy és a jobboldal nagyon önző volt, amint az elcsatolt területek szóba kerültek bármilyen hülyeséget bevállaltak volna érte. Plusz volt még rajtunk kívül is pár provokátorként fellépő ország, felelőtlenség volna a nyugati nagyhatalmak és németek nyakába varrni az egészet, itt keleten sokkal nagyobb hatalmi ambíciók munkálkodtak.
2021. márc. 19. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
86%

Szóval most azt várod, hogy azt mondjuk "szemét Nyugat, tönkre vertek mindent"?


Ha a szövetségesek elég tökösek lettek volna, akkor 1938-ban egy brit-francia-lengyel-csehszlovák szövetség lemosta volna a németeket, és nincs újabb világháború, vagy más formában zajlott volna le. Szerintem nem jártunk volna ezzel rosszul.

2021. márc. 19. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
90%

"de szerintem ha nem eszkalálódik totális európai háborúvá a konfliktus"


Ez elképzelhetetlen forgatókönyv, hiszen Hitler Nagy Német Birodalma magába foglalta volna Belgiumot, Hollandiát, Franciaország keleti részét, Dániát, Norvégiát, Svédországot. Nincsen olyan nagy hatalom, ami figyelmen kívül hagy ekkora terület hódítást, Franciaország megtámadásáról nem is beszélve.

2021. márc. 19. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

"Ha a szövetségesek elég tökösek lettek volna, akkor 1938-ban egy brit-francia-lengyel-csehszlovák szövetség lemosta volna a németeket, és nincs újabb világháború, vagy más formában zajlott volna le. Szerintem nem jártunk volna ezzel rosszul."


Az a baj, hogy a németeket nem lehetett könnyen lemosni, tartottak tőle. Olaszország gyengébb volt, de ellene sem léptek fel komolyan, amikor lerohanták Abesszíniát, még a Szuerzi-csatornát sem zárták le előttük a britek. Főleg a britek Hitler esetében is inkább a kibékítésére törekedtek, Csehszlovákia felosztásához is asszisztáltak és hajlottak rá, hogy Danzigot is bekebelezheti Németország a békéért cserébe. Lengyelország totális német lerohanása után is vonakodtak a háborútól a britek és a franciák is, de 2-3 nap után elsősorban francia nyomásra beléptek a háborúba jogilag, hadat üzentek Németországnak. De úgy tudom most a brit, francia közvéleményben sem volt már olyan nagy lelkesedés a háború iránt, mint amikor az első világháború kezdődött. A politikai, katonai vezetők sem voltak igazán elszántak Közép-Európa védelme iránt, Lengyelország nem kapott katonai segítséget Nyugatról, gyorsan elbukott. A szovjet expanziós politikát is tétlenül nézték, amikor Sztálin is megindította az inváziót 1939-ben Lengyelország, Észtország, Lettország, Litvánia, Finnország ellen, a Szovjetunió ellen még ilyen hadüzenet sem volt Nagy-Britannia, Franciaország részéről, később pedig hivatalosan is elfogadták Sztálin igényét Közép-Európára. Nyugaton sem indítottak komoly hadműveleteket a franciák, angolok a háború elején, így bár jogilag folyt a háború, a gyakorlatban nem sok minden történt, inkább a kivárásra játszottak, "ülőháború" időszaka volt.

Ezek alapján merülhet fel, hogy talán jobban is jártak volna a franciák, angolok, ha inkább teljesen kimaradnak a háborúból és ráhagyják Németországra, Szovjetunióra, hogy maguk küzdjenek meg Közép- és Kelet-Európáért. Véleményem szerint ez Magyarország számára is kedvezőbb lett volna, mint ahogy a kérdésben is felvetettem.

2021. márc. 19. 23:36
 6/11 A kérdező kommentje:

"Hitler Nagy Német Birodalma magába foglalta volna Belgiumot, Hollandiát, Franciaország keleti részét, Dániát, Norvégiát, Svédországot. Nincsen olyan nagy hatalom, ami figyelmen kívül hagy ekkora terület hódítást, Franciaország megtámadásáról nem is beszélve."


A Német Birodalom kelet felé akart terjeszkedni, Hitler elképzelése a német élettér bővítése, a keleti szláv népek gyarmatosítása volt. Norvégia, Svédország baráti állam volt, utóbbit meg sem szállták, azért voltak fontosak, mert Észak-Svédországból érkezett jó minőségű vasérc a német iparhoz és félő volt, hogy ezt a britek elvágják a németektől. A Belgium, Hollandia, Franciaország elleni hadjárat is tekinthető egy megelőző csapásnak, ami elkerülhető lett volna, ha 1939 szeptemberében nem áll be hadiállapot, a nyugati nagyhatalmak semlegesek maradtak volna.

Hitler előbb valószínűleg a bolsevik Szovjetunió ellen fordult volna, ott akart hódítani, leszámolni a kommunistákkal. Viszont ha a keleti fronton győzelmet arat, felmerül, hogy később Franciaország ellen fordul, ott is fűtötte a németeket a revans vágy, Elzász, Lotaringia visszaszerzése. De ha a keleti terjeszkedés évekig húzódik, Németországot megviseli és közben Franciaország, Belgium is jobban fel tud készülni, megerősíti a védelmét, akkor lehet el tudták volna kerülni a háborút Hitlerrel, német inváziót.

2021. márc. 19. 23:56
 7/11 anonim ***** válasza:
78%
A német élettér nem élvezett elsőbbséget a Nagy Német Birodalom előtt, elsődlegesen minden német terület visszaszerzése volt a célja.
2021. márc. 20. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
56%

#5

1938-ban még halál gyenge volt a Wehrmacht. A félelmetes páncélos erők még csak megszületőben voltak, a gyalogság nem volt elég létszámú, nem volt annyi hadieszközük. Egyedül a Luftwaffe volt már akkor is korszerű. De az Óceánon a brit-francia flotta felzabálta volna a Kriegsmarine-t, onnantól kezdve meg annyi, Németországra csúnya tengeri blokádot nyomtak volna. A náci propaganda sem volt még annyira hatásos, a nép nagy része még emlékezett akkor más dolgokra is, lehet fel is lázadtak volna, akkor meg megint game over lett volna Hitlernek. Eltöketlenkedték a szövetségesek, az az igazság. Azóta is ebben a traumában él a Nyugat, mert most már minden diktatúrára ugranak....


A lengyel hadjárat is szerencsés volt, na meg a paktum a Sztálinnal. Ha nem kötik meg a ruszkikkal az egyezményt, akkor nem is támadtak volna a németek. De tegyük fel, hogy a németek a szovjetek nélkül hadba lépnek. A lengyel hadseregnek lett volna lehetősége visszavonulni a romániai hídfőhöz, ott pedig ki tudtak volna tartani egy darabig, egészen pontosan a nyugati offenzíváig. Erre vártak a britek, meg a franciák is, hogy a lengyelek majd jól megpuhítják a németeket, majd pedig ők is akcióba lépnek Nyugatról, mert a kétfrontos háború összeroppantotta volna Németországot se perc alatt. Egy francia vállalkozás volt is. Sajnos Sztálin is megtámadta Lengyelországot, onnantól kezdve ott bukó lett a történet. Egyébként a SZU-nak azért nem üzentek hadat, mert a lengyelekkel kötött megállapodás, csak Németország agressziójára volt érvényes, más országéra nem, nem is számoltak a német támadáson kívül más variációval.


A Nyugat még 1940-ben is nagy ziccert hagyott ki. Az egyesített brit-francia haderő nagyobb létszámú volt, mint a francia-német-belga-holland határvidéken felsorakoztatott német hadsereg, illetve fegyverek tekintetében - a közhiedelemmel ellentétben - nem sokban voltak alul maradva a szövik. A Spitfire például jó kezekben szépen ritkította a messereket, a francia Renault tankok pedig semmivel sem voltak szarabbak, mint az akkori standard német harckocsi, a Panzer II. PZ III és IV nagyon kevés volt még akkor. A kulcs az egészben az volt, hogy a németek egy újítást vittek a hadászatban, a szövetségesek pedig egy olyan hadviselésre készültek, mint az első világháború. Ha a szövik is olyan fejlett hadászattal, harcászattal és hadműveleti irányítással rendelkeztek volna, mint a Wehrmacht, nem valószínű, hogy a németek bezsebelik Franciaországot. A német hadsereg totális fölénye is csak egy mítosz.


Egyébként szerintem csak a békével jártunk volna jól. Ha Hitler nem pattog München után, akkor nincs háború, amibe belesodródjon az ország (egyébként az is megér egy misét, ennyire idióta vezetése akkor Mo.-nak, mint akkor, nem sok volt). Nem támad vissza a SZU, és nincs utána 45 éves kommunizmus. Marad a Horthy-rendszer, amit vélhetően a negyvenes években leváltott volna egy haladóbb politikai berendezkedés, és most nem lennénk az EU sereghajtói.....

2021. márc. 21. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 kretens ***** válasza:
28%
8..1938-ban a Német hadsereg létszáma több mint nyolc millió fő volt.Nos lehet hogy még nem voltak számottevő páncélos hadosztályaik de a Franciáknak és az Angoloknak minden centiméterért Németország területén fanatikus ellenállásba ütköztek volna.Gyakorlatilag minden Német katona ekkor még Németország területén belül volt.Nem ugyan az a szituáció lett volna mint 1945-márciusában és 1938-ban csak hatalmas veszteségek árán tudtak csak volna átkelni a Rajnán aztán ennyi tovább menni már nem lett volna erejük.
2021. márc. 21. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Melyik dimenzióban volt 8 milliós a wehrmacht? 1939-ben a heer durván 2 milliós volt, 1940-ben franciaország ellen 3,3 millió föt tudtak felsorakoztatni, és össz vissz 3000 tankot, javarészt panzer 2-eseket, a tigrisre 1942-ig nyugodtan lehet várni. A francia hadsereg a tartalékosokkal együtt elérte az 5,9 millió főt. Németország egyáltalán nem volt fölényben franciaország elleni hadjárata idején, levegőben a luftwaffe össz vissz 4000 gépet számlált, franciaország 5000-et bár ebből csak 1000 volt bevethető állapotban, meg britannia cirka 2500-at tudott bevetni, ez 3500 bevethető gép, nyilván a luftwaffe gépei se voltak mind bevethetőek, főleg így a lengyel hadjárat után ahol amugy a tévhitekkel ellentétben a gyors előrenyomulás sok veszteséget okozott, kifejezetten felszerelésben, tehát tankokban, repülőkben is. A kriegsmarine pedig egy vicc. 2 elavult csatahajó az 1. Vh-ból, a scharnhorst meg a gneisenau, a bismarck meg tirpitz ekkor még minden volt csak bevethető nem. A britek 15 csatahajóval rendelkeztek, a hms argusal együtt pedig 7 repülőgéphordozóval, a franciáknak pedig 7 csatahajó, köztük 2 újépitésű dunkerque osztályú, meg a bearn nevű anyahajó, +épités alatt állt a richelieu és jean bart csatahajók, elöbbin az utolso finomitásokat végezték, meg a brit flotta is lassan készen állt eddigre a 5. György király osztályu csatahajókkal. A franciák a hadrendbe lévő, gyarmati csapatoknál lêvő, rendfentartó, helyőrség védő, és még a seregnek le nem szállitott de már legyártott tankokjaikal darabszámba ütötték a 6000-et, a bevethető tankok pedig a német fronton 4000+ volt, a char b1 pedig az akkori egyik ha nem legjobb tank volt.
2023. febr. 2. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!