Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Második világháború végén...

Második világháború végén itthon Budapest ostromán kívül volt olyan rész ahol komolyabban próbáltak harcolni a benyomuló oroszok ellen?

Figyelt kérdés
az itteni katonák hogy voltak erre felkészítve, látszatharcok mentek, vagy csak simán átfolytak az ország elején és végén?
2021. febr. 11. 21:33
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
az ellenségre értem
2021. febr. 11. 21:35
 2/13 A kérdező kommentje:
ilyen keletebbi nagyobb helyeket értek mint Nyíregyháza, Debrecen, itt átvonultak a ruszkik minden fennakadás nélkül, vagy itt is voltak csatározások?
2021. febr. 11. 21:37
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Ekkora városi ostrom nem sok volt a háború alatt, de Debrecen környékén volt a háború egyik nagy tankcsatája. A "Tavaszi ébredés". Ide hozták a tankokat az Ardenekből (A halál 50 órája), egyik fél sem figyelt a helyiekre, és a tankok elsűjedtek a sárban. A csatának még rengeteg érdekessége volz
2021. febr. 11. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
71%
Mecseki Láthatatlanok például. Budapesten belül érdemes megemlíteni a csepeli ellenállókat is.
2021. febr. 11. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
95%

Magyarország területe nem alkalmas erős védelem kialakítására. Nemhiába csak Budapest mint volt alkalmas komolyabb védelemre.

Egyébként a másik nagyobb védvonal kiépítési kísérlet - de nem túl sikeres -a Dunántúlon volt a Balaton keleti és nyugati oldalán.

2021. febr. 11. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
18%
Ja bocsánat, azt hittem az '56-os forradalomról van szó...
2021. febr. 11. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
49%
Folyamatosak voltak a harcok. Debrecen környékén volt egy nagy csata például, ami a várost is lerombolta, ezért van az, hogy a Debrecen belvárosában is vannak panelok, meg mert a szocialistákból hiányzik a jóízlés.
2021. febr. 11. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
85%

Ha beleszámít az "itthon" fogalmába, a Kárpátokon lévő Árpád-vonal elég hatásos védelmi rendszer volt, amely különösebb német segítséggel is képes volt feltartóztatni a Vörös Hadsereget. Akkor ott még a Tordai csata, ahol a Honvédség korlátozott német segítséggel is elég komoly borsot tört a szovjet-román alakulatokra.


Debrecen környékén a világháború egyik legnagyobb páncéloscsatája volt, amely lényegében döntetlen volt. A szovjetek nem tudták a Tiszántúlt lezárni, emiatt a Kárpátokból visszatudtak vonulni a magyarok és a németek. De a német csapatoknak sem sikerült behatolni Erdélybe.


1945 tavaszán hajtotta a végre a Wehrmacht utolsó jelentősebb támadását, (azért jelentősebb, mert egyébként még Berlinnél is voltak kisebb ellenlökési kísérletek) nagyjából azonos erőkkel, mint amekkorát az Ardennekben felvonultattak. Az elit 6. SS hadsereg is harcolt itt akkor.


Szóval, ja Budapesten kívül is elég komoly ellenállást tanúsítottak a németek és a mieink. Az ellenállás lehetőségéhez az is hozzájárult, hogy Horthy kiugrási kísérlete megbukott. Ha sikerül neki a dolog, akkor 44 októberében összeomlik az arcvonal, a németek lehet, hogy a Duna vonalán sem tudták volna felvenni a harcot.

2021. febr. 11. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Folyamatosan voltak harcok, főleg hogy bár lehet a németeket sem szerették annyira egyöntetűen, de az erőszakoskodó, fosztogató szovjet hadsereget még annyira sem. A morál közepes volt, főleg a végefelé amikor látszott minden elveszett, a többség már inkább arra gondolt hogy ússza meg.

Nagyobb helységharcok azért nem voltak mert nem voltak rá adottak a lehetőségek. Nem volt elég erőforrás (élőerő sem) komolyabb védelmet kiépíteni a többi városban. A hazai városok szerkezete sem olyan mint Bp-n, "mezőváros" v. "bányaváros", relatív kicsi (sokszor csak pár utcányi) a több szintes épületekből álló városmag, az egymástól távolabb lévő, szétszórt, 1-2 szinte épületek meg városi harcot jelentenek csak kicsit tagoltabb terepet. Budapesten nagyobb a városmag, közlekedési és stratégiai okból fontos csomópont, ahol érdemes volt koncentrálni az erőket.

2021. febr. 12. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
*a szétszórt épületek NEM városi harcot jelentenek, csak tagoltabb terepet, egy kertvárosias övezetben sokkal nehezebb állandó védelmi vonalat építeni mint magas, masszív kőépületek között ahol helységről-helységre megy a harc
2021. febr. 12. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!