Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A mai hadászatban egy Maginot-...

A mai hadászatban egy Maginot-vonal szerű erőd kb. a nullával lenne egyenlő?

Figyelt kérdés

2021. febr. 5. 10:09
 1/6 anonim ***** válasza:
80%
Már a II. Vh. idején sem ért túl sokat - mint láttuk a "gyakorlatban" - most is ugyanúgy megkerülnék. Azóta ráadásul a precíziós fegyverek elég sokat fejlődtek, a bunkereket, védett pontokat a levegőből szinte rutingyakorlat megsemmisíteni.
2021. febr. 5. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

A Maginot-vonal a második világháborúban tökéletesen látta el a feladatát: azért építétték, hogy a németek ne tudjanak a francia-német határon átkelni, hanem a jobban védhető belga-francia határon keresztül támadjanak. A cél az volt, hogy a francia-belga csapatok Belgiumban és Észak-Franciaországban lelassítsák a támadó német motorizált és páncélos csapatokat, és ezáltal elég időt adjanak a francia vezérkarnak a hadserege mobilizációjára.


A terv ott ment félre, hogy nem sikerült lelassítani a csapatokat Belgiumban. Ennek több oka volt: a francia hadsereg a tervezettnél jóval lassabban mobilizálódott (ennek főképpen a gyenge stratégiai tervezés volt az oka), a német csapatok a tervezettnél nagyságrendekkel gyorsabban haladtak előre, illetve a francia hírszerzés gyakran téves információkat közölt a hadsereg vezetőségével, és elnagyolták a német csapatok számát, aminek köszönhetően a francia hadi erőforrásokat helytelenül osztották el a frontvonalon.


Forrás: Julian Jackson; Franciaország Bukása: Az 1940-es Náci Invázió; 2003, illetve J.E Kaufmann, H.W Kauffman; A Francia Erőd: A Maginot-vonal és a Francia Védművek a Második Világháborúban; 2005

2021. febr. 5. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Alpvetően az erődöket meg szokták kerülni. Ha erre nincs mód akkor lehet jelentőségük.

Tehát minden attól függ milyen eszközökkel történik a támadás. Ha arra gondolsz, hogy a 2. vh-s maginot erődöt támadnák mai eszközökkel, akkor nem sok értelme lenne, azonban, ha az erődrendszert modern fegyverekkel és egyéb védelmi berendezésekkel látod el igen komoly fejtörést okozhatna a támadónak.


Az 1. teljesen igazat ír, mindaddig amíg abból indulunk ki, hogy csak a támadónak van precíziós eszköze, meg repülőgépe. Ha viszont arra gondolunk, hogy vannak a védekező félnek is vadászrepülői, légvédelmi rakétái, lokátorai, drónelhárító eszközei, akkor kicsit más a helyzet.


Egyébként a mai "erődrendszerek" jóval nagyobb területen, nagyobb mélységben (itt nem a föld alatti mélységet, hanem a hadászati mélységet kell érteni) terülnek el. A védelmet biztosító csapatok nem csak a betonban ülnek, hanem komoly gyorsan mozgó páncélos és gyalogos erőket is alkalmaznak annak érdekében, hogy a támadókat megállítsák. Ezzen kívül megfelelő légi támogató erőket is biztosítani kell a védelemhez.

2021. febr. 5. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Igen. A korszerű hadviselésre inkább a mobilitás, a sokoldalú felhasználhatóság, a szervezettség, a gyorsaság és a rugalmasság a jellemző, ráadásul a tehetősebb katonai vezetések preciziós fegyverekkel támogatják a harcot. Bármilyen beton kockába ásod is el magad a föld alá, ma már nem kihívás ráküldeni kilométer ezrekről két-három, kifejezetten ezek lerombolására kifejlesztett fegyvert. Ezek a fegyverek nem olcsók, de az okozott kár a fegyver árának többszöröse és a támadott haderő hatékonyságát jelentősen csökkenti alkalmazásuk. Elsőként a légierőt és a híradást szokták lenyírni, aztán az utánpótlásban fontos szerepet betöltő erőket. A többit - szükség szerint - ezután, ha még nem ment el a kedve a megtámadottnak a háborúsditól ezek után sem.
2021. febr. 5. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
75%

Igazából már a harckocsi hadviselés megjelenésekor látni lehetett az erődök végét, de igazán a grand slam és tallboy bombák tették őket teljesen elavultá.

Napjaink hadviselése pedig egyértelműen a mobilitásról szól. A gyors helyváltoztatás képessége jelenti a legjobb védelmet.

2021. febr. 5. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
21%
A Maginot vonalat nem tudták megkerülni,mivel a tengerpartig kivolt építve,viszont az Ardennek-nél elég gyengén vagy helyenként nem is volt építve.De ez amúgy is mind1,hisz a németek szemből is áttörték több mint 4 ponton,a légierő,ejtőernyősök,tüzérség és jól kiképzett műszaki egységek segítségével.A Siegfried vonalat és az Atlanti falat is áttörték a szövetségesek.Az ilyen erőd rendszereknek maximum az első vh-ban volt hasznuk.Ma már semeddig se tartana megsemmisíteni egy ilyen erőd rendszert.A belga Ebem Emael erőd az 1000 fős helyőrségével se bírta tovább 1 napnál a nagyjából 100 német ejtőernyős ellen.
2021. febr. 5. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!