A mai hadászatban egy Maginot-vonal szerű erőd kb. a nullával lenne egyenlő?
A Maginot-vonal a második világháborúban tökéletesen látta el a feladatát: azért építétték, hogy a németek ne tudjanak a francia-német határon átkelni, hanem a jobban védhető belga-francia határon keresztül támadjanak. A cél az volt, hogy a francia-belga csapatok Belgiumban és Észak-Franciaországban lelassítsák a támadó német motorizált és páncélos csapatokat, és ezáltal elég időt adjanak a francia vezérkarnak a hadserege mobilizációjára.
A terv ott ment félre, hogy nem sikerült lelassítani a csapatokat Belgiumban. Ennek több oka volt: a francia hadsereg a tervezettnél jóval lassabban mobilizálódott (ennek főképpen a gyenge stratégiai tervezés volt az oka), a német csapatok a tervezettnél nagyságrendekkel gyorsabban haladtak előre, illetve a francia hírszerzés gyakran téves információkat közölt a hadsereg vezetőségével, és elnagyolták a német csapatok számát, aminek köszönhetően a francia hadi erőforrásokat helytelenül osztották el a frontvonalon.
Forrás: Julian Jackson; Franciaország Bukása: Az 1940-es Náci Invázió; 2003, illetve J.E Kaufmann, H.W Kauffman; A Francia Erőd: A Maginot-vonal és a Francia Védművek a Második Világháborúban; 2005
Alpvetően az erődöket meg szokták kerülni. Ha erre nincs mód akkor lehet jelentőségük.
Tehát minden attól függ milyen eszközökkel történik a támadás. Ha arra gondolsz, hogy a 2. vh-s maginot erődöt támadnák mai eszközökkel, akkor nem sok értelme lenne, azonban, ha az erődrendszert modern fegyverekkel és egyéb védelmi berendezésekkel látod el igen komoly fejtörést okozhatna a támadónak.
Az 1. teljesen igazat ír, mindaddig amíg abból indulunk ki, hogy csak a támadónak van precíziós eszköze, meg repülőgépe. Ha viszont arra gondolunk, hogy vannak a védekező félnek is vadászrepülői, légvédelmi rakétái, lokátorai, drónelhárító eszközei, akkor kicsit más a helyzet.
Egyébként a mai "erődrendszerek" jóval nagyobb területen, nagyobb mélységben (itt nem a föld alatti mélységet, hanem a hadászati mélységet kell érteni) terülnek el. A védelmet biztosító csapatok nem csak a betonban ülnek, hanem komoly gyorsan mozgó páncélos és gyalogos erőket is alkalmaznak annak érdekében, hogy a támadókat megállítsák. Ezzen kívül megfelelő légi támogató erőket is biztosítani kell a védelemhez.
Igazából már a harckocsi hadviselés megjelenésekor látni lehetett az erődök végét, de igazán a grand slam és tallboy bombák tették őket teljesen elavultá.
Napjaink hadviselése pedig egyértelműen a mobilitásról szól. A gyors helyváltoztatás képessége jelenti a legjobb védelmet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!