Az EU Palesztinában és Szerbiában miért a kétállamos, míg Cipruson, Grúziában, Azerbajdzsánban, Boszniában az egyállamos megoldást erőltetné?
- Az utóbbi hetven év fejleményei alapján szerintem irreális elképzelés, hogy megvalósuljon az ENSZ Közgyűlés felosztási tervezete Palesztinára egy zsidó és egy arab államra az 1947-ben elképzelt vagy akár az 1967-es határok mentén, de az amerikai Trump-kormány által elképzelt felosztás is teljesen irreális, életképtelen. A zsidó-arab települések már olyannyira összenőttek Palesztinában, hogy lehetetlen két államra bontani a területet. Inkább a gyarmati, apartheid rendszer felszámolását és a palesztinok egyenjogúsítását kellene támogatni Brüsszelben.
- Szerbiában a nemzetiségi konfliktusok, korábbi háborúk miatt az albán többségű Koszovó leválasztása, annak független államiságának elismertetése reális, hosszú távon talán békét hozó kezdeményezés lehet, de probléma, hogy nehéz elfogadtatni Szerbiával a terület elcsatolását, két külön független ENSZ tagállam koncepció végrehajtását. Valamilyen területcserével talán lehetséges lenne.
- Cipruson, Grúziában, Azerbajdzsánban, Boszniában is súlyos nemzetiségi ellentétek, gyűlölködés van akárcsak az albánok és a szerbek között. Aligha tűnik reálisnak, hogy majd görögök-törökök, grúzok-abházok, grúzok-oszétok, azeriek-örmények kibékülnek, újraegyesülnek és boldogan élnek együtt egy államban. Az EU ott viszont Szerbiával, Koszovóval ellentétben nem hajlandó tudomásul venni a realitásokat, kialakult helyzetet és ragaszkodik Észak-Ciprus, Abházia, Dél-Oszétia, Hegyi-Karabah önrendelkezésének, kiválásának felszámolásához, Ciprus, Grúzia, Azerbajdzsán szuverenitásához, területi integritásához, azaz az egyállamos megoldáshoz. Bosznia a szétesés, szétválás után újra egybe lett téve a '90-es években, de ott is nagy az ellentét, az országot csak az EU megbízott helytartója és a külföldi békefenntartók tartják egyben, a hosszútávú stabilizáció a külsőleg kikényszerített egyállamos megoldással nem sikerült.
"a gyarmati, apartheid rendszer felszámolását és a palesztinok egyenjogúsítását kellene támogatni"
Aki ilyeneket mond, az nyilvánvalóan az egykori szovjetúnió propagandaanyagaiból tájékozódott. Nem árt tudni, hogy azok nem a hitelességükrõl híresek. És azt az olcsó poént nem is sütöttem el, hogy az 1947 ENSz Kgy határozat szóhasználatában "palesztinok"= arabok és/vagy zsidók.
Aki félreértette a dolgot: nem Izraelben van apartheid rendszer, hanem Izrael a megszállt, annektált, annektálandó palesztin területeken működtet hasonlót.
Ezeken a C területeken a politikai rendszer csak a zsidókat szolgálja, a palesztinok/arabok másodrendűek, elnyomásban, jogfosztásban élnek.
Az A területeken alig vannak zsidók, itt a palesztin arabok szabadon élhetnek, saját kormányuk, széleskörű autonómiájuk van, saját állami jelképük van, de ezek életképtelen területek - hasonlók, mint egykor a dél-afrikai bantusztánok rendszere.
A B átmenet.
Itt látható a felosztás:
4 A kérdező, "nem Izraelben van apartheid rendszer, hanem Izrael a megszállt, annektált, annektálandó palesztin területeken működtet hasonlót."
Semmi félreértés. Izrael SEHOL nem mûködtet az apartheidhez hasonlót sem.
A Nyugati Part arab lakosai nem állampolgárai Izraelnek, ott van arab önkormányzat, lényegében már régóta csaknem külön állam. Vagyis, ha azt mondod, hogy ott apartheid rendszer van, az annyi, mintha azt mondanád, Izrael apartheid rendszert mûködtet Szíriával, Libanonnal szemben, mert ezek állampolgárai vízum nékül nem léphetnek Izraeli területre.
Az Al Jazeeráról: kétségkívül tekintélyes portál, nem véletlenül nevezik "arab CNN"-nek. DE Katarban van, Katar pedig annak az Iránnak a hóna alatt (földrajzilag), amelynek Legfelsõbb Vezetõje (Supreme Leader) azt mondta: "a cionista rezsim valódi rákos daganat a régióban, és KI KELL VÁGNI ÉS KI IS LESZ VÁGVA." ( [link] . Ez egy kormány- és vallási vezetés közeli IRÁNI portál.) Ez ugyan jó néhány éve volt, de Irán álláspontja azóta se változott, Katar pedig kínosan próbál egyensúlyozni Irán és az Iránnal (alsó hangon) nem túlzotta szimpatizáló arab államok (Szaud Arábia, öböl országok) között.
Az Al Jazeera térképén a C terület túl nagynak tünik, utána kellene néznem, csak sajnos err nincs idõm. DE
tudni kell, hogy Izrael nemzetbiztonsági szempontból nem modhat le bizonyos területek ellenõrzésérõl, ezek a Golán és a Jordán völgye.
Szóval tessen végre tudomásul venni, hogy ez az "apartheid rendszer" nem egyéb Izrael-ellenes propagandaszövegnél.
Senkit ne tévesszen meg a tény, hogy egyes területeket kerítéssel, rövid szakaszon fallal vettek körül. Erre a korábban elég sok ön- és nem ön gyilkos merénylet miatt volt szükség. És amióta van csakugyan töredékére csökkent a merényletek száma. Viszont attól, hogy van kerítés, nem apartheid, mert akinek csakugyan dolga van a kerítés túloldalán, azt a kiépített kapukon ellenõrzés után átengedik. Csak annyi a kényelmetlenség az arabok számára, hogy nem mehetnek akárhol, hanem csak az ellenõrzõ pontokon keresztül, ami olykor kerülõ. Dehát ne tetszettek volna annyit gyilokolászni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!