Az emberek Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában, Bulgáriában hogyan viszonyultak a szovjet megszálláshoz?
Mindenhol ugyanúgy viszonyultak hozzá, a köznép Prágától Szófiától gyűlölte a szovjet megszállást, s magát a kommunizmust is. Nem véletlen hogy 2 év alatt minden csatlós államban eltűnt a rendszer.
A csehszlovákokban 1968 még mindig bennük van, a lengyelek sosem csipázták a ruszkikat, főleg a világháborús tetteik miatt, a bolgárokról nem tudok mit mondani, de biztos nem élvezték a nyomort és a megszállást.
A lengyelek híresen orosz és kommunista ellenesek, és a pánszláv eszmék sem hatották meg őket soha. Ők a magyaroknál is jobban utálták ezt a helyzetet.
Csehszlovákiában meg ugye ott volt a Prágai tavasz, ami szintén nem arra utal, hogy nagyon lelkesedtek a megszállókért és a kommunizmusért. Azelőtt nagy pánszlávisták voltak, de az orosz medve szorítása persze nekik sem tetszett.
A bolgárok sem nagyon szerették ezt az időszakot, náluk hatalmas nyomor is volt. A demográfiai mélyrepülésük is akkoriban kezdődhetett.
Magyarország viszont a ,,legvidámabb barakk" volt. Kádár más módszerekkel operált mint elődei. Tudta, hogy ha biztosít egy relative jónak mondható életszinvonalat és mérsékelt szabadságot a magyarok lefogják nyelni az egyéb dolgait és a szovjet megszállást. Plusz egy idő amúgy is túl kényelmesek lesznek a lázadozáshoz. Ez a puha diktatúra és a Kádár kori elkényelmesedés most az oka, hogy a magyarok a többi volt keleti blokkos néphez képest kevésbé tudják értékelni a demokráciát. Ehhez képest mondjuk a lengyelek akik keményebb körülmények között éltek, jobban értékelik a mostani szabadságukat.
Lengyelországban rühellték őket a legjobban, mert már a harmadik alkalom volt, hogy az oroszok csizmái alatt kell sínylődniük, és most is oroszellenesek. Lengyelországot nagyon lehúzta ez az időszak, nagy gyomor volt náluk, de a bolgároknál is. A bolgárok és az oroszok között elhalványult valamennyire a pánszláv "érzés", mert az oroszok a szerbeket támogatták.
A csehszlovákok, meg eleinte örültek, ők vették át leginkább a pánszlávizmust, meg büntetlenül irthatták és üldözhették a magyarokat és a németeket, a szovjet/orosz testvéreikkel karöltve. Náluk így demokratikusan, választást nyerve vették át a hatalmat a kommunisták, amellett, hogy őket rombolta legkevésbé a háború. Aztán jött a feketeleves, a rossz gazdaság, és a '68-as Prágai Tavasz. De a csehek így is jobb életszínvonalon éltek, mint a magyarok, a Habsburgok, meg kb. mindenki annyit fektetett az országukba, míg Magyarországot a külföld csak rombolta.
Magyarország azért volt a "legvidámabb barakk", mert a magyarok vérrel fizettek a nagyobb szabadságért. Ezt egyik másik nép sem csinálta meg. A magyarországi szocializmus/kommunizmus egyébként is teljesen illegitim volt, az elejétől a végéig.
#5
Hát igen, a lengyelek szó szerint kiharcolták a szabadságukat, és nem sunnyogták el a rendszerváltást. Meg lehet nézni, hogy mennyivel másabb (értsd: jobb) társadalom lett belőlük. Csak sétálj végig Budapest és Varsó utcáin, és számold meg, hogy hol hány ratyi kinézetű (nem feltétlen meleg) fiatal srácot látsz, idióta pávahajjal...
#7: Nálunk nem volt teljes értékű rendszerváltás. Ugyebár áttértünk piacgazdaságra meg minden, de a haszonleső, korrupt elemek ugyanúgy bentmaradtak a politikában. Az ész nélküli privatizálás nem tett jót, a 90-es évek sem lett a dicsőség korszaka. Így aztán az emberek sem azt kapták amit elvártak, arra jutottak hogy mégsem jobb sokkal a kapitalizmus.
A lengyelek meg ugye nemigazán engedtek fontos pozícióba volt kommunistákat. A hagyományosan jelentős katolicizmus miatt össztartóbb a társadalmuk is(mondom ateistaként).
#7,8
Magyarországon, Romániában és Bulgáriában zajlott le hasonlóan a gengszterváltás, az országot kiadták, a rabló banda pedig továbbra is élősködik a gazdatesten (rajtunk).
De igazából már a románoknál is jobb a helyzet. Nagy "köszönet" Antall Józsefnek...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!