Meddig kell bejelenteni hogy októberben indulok képviselőnek, polgármesternek?
A választási irodától ajánlóívet kérhetsz, a választás napjának kitűzése után. (Nyilatkozatot is kell tenni, például arról, hogy nincs olyan tisztséged, ami összeférhetetlenséget okoz.)
Az ajánlóíve(ke)t lehetőleg azonnal átadják, de ezt legkorábban csak a választás napját megelőző 50. napon tehetik. (Következésképp, nem érdemes előbb kérni.)
Az ajánlóívre lehet ajánlásokat gyűjteni; mivel nem tudom hány lakosú (a választás évének január 1-i lakosságszáma számít), és a választás szempontjából milyen besorolású településen akarsz indulni, nem tudom, hogy legkevesebb hány ajánlás kell számodra polgármesterjelöltként, illetve képviselőjelöltként. De, te, vélem, tudod, itt megnézheted: [link] a „Hány tagja van a települési képviselő-testületeknek, a fővárosi és megyei közgyűléseknek?” írásra kattintva.
Az ajánlóíveket a megszabott határidőre hiánytalanul vissza kell adni, akár elegendő ajánlást tartalmaznak, akár nem; akár üresek is lehetnek. A le nem adott ívek miatt bírságot szabnak ki.
Ha elegendő számú érvényes adatú ajánlást kaptál, akkor, legkésőbb a lista leadást követő negyedik napon nyilvántartásba vesznek (akkor is, ha nem, csak akkor „nem indulhat” megjegyzéssel), és a szavazás napján szerepelni fogsz a szavazólapon.
Ha a polgármesterjelöltek közül te kapod a legtöbb érvényes szavazatot, akkor megválasztott polgármester leszel.
Ha a képviselőjelöltek közül legalább annyiadik legtöbb érvényes szavazatot kapsz, ahány képviselő megválasztásra kerülhet, akkor megválasztott képviselő leszel. Amennyiben a képviselőjelöltek közül valaki megválasztott polgármester lett, a képviselőjelöltek listáján már nem veszik figyelembe.
Mivel még nincs kitűzve a választás napja (a választás napja előtt 70-90 nappal kell kitűznie a köztársasági elnöknek), dátumszerűen nem válaszolható meg a kérdésed. Ha meglesz az időpont, akkor
• legkorábban a választás napjának kitűzése utáni napon (de ajánlóívet legkorábban csak a választás napja előtti 50. napon adnak);
• legkésőbb az ajánlóívek leadásnak napján, de akkor csak óráid maradnak az ajánlásgyűjtésre és a leadásra.
Nem akarok huhogni, de hogy gondolod, vetélytársakkal szemben jobb választásnak bizonyulni, hogy tudnál egy települést – többek közt – jogi, pénzügyi, munkáltatói jogszabályoknak eleget téve, bonyolult pályázatokat benyújtva, vezetni; kevés teljesíthető lehetőség esetén más településeket megelőzve nyerni forrásokat, azok felhasználásával elszámolni, ha nem találod meg a Nemzeti Választási Iroda honlapját, a választási jogszabályokat?
Persze, a mi falunknak jó, hogy más településektől eltérően, megfelelő végzettségű, gyakorlatú polgármesterünk van, és a képviselő testületben is magasan képzett, sokéves tapasztalattal rendelkező gazdasági, jogi szakemberek is vannak, míg másutt, nem. Ez, előnyökkel jár. Például, 5 település összefogásával megvalósult szennyvízberuházásnál a mi falunk lakosai ingatlanonként 35-ezer Ft hozzájárulást fizettünk, utánunk a legkevesebbet fizető faluban 89-ezret fizettek, de volt, ahol 120-ezret. A mi falunkban a főút (szinte csak ebből áll a falu) a beruházás után teljes szélességében új útburkolatot kapott, a többiekben foltozták az amúgy is kátyús úttesteket, szaporítva az egyenetlenséget. A mi falunk vezetősége összevarázsolt többféle pályázatot, a többiek nem tudtak. Jó szándékú, tisztes polgármesterek, képviselők vannak ott is, de az, összehasonlítva, csak bosszankodás, irigység okozására elég.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!