Lehet ez a filozófiaváltás lenne a nyugati kultúra bukásának egyik oka?
Az utóbbi időben elolvastam pár indiánkönyvet, és az tűnt fel, hogy az indiánok folyamatosan egyensúlyba akrtak kerülni a természettel, míg a migránsok (fehérek) ezzel nem törődve, levadásztak mindent.
A mai nyugati világban is folyamatosan a környezetvédelmet, túlnépesedés mítoszt hangoztatják. Azaz mintha a mai nyugati filozófia az indián filozófiával egyezne, ami viszont egy "vesztes" filozófia.
Tudom, a fehér bevándorlók technológiája fejlettebb volt, míg ma pont hogy a bevándorlók technológiája fejletlenebb, de szerintem a természettel való egyensúlyra törekvés akkor is hibás, sokkal inkább a természet megzabolázása nézet a jobb, és ez okozza a nyugati kultúra bukását.
Szerintem a nyugati civilizációs hódítások nem tudatosan mentek szembe a természet védelmével, ami akkoriban még nem volt egy erős program. A hódítók nem feltételenül otthonként kezelték az új területeket, hanem azok kizsákmányolására törekedtek, mivel az erőforrások bőven álltak rendelkezésre. A természeti népeknek nem állt érdekében az erőforrások kizsákmányolása, mert technológiai fejlettségük, kulturájuk nem ebbe az irányba vitte életvitelüket. A hagyománytiszteletre épülő társadalmaknak nem hajtóereje a fejlődés, ami a nyugati civilizácót viszont alapvetően jellemzi.
A nyugati kultúra bukását szerintem alapvetően más kultúrák felülkerekedése fogja okozni. Ettől még a környezeti gondok hatni fognak, de nem csak a nyugati kultúrára.
"Szerintem a nyugati civilizációs hódítások nem tudatosan mentek szembe a természet védelmével, ami akkoriban még nem volt egy erős program."
Ez nem mond ellent annak amit írtam. Azt írtam akkoriban nem volt természetvédelem, míg az indiánok felfogása hasonló volt a mai természetvédelemhez.
Azért ment a zöld.
Csak nem Karl May Winnetou-könyveit olvastad, Kérdező?
May életében egyszer járt Amerikában a XIX. század végén, akkor sem jutott el a "Vadnyugatra" ahol akkoriban még éltek törzsi indiánok. Regényeinek nagyrésze kitaláció.
Mellesleg az indiánoknál sem létezett a természetvédelem, mint eszme, egyszerűen csak olyan technológiai és társadalmi szinten voltak, ahol nem tudtak nagy kárt okozni a természetnek.
Amikor pl. eljutott a fehér ember az indiánok területeire és pénzt meg fejlett szerszámokat adott az indiánoknak cserébe bölénybundáért, akkor rögtön elkezdték az indiánok kiírtani a bölénycsordákat, mert hirtelen volt értelme a dolognak. Lepuffantunk pár bölényt, cserébe kapunk vasfejszét, lovat, és puskát.
Megemlítem, hogy az indiánok végig kőkori szinten maradtak, Eurázsiában már az ókori sumérok, sőt az ázsiai sztyeppe nomád népei is fejlettebb technológiával rendelkeztek, mint mondjuk akár a Dél-Amerikai maják, akik igaz, hogy impozáns városokat építettek, de mindezt kőkori technológiával.
Időszámításunk előtt 1000-ben Eurázsiában már léteztek acélkardok, harci szekerek, primitív gyújtóbombák különféle éghető olajokat felhasználva.
Időszámításunk szerint 1500-ban, tehát 2500 év múlva az aztékok még mindig az odszidiánpengékkel kivert kőbunkóknál tartottak, a szekereket nem ismerték.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!