2008 után hogy lehet még mindig hinni a kapitalizmusban?
Nem rég néztem meg a nagy dobás (big short) nevű filmet, ami bemutatja a kapitalizmusnak a romlottságát és hanyatlását.
A világválság a mérhetetlen csalás és önzés miatt jött létre, mert a kapitalizmus a pszichopátiát díjazza és nem az emberségességet. Az nem érv amikor valamelyik okoska azt mondja, hogy a kapitalizmusnál még nem volt jobb rendszer és Észak koreával példálóznak. Miért ne lehetne egy emberarcúbb rendszert kiépíteni ahol nem a versenyen hanem kooperáción és nem az egyéni érdeken hanem a közösségen van a hangsúly?
Hát az attól függ. Lehet kapitalizmust is, a kommunizmust is olyan primitívnek elképzelni, hogy utálja, vagy éppen dicsőítse az ember.
A kommunizmus attól volt téves, hogy úgy cselekedett, ahogy a kitalálói nem mondták. A kapitalizmus attól téves, hogy működtetői úgy üzemeltetik, ahogy a megalkotói nem akarták.
A világválság nem amiatt jött létre, a csalás és önzés az ember tulajdonsága, nem a kapitalizmusé. Csaló és önző kommunista is létezett. Mondjuk Sztálin.
Egy közösség aszerint működik jól vagy rosszul, amilyen minőségűek a tagjai. Bármilyen tökéletes rendszerben lesznek csalók és önzők. Ha hagyják őket elhatalmasodni, el fognak hatalmasodni. De a létrejött állapot nem az ő hibájuk, hanem azoké, akik hagyták. ennek ugyanis egyszerű oka az, hogy mindig és mindenütt a csalók és önzők vannak kevesebben, és nagyon sokan hagyják őket.
Ma ennek legkiválóbb példája Magyarország. Pár ember csaló és önző, pár tízezer aktívan segíti őket ebben jó pénzért, a több millió meg szájtátva bólogat hozzá. Itt meg lehet csinálni a legkegyetlenebb kapitalizmus és legkegyetlenebb kommunizmust. Itt a legkegyetlenebb neoliberalizmus, a legkegyetlenebb szélsőjobb és legkegyetlenebb szélsőbal is nagyszerűen működnék. Mindössze az kell, hogy az a pár ember elhatározza. A milliók, elfogadnák. Meg is érdemlik. Ha beledöglenek is.
Az ember alapból nem kapzsi és önző, hanem ez a rendszer teszi azzá. Már általános iskolában is arra nevelik a gyerekeket, hogy versengjenek a többiekkel, ha valaki nem eléggé konformista akkor őt megkell vetni és telekell beszélni a fejét azzal, hogyha így folytatja akkor hajléktalan lesz. Csodálkozunk, hogy miért van ennyi lelki beteg ember? Az érdemjegyek is teljesen tükrözi a kapitalizmust. Ha rajtam múlna akkor eltörölném az érdemjegy rendszert és a teljesítmény orientáltság helyett a közösségi értéket, szolidaritást és a humánumot tenném alapértéknek. Mivel, ha nem a teljesítmény központúság lenne az első, az ember azt csinálhatna amit szeretne és sokkalta szabadabbak, nyugodtabbak lennénk.
Az egy rossz diskurzus amikor abból indulnak ki, hogy az emberi természet a rossz, mert így sohase lesz pozitív változás és soha nem lesz igazságos a rendszer. Pont a fordítottjában hiszek, hogy a rendszer a rossz és nem az ember.
"Mivel, ha nem a teljesítmény központúság lenne az első, az ember azt csinálhatna amit szeretne és sokkalta szabadabbak, nyugodtabbak lennénk."
Na pont ez lenne a baj. Mármint az "azt csinálhatna, amit szeretne" rész. Most őszintén, ha körülnézel, az emberek többsége manapság is leginkább semmit nem akar csinálni, legalábbis tisztességesen, igényesen nem igazán. Lásd kb. egész napos kávé/cigi "szünetek" egy irodaházban, vagy a "jóvanazúgy, na menjünk ebédelni" mentalitás egy építkezésen. Ha még elvárás, környezeti kényszer sem lenne, az ilyenek nagyja egész nap otthon döglene a TV/számítógép előtt, esetleg berúgva-bedrogozva züllene valahol. Mondhatnád erre, hogy az már az ő magánügye, de nagy tömegben nem az! Jóindulattal azt feltételezem, nem azért gondolod így a fent leírtakat, mert pont erre a céltalan létre vágysz te is - úgyhogy őszintén, ilyen közegben te jól éreznéd magad?
Mert én már a mostaniban is azt érzem, hogy sokszor nem találom a helyem, nem tudok az engem körülvevők értékrendjével a legkisebb mértékben sem azonosulni. Pedig tudok talpon maradni a "kapitalista viszonyok" közt, nem az anyagiakon múlik a hiányérzetem: a közösség hiányát bizony időnként nagyon érzem. Viszont pont az ellenkező irányú változással gondolom, hogy ezen javítani lehetne. Az "önmegvalósítás" korlátlan hangoztatása helyett (ami ugye a kényszerek ellen szól), pont inkább egyfajta meggyőződéses feladattudat kialakításával. Én például sokkal kiegyensúlyozottabb vagyok, amikor folyamatosan (akár napi 10 órában, hétvégén is) azt a munkát végzem, amit szeretek is csinálni, és érzem róla, hogy ezzel másnak is örömet, hasznot hozok. Ha valami feladatot teljesen értelmetlennek látok, vagy épp semmi dolgom és csak telik az idő, az sokkal inkább frusztrál, és valóban nem vigasztal, hogy "de hát pénzem lesz belőle". És akiket kiegyensúlyozott, lelkiismeretes embernek ismerek, szintén van egy elhivatottságuk kivétel nélkül. Aki meg "képes elvonatkoztatni a teljesítménykényszertől", többségében csak tengeti az életét és próbál mindenáron célt találni a nagy szabadságának... Szóval nem hiszem, hogy ez az összetartóbb társadalom titkának a nyitja.
És ami az emberi természetet illeti, az bizony nem a kapitalizmustól és az oktatástól olyan, amilyen. A biológia logikája ezt diktálja, és kész. Én amúgy régi híradástechnikai eszközöket javítok, újítok fel - főleg gyűjtőknek, bőven van köztük itt a keleti blokkban készült készülék is. Szeretem ezeket, de nem vagyok elfogult.
Szocializmusban nevelkedett munkások szerelték össze, az egyéni érdek helyett a közösség ellátása volt a cél - névleg. Múltkor valaki azt írta egy ilyen korabeli rádióról, fórumban egy régi katalógus fotó alá, hogy "látszik, hogy akkor még mindenki beleadott apait-anyait, a tervezőmérnöktől a gyárigazgatón át a szalag melletti dolgozóig, hogy az ő termékük legyen a legjobb, és hosszú távon örömet szerezzen a tulajdonosának". Hát én kiröhögtem magamban! Mondom a nagy lóf.szt, az egyszeri kétkezi melósnak 35 éve is pontosan ugyanaz volt az egyetlen motivációja, hogy "gyorsan tudjuk le a napi darabszámot, aztán húzzunk a kocsmába bevágni pár sört" :DD Lehet, hogy a fotón jól néz ki, de amikor javítod, műszakilag is olyan részletek vannak benne, hogy csoda, hogy a megvételt követően működött, hogy az ebéd utáni műszakból kikerült, belülről zsíros-szaftos ujjnyomos skáláról például már ne is beszéljek.. Hát ezek alapján gondold végig, mi lenne bármilyen teljesítménykényszer nélkül..
Tudod, hogy miért van ez most? Mert csomó ember kidolgozza magát és nem marad ideje kb. semmire. Hát ne csodálkozzunk azon, hogy ezek után senki nem akar semmit se csinálni, mivel az ember azt szereti csinálni amihez kedve van. Miért ne lehetne az ember szabad és boldog? Öt emberből kb. egy érzi jól magát a munkahelyén.
Tételezzük fel megszűnne az összes munkahely, nem lenne munkáltató munkavállaló kapcsolat és az ember azt csinálhatná amit szeretne. Tényleg azt hiszed, hogy mindenki fetrengene és sört inna? Ez egy barombság. Az őskorba se volt bérmunka mégse haltunk ki, ókori görögországban se volt és mégis milyen sok gondolkodó volt akkoribban. Az ókori görögök megvetnék ezt a társadalmat, mert mindenkit korruptnak néznének, azért, hogy áruba bocsájtják magukat a tőkének. Ha az lenne amiről beszélsz már egyből kihaltunk volna. Ezért hülyeség az emberi természetet és a biológiát belekeverni ebbe. A kapitalizmus konstrukciója nem csak a szabad piac, az embert is átkonstruálja. A mai oktatási rendszer se a biológiánk miatt fent.
Aki nem látja be, hogy a kapitalizmus hanyatlik annak vagy érdeke fűződik ahoz, hogy fen maradjon ez a rendszer vagy szűklátókörű. Sokáig én is az utóbbi voltam, de mióta történt ez a világválság és neten elég sok cikket szoktam olvasni és könyveket is, eléggé felnyílt a szemem. Sokáig én is azt hittem, hogy a Marx felelős milliók haláláért, de rájöttem, hogy ez egy nagy badarság, az történt, hogy a feudális kapitalizmusból, állam kapitalizmus lett. Mivel a nemzetiszocializmus és a bolsevizmus a kapitalizmus sajátja ezért haltak meg milliók azokban a rendszerekben.
"az ember azt csinálhatná amit szeretne. Tényleg azt hiszed, hogy mindenki fetrengene és sört inna?"
Nem! Vedelnék a rövidet és a bort is.
"Mivel a nemzetiszocializmus és a bolsevizmus a kapitalizmus sajátja ezért haltak meg milliók azokban a rendszerekben."
TE érted is amit leírsz vagy trollkodsz?
"Az őskorba se volt bérmunka mégse haltunk ki, ókori görögországban se volt és mégis milyen sok gondolkodó volt akkoribban."
Persze hogy nem volt bérmunka! Önellátás volt, nagyobb részt. És nagyságrendekkel jobban ki volt szolgáltatva a környezetének (természeti erőknek, időjárásnak, vadállatoknak) az őskori-ókori ember, mint a mai. Amiből egyrészt az következik, hogy többnyire közvetlenül érezte azt a kényszert (vagyis hogy ha nem csinálsz semmit, meghalsz), amiből ma hajlamosak vagyunk azt látni, csak a munkáltató erőlteti ránk a pénz hatalmán keresztül - másrészt a "gondolkodó"-ra, mint látszólag kivételre is égető szüksége volt, mert azok meglátásáraira, ötleteire támaszkodva is nagyobb eséllyel maradt életben.
"Aki nem látja be, hogy a kapitalizmus hanyatlik..."
Tulajdonképp belátom. Nyakunkon az automatizálás és már a mindennapi környezetünk használati tárgyait is mesterséges intelligenciával tervezik ellátni - a nem túl távoli jövőben simán lehet, hogy kb. 110-es IQ alatt végezhető munkához feleslegessé válik majd embert alkalmazni. Na akkor a jelenlegi formájában tényleg működésképtelenné válik, ugyanis nem lesz mit dolgoznia a többségnek.
Szóval nem, nem vagyok feltétel nélküli kapitalizmus-hívő. Konzervatív viszont igen, így nem vagyok hajlandó átgondolatlan, kipróbálatlan megoldási ötletekbe azonnal beleugrani, forradalmat csinálni, össznépi kísérleteket játszani. Ha van logikusan kigondolt, bizonyítható, kicsiben működni látszó rendszer, aminek nem az az első lépése, hogy rúgjunk fel minden hagyományos berendezkedést, akkor a változás lépésről lépésre beindítását, annak rendszeres értékelése mellett támogatnám. De nem úgy, hogy csináljunk egy második szocialista világforradalmat, hátha most bejön!
(Egyébiránt valószínűbbnek tartom azt a forgatókönyvet, hogy a fenti problémákra nem egy új rendszer kiépítése fog megoldást jelenteni, hanem kiderül, hogy ezzel túlléptünk egy bizonyos határt, a természet meg majd szépen visszaszabályozza egy fenntartható szintre az emberiség életkörülményeit és létszámát..)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!