Mi alapján dől, hogy egy ember milyen pártnak lesz a híve, vagy szavazója? Bal, vagy jobb, esetleg liberális pártokra gondolok. Nem csak Magyarországon.
Lehet megköveztek, de errefelé ez van és kész.
Szabolcsban élek, a megye ezen térségén rengeteg roma származású ember lakik. És előre szólok, hogy nem vagyok rasszista, a legjobb barátnőm is roma származású.
A baj itt ott kezdődik, hogy az alacsony bérek, rossz életszínvonal miatt rettenetesen elszabadult a “cigánybűnözés”. Nem mondom, hogy magyar ember még nem követett el a faluban legalább egy lopást, de nem azok vannak nagytöbbségben. Ezek (itt legalábbis biztosan) tények.
A Jobbikhoz tartozó polgármesterjelölt visszaszorítaná ezt. Egyszer már volt polgármester (bár még nem Jobbikos színekben), és igenis, jobb volt akkor. Nagyon figyelt a közbiztonságra, munkahelyre, a jobb életszínvonal támogatására, több tehetséggondozó szakkör is indult az általános iskolában. Több fiatalnak a falu állta a tanulmányait (köztük romák is!).
És igaza volt! Ha az én családom nem hozhat télen fát a határból, a Lakatos család sem. Ha én nem fizethetek hitelre a felesége kisboltjában, ők sem. Ha az én anyám nem fenyegeti meg az általános iskolai tanítót, az övé sem.
Sajnos a legutóbbi választáson nem ő nyert. Nagyon sajnálom.
Egyébként nem azt mondtam ezzel, hogy bármelyik párttal szimpatizálnék. Nem vagyok bigott Jobbikos, igazából hidegen hagy a politika.
Csak jó volt ezt kiadni magamból.
Azt nem tudom mi alapján lesz egy pártnak valaki a "híve", talán megszokta, hogy rájuk szavaz.
A szavazatoknál van egy réteg, aki elmegy szavzni, de fogalma sincsen, hogy kire is akar igazából, majd amikor meglátja a szavazócédulát, akkor kiválaszt egyet a nevek vagy logok közül és oda X-el.
Sokan már régóta érlelik magikban a dolgot, csak nem tudják megmagyarázni pontosan, hogy miért oda szavaztak. Egyszerűen úgy érzik, hogy az a párt vagy az a jelölt nekik jobban tetszik. Ez nem ugyanaz, mint az első csoport, nem találomra választanak, csupán ha kérdezik, nem tudják elmondani az okát.
Vannak akik a családban mindig egy pártról hallottak és megszokták, hogy ők a jók, a többiek meg a "nem jók", így fel sem merül bennük, hogy másra szavazzanak. Az amcsiknál, briteknél nagy hagyománya van ennek, lehet, hogy máshol is.
Megint csak vannak olyanok, akik úgy érzik, hogy az aktuális kormány miatt őket vaami kár vagy sérelem érte, ezért ellenük szavaznak. Tulajdonképpen mindegy nekik kire, csak a jelenlegi hatalom ellenében. Köztük nagyon sokan minden választáson az aktuális kormány ellen szavaznak = protest szavazók, ha egy szakember mondja, és gyakran éppen azokat szavazzák meg, akiket 4 évvel előtte leszavaztak.
Vannak akik átgondolják a pillanatnyi helyzetüket, a pártok, jelöltek ígéreteit, programjait és kiválasztják azt, amelyik a nekik legszimpatikusabbak.
És sajnos viszonylag kevesen vannak azok, akik minden választásnál a múltat is felidézik, átgondolják mi történt már meg korábban egy-egy politikai erő ténykedése alatt, mit ígértek és abból mit tartottak be, miket csináltak, kik a tagjaik ÉS mellé átgondolják azt is, hogy mi a realitás, mit lehet vagy nem lehet megtenni az ígéretekből. Majd ezek után hoznak döntéseket.
Persze biztosan vannak másfélék is, nagy általánosságban én így osztanám fel. Természetesen nem ilyen élesen válnak el még szerintem sem, sok az átmenet.
Magyarországon az alapján dől el, hogy ki ígér többet (főleg nyugdíjat), és kinek a programja hasonlít a "boldog békeidők", azaz a kádár rendszer működésére, amibe beleszoktak a magyarok.
Külföldön általában pedig az értékrend hasonlósága, és a jövőkép szerint döntenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!