Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » A nacionalizmus valóban...

A nacionalizmus valóban ellentétben áll az egyénnel és racionalizmussal?

Figyelt kérdés
Egyik ismerősöm ezt mondta nekem, kérdésem, ti mit gondoltok, ez valóban így van? Mik az érveitek?
2016. máj. 31. 11:00
 1/6 anonim ***** válasza:
50%

Részben igen, részben nem.

Ha például úgy vesszük, hogy az egyént el kell nyomni és a nemzetet, mint közösséget kell előtérbe helyezni helyette, akkor igen, ellentétben áll az egyénnel.

Ha pedig képzeletvilágban élünk a saját nemzetünk tökéletességével és páratlanságával kapcsolatban és mindenkit leordítunk mindenféle hazaárulónak, aki például azt mondja, hogy a magyar társadalom nagyon korrupt és milyen jó lenne, ha nem lenne az, akkor a racionalitással is szemben áll.

2016. máj. 31. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
16%
Persze. A nacionalizmus arról szól, hogy a kormányok megpróbálnak egy őskorból megmaradt törzsi ösztönt kihasználni a maguk legitimizálására. Az egyénnel szemben áll, mert természeténél fogva kollektivista. Emberek tömegeinek tulajdonságairól, jogairól, szándékairól, stb. beszél az egyes emberek helyett. Ez teljesen nyilvánvalóan egyén ellenes, és viszonylag nyilvánvalóan irracionális.
2016. máj. 31. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Létezik nemzeti liberalizmus is, ahol pont az egyén szabadsága áll a középpontban, de szigorúan nemzeti érdekektől vezérelve. Nem kell nagyon messzire menni, mert ilyen például Ausztria szabadságpártja vagy Románia PNL-je, ahol például a kisebbségeket és a bevándorlókat/menekülteket nem igazán szívlelik, mégis általánosságban liberális, szabadelvű politikai program a jellemző.
2016. máj. 31. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
43%

Szerintem inkább a baloldal és a liberalizmus áll ellentétben ezekkel! Muszáj nacionalistának lenni, az ország népe, a magyar közösség érdekeit képviselni, támogatva a nemzeti kultúrát, hagyományokat, nyelvet, különben káosz és válság lenne. Ha nincs bennük nacionalizmus, a vezetők nem tudják, kiknek az érdekét képviseljék, mondjuk beengednek ide 2 millió integrálhatatlan, más kultúrájú menekültet jószívűségből, vagy más érdeket helyeznek a nemzet érdekei elé, és tönkreteszik az országot (lásd Károlyi, Kun Béla, MSZP-kormányok), vagy háborúban az ellenséget segítik (Károlyi).


Ami a teljes nemzetnek a legjobb, az az egyéneknek is a legjobb, mert a nemzet csupa egyénből áll, nem állnak ellentétben egymással. A racionalizmust is a nacionalizmus képviseli az előbbiek miatt.

2016. máj. 31. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
33%

A nacionalizmus arra jó,hogy az emberek érzelmeire hatva kihasználják őket.

A nacionalizmus egy jobboldali propaganda..

2016. máj. 31. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#4 Tetszik, amit mondasz, de sajnos nem igazán értek vele egyet, és szerintem nem igaz. Pedig én is inkább a nacionalizmus felé hajlok.


A racionalizmussal nem gondolom, hogy ellentétben állna. Attól függ milyen értelemben vesszük. A klasszikus értelemben vett racionalizmus, mint filozófiai irányzat a felvilágosodáshoz illetve a liberalizmushoz köthető, de ma már nem lehet ilyen éles vonalat húzni a kettő közé.

Ha úgy értelmezzük, hogy a mai politikai irányzatok mennyire ésszerű (racionális) irányvonalakat határoznak meg és követnek, akkor viszont egyáltalán nincs különbség liberális, nacionalista vagy szocialista között.


Az egyénnel, ha nem is szöges ellentétben, de határozottan szemben áll.

A nacionalizmus alapja a saját kultúra, annak védelme, illetve szélsőséges esetben a felsőbbrendűnek gondolása (de ezt már egy bajszos kis majom "kimaxolta").

A kultúra egy közösség által létrehozott anyagi és szellemi értékek összessége (ideértve a szokásokat, hagyományokat) egyfajta kollektív tudat (vagy tudattalan). Ezt viszont csak közösségekben lehet megtartani illetve fenntartani, illetve a nacionalizmusnál az egyén lemond bizonyos dolgokról a köz (jelen esetben a nemzet) javára.

Nem véletlen az, hogy vidéken, ahol (már egyre kevésbé) még találhatók közösségek, az emberek nagy többsége inkább konzervatív/nacionalista, míg városokban liberális túlsúly van. Ugye a liberalizmus fő szlogenje a "Valósítsd meg önmagad!", "Ne foglalkozz másokkal", "Csak rajtad múlik" stb. A liberalizmus épül az individuumra.

2016. máj. 31. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!