Mit tudtok az anarchisták értelmi színvonaláról?
Az anarchizmus (a görög αναρχω -anarcho- „archonok nélküli”, „uralkodók nélküli”,[1] ἀν (nélkül) + ἄρχή (uralkodni) + ισμός (-ιζειν)) egy politikai filozófia mely magába foglalja azokat az elméleteket és meggyőződéseket, melyek támogatnak minden kötelező érvényű kormányzat eltörlését.[2][3][4] Története során a libertarianizmus óriási hatást gyakorolt rá, annak többnyire baloldali formáinak szokták az anarchista irányzatokat tekinteni.
A legelső ember, aki anarchistának nevezte magát Pierre-Joseph Proudhon volt, aki még Marx előtt bélyegezte a magántulajdont lopásnak. Ideálja a kistermelők önellátó és lokális méretekben kereskedő közösségein alapuló gazdaság volt. Proudhon több könyvet írt a témában, és eszméinek számos követője akadt Svájcban, Belgiumban, valamint Franciaországban és Spanyolországban.
Az anarchizmus kritikái általában abból a félreértésből adódnak, hogy az anarchia szót sokan a káosszal és/vagy a gyilkolással, a terrorizmussal azonosítják. A másik gyakori ellenvetés, hogy az anarchizmus nem megvalósítható.
forrás: wikipédia
Ma nem nagyon léteznek anarchisták. Magyarországon (de külföldön is) a 19/20. század fordulóján volt csúcson az anarchizmus. Olyan kiváló elmék álltak közel az anarchizmusról vagy vallották az anarchizmust, mint Szabó Ervin, Kropotkin, Tolsztoj stb.
Az átlag anarchista főleg kispolgárok vagy mesteremberek közül került ki, de sok volt köztük a nemes, művész és értelmiségi is. Szóval általában okos társaság volt. Mai utánzóik nem feltétlenül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!