Szerintetek tényleg sokkal jobban ki voltak zsákmányolva az emberek a középkorban, vagy csak azért mondják, hogy nagyon szeressük a mostani rendszert?
Kérdezem ezt úgy, hogy ugye a középkorban tizedet kellett fizetni, most meg ugye 50%-át leadózzuk a bruttó keresetünknek.
Szabadidő tekintetében pedig a középkorban sem volt hiány, mivel rengeteg értékes népi alkotás készült, az emberek sokat jártak templomba, falusi ünnepségek voltak.
"Szerintetek tényleg sokkal jobban ki voltak zsákmányolva az emberek a középkorban"
Erre elvileg sem lehet válaszolni. A kizsákmányolásnak nincs mértékegysége. Annyira MÁS volt a középkorban az ember élete, hogy képtelenség az efféle összehasonlítás.
"ugye a középkorban tizedet kellett fizetni, most meg ugye 50%-át leadózzuk a bruttó keresetünknek."
A mai kereseted forint, a középkorban meg mondjuk rozs volt. Meg hús, gyümölcs stb. Az összehasonlítás képtelenség. Egy középkori herceg kényelmetlenebbül élt, mint egy mai segédmunkás. Az emberek rosszul voltak táplálva, 30-40 évig éltek és 150-160 cm magasra nőttek meg. Teljesen más fogalmaik voltak gazdagságról, szegénységről vagy egészségről, betegségről.
"Szabadidő tekintetében pedig a középkorban sem volt hiány"
Nem volt munkaidő és szabadidő, mivel az emberek parasztok voltak, a paraszt pedig nem jár be egy munkahelyre, hanem az életében összefolyik a munka és a pihenés. A szabadidő fogalma 19. századi találmány.
Ennek ellenére a középkori ember sem dolgozott mindig. Már csak azért sem, mert olyan sok ünnep volt (és ezeken tilos volt dolgozni), hogy hetente átlagosan kb. 5 napot dolgoztak (adott a vasárnap, + heti átlagosan 1-2 nap egyéb ünnep).
16:51
Az első éjszaka joga valószínűleg egy újkori kitaláció. A földesúr pedig nagyon is adott valamit a tizedért "cserébe": tudniillik harcolt. Biztonságot nyújtott a jobbágyoknak idegen urak támadásaival vagy rablóbandákkal szemben.
"Szerinted aki a középkorban magára maradt, azzal mi lett, vitte neki a futár a havi ellátmány fél disznót? Hagyták éhendögleni."
Városban a 18. századig, falun a 20. századig nem létezett olyan, hogy valakit "hagytak éhendögleni". Ez egy modern jelenség. A középkori ember közösségben élt. Ha valaki béna volt, sánta, elmebeteg, vak stb., akkor ellátták az egészségesek, leginkább a család, mert nagy családokban éltek. De a kolostorokban, plébániákon is ápoltak betegeket, rokkantakat. A "falu bolondja" kifejezés pont arra a bolondra utal, akit a falu lát el, pl. minden nap más háznál eszik. A szociálpolitika pont azért 18-19. századi találmány, mert akkor kezdett mindez felbomlani és az államnak el kellett kezdenie foglalkozni a rászorulók helyzetével.
ma 17:13
Nem dolgoztatták, hanem ennyit dolgoztak, ti. a paraszt, főleg nyáron, reggeltől estig dolgozik. Kivéve vasárnap és ünnepnapokon. Attól tartok, kevered a középkort a korai gyáripar idejével. Szabadidő-fogalom természetesen nem létezett a középkorban, ezt is akkor találták fel, amikor kialakult a gyári munkásság. A gyári munkában ugyanis van kezdete és vége a munkaidőnek, és tényleg van külön szabadidő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!