Szerintetek miért pont Békés Megye az ország egyik legfejletlenebb megyéje és miért itt az egyik legmagasabb a munkanélküliségi mutató hazánkban? Várható javulás ezeken a területeken a jövőben, vagy jobb innen elköltözni?
A megyének soha nem volt jelentős lakossága, ami komoly szolgáltatószektort igényelt volna, az ipar lényegében véve a mezőgazdaságra épült, a mezőgazdasági termékek egy részét feldolgozó üzemek egy részét bezárták (pl. sarkadi és mezőhegyesi cukorgyárak), így tovább csökkent a megye igénye képezett szakemberekre és megszűnt a húzóágazat jelentős része is, az egyéb ipar pl. orosházi üveggyártás pedig nem képes kipótolni a veszteségeket.
A megyében nincs komoly felsőoktatási intézmény, csak a Szent István Egyetem vidéki karai (pl Békéscsabán, Szarvason az egykori Tessedik főiskola, ami most főiskolai karként működik), ezeken pedig nincs olyan szakemberképzés, ami nagy hozzáadott értékű ipart hozna a megyébe pl. nincs informatikai vagy műszaki, de még természettudományos képzés sem.
A megyében nincs igazán húzóerőt képző nagyváros, Békéscsaba még vidéki nagyvárosok között is kicsi a maga kb. 60 ezres lakosságával, nem elég nagy ahhoz, hogy nagy munkaerőigényű ipart bevonzzon. A közlekedés infrastruktúrája rossz, a megyét nem érinti autópálya, az egyetlen fontos közlekedési kapcsolat a 120-as vasútvonal, ami TEN-T folyosó része, de még csak a jövőben fogják kétvágányosítani, a megye déli része aprófalvasokból és kisvároskákból áll, szintén nincs egy igazi központ.
Ma a mezőgazdaság termelékenysége igen alacsony, főleg, hogy a termények jelentős részét már elszállítják a megyéből máshová feldolgozásra.
A kegyelemdöfés: Békés megye be van szorulva Szeged és Debrecen vonzáskörzete közé, ráadásul a közvetlen szomszédja Románia, tehát külföldi munkavállalás szinte szóba sem jöhet, kulturális és szolgáltató, logisztikai központ szerepét meg Szeged és Debrecen "ellopta", sőt ha Románia felzárkózik hozzánk még belép Arad, Temesvár és Nagyvárad húzóereje és örökre mostohagyerekké változtatja Békést.
Röviden: Én nem látok nagy jövőt a megyében.
Békés megye elég jól beleillik abba a trendbe, hogy minél alacsonyabb egy megye népsűrűsége, annál alacsonyabb az életszínvonal. A 4. legalacsonyabb népsűrűséggel és a 3. legalacsonyabb életszínvonallal rendelkező megye.
Ebbe a trendbe a legkevésbé Vas és Borsod-Abaúj-Zemplén megye illik bele. Vas megye a 6. legalacsonyabb népsűrűséggel és a 15. legalacsonyabb életszínvonallal rendelkezik, míg Borsod-Abaúj-Zemplén megye a 15. legalacsonyabb népsűrűséggel és a 4. legalacsonyabb életszínvonallal rendelkezik.
Tehát azt kellene megnézni, hogy Vas megye miért tud hasonlóan alacsony népsűrűség ellenére annyival jobb életszínvonallal rendelkezni. És azt, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén hogyan tud hasonlóan alacsony életszínvonalat elérni annyival több emberrel.
Lényegében úgy kellene növelni a népsűrűséget Békés megyében, hogy közben ennek ellenére Vas megyére hasonlítson jobban, kivéve a népsűrűséget.
Mivel nem igazán tudom, hogy mik a különbségek Vas és Borsod-Abaúj-Zemplén megye között, ezért feltettem egy kérdést, ahova várhatóan megérkeznek a válaszok.
Itt is van:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__tarsadalomtudomany..
Igaza van az utolsónak, rengeteg pénzbe került a Csabagyöngye, a szökőkút, a városháza előtti tér, az Andrássy-út felújításak, a vasútállomás felújítása, az Arad-Békéscsaba expó a puszta közepére, a jaminai híd lezárása egy évre, és még sorolhatnám.
Ennyiből már cukorgyár is lehetett volna, vagy egyéb élelmiszeripari létesítménybe is belefektethették volna, akkor legalább nem lenne közmunkás, munkanélküli a fél megye.
Régen Mo.-n volt a legolcsóbb a cukor főleg a Békés megyei cukorrépatermelés/cukorgyárak miatt, most meg a legdrágább, nem igaz, hogy nem tudnánk versenyezni ezzel a magas cukorárral, ami most van, rengeteg munkát adna szerintem a megyében.
Most akinek van munkája itt, az vagy tanár, vagy az ántsz-nél, nav-nál, rendőrségen, egészségügyben dolgozik, netán fodrász, kocsmáros, eladó.
De az, hogy itt gyárak, termelés nincs, az 100%. :(
5-ös Ez nem így működik! Az, hogy ki milyen pénzre pályázhat azt elég jól meghatározzák a különböző eu-s pályázati pénzek elosztásánál.
Ez egy klasszikus félreértés, hogy "azt a pénzt másra is el lehetne költeni" nem azt a pénzt nem! Más forrásból lehetne pályázni, csak az a baj, hogy Békés megyében nincs, aki pályázzon! Például vállalkozások pályázhatnának fejlesztési pénzekre, de nincs, aki vállalkozzon! Egyetemek, kutatóintézetek pályázhatnának kutatási, fejlesztési pénzekre, de Békésben igazi egyetem sincs. Ezért jobb híján maradnak az "ún. látványberuházások, amikre van pályázó -az önkormányzatok-.
Egyébként cukorgyártás már soha nem lesz Békésben, azt már el kell felejteni! A jelenlegi cukorkvótánk 105 ezer tonna évente, ezt mind Kaposváron állítják elő, ráadásul még ennek a gyárnak sincs kihasználva a teljes kapacitása! Úgy néz ki 2017-től Magyarország is növelheti a cukorkvótáját, de ha újra is indítanak egy hazai cukorgyárat az szinte biztosan a kabai lesz, elvégre azt bezárása óta jobbára üzemképes állapotban tartják, csak néhány gépet vittek el, míg a békési cukorgyárak már teljesen szét vannak verve illetve lebontva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!