Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Van egy árva szó ami miatt...

Van egy árva szó ami miatt fel kéne nézni a kapitalizmusra, netán amiért el kellene ájulni tőle?

Figyelt kérdés

Van aki úgy beszél a kapitalizmusról mint ha az egy előrelépés lett volna és nem pedig időben történő visszazuhanás. Na jó, azért az előny hogy megnyíltak a határok. Vagy az hogy ma tényleg a világnyelv került bevezetésre az oktatásba. De például a drog megjelenése, a sok öngyilkosság, a korrupció és bűnözés, a politikusgazdagodások, a társadalom elszegényedése és kettészakadása, hát valahogy ezek mint ha a középkorba való visszazuhanásnak tűnnének.

Persze jöhet valaki azzal hogy a Kádár rendszerben 1 Ft volt a kenyér, meg hogy állami támogatás meg kölcsön miatt volt annyi. Viszont voltak akkor is akik nagyon keményen dolgoztak, köztük a mi családunk is, viszont aki keményen dolgozott az ugyanolyan "keményen" jól is élt. Pedig valljuk be az igazságot, akoriban a keményen dolgozóknak rengeteg úgynevezett kapun belüli munkanélkülit is el kellett tartania.

A vastag betűs kérdéssel kapcsolatban, azzal meg végképp ne jöjjön senki hogy arra kellene felnézni hogy ma átvernek és kizsákmányolnak minket. Mert ilyen alapon akkor a zsebtolvajokat is istennek kellene tekinteni. Vagyis nézzetek ám fel rájuk mert megszabadítanak pénzetektől és álmatlan éjszakákról is gondoskodnak. Ezek negatív dolgok, viszont én pozitívra lennék kíváncsi.


2015. máj. 4. 12:39
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
11%

Verseny.

Ha nem lenne verseny, akkor meg menne a hiszti, hogy miért csak egyféle sajt van, vagy miért csak 5 féle fagyi. A versenynek hála értek el hozzánk olyan dolgok, amik a Kádár rendszerben csak néhanapján voltak, de akkor is csak a diplomataboltokban.

"De például a drog megjelenése, a sok öngyilkosság, a korrupció és bűnözés, a politikusgazdagodások, a társadalom elszegényedése és kettészakadása, hát valahogy ezek mint ha a középkorba való visszazuhanásnak tűnnének." - a 80-as években egyszer sem volt olyan, hogy egy lakótelepen végigmenve ne láttam volna legalább 3 szipust, szóval ennyit a drogosokról, az öngyilkossági ráta meg mindig is magas volt errefelé, a korrupcióról meg ne is beszéljünk egy egypártrendszerben, ahol akkora központi vagyon volt, hogy egy közép-ázsiai ország egy évig megélt volna belőle. Osztálykülönbség meg a szocializmusban volt a legerősebb, holott az egésznek elvileg az ellenkezőjét kellet volna csinálni.

A versenyre visszatérve meg csak annyit, hogy az megint más kérdés, hogy ki és milyen eszközökkel él, hogy az ő cége vagy termékei fussanak fel. A kapitalizmus szabad versenyét a reklámok teszik tönkre, amik tudat alatt befolyásolják a fogyasztókat, ez kb. olyan mint amikor szavazatokat vásárol magának a politikus. A globalizáció és a kapitalizmus nem ugyan az, én látom a lehetőségeket az utóbbiban és bizonyos elemek eltávolításával nagyon jól működne, ellenben a globalizáció egy ocsmány dolog.

2015. máj. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
86%

Először is senki nincsen elájulva a kapitalizmustól, a kapitalizmus egyáltalán nem jó, rengeteg a hibája, viszont a helyzet az, hogy egyelőre nem találtak jobbat.


A keményen dolgozás relatív dolog, mert pl. a gyári betanított munka lehet fizikailag kemény, de mivel ahhoz nem kellenek olyan szellemi képességek, tudás, tanulás, stb., ami csak keveseknek van meg, ezért a piaci értéke is kevés. A kapitalizmus ezt beárazza, ezzel szemben a szocializmus elvileg nem. De attól, hogy a sorgyári munkásnak és a mérnöknek meg az orvosnak is ugyanannyit fizetnek, még a mögötte lévő érték magasabb utóbbiaknál, hiába szólnak bele mesterségesen a folyamatokba, ez pedig visszásságot okoz. Ez alakította ki anno a hálapénz rendszert az orvosoknál, és emiatt nem volt motiválva egy csomó ember a tanulásra, hisz úgysem kereshetett vele többet.


A kizsákmányolás is tipikusan marxista fogalom. Nyilván nem a két szép szemedért fognak foglalkoztatni, hanem a munkáltatók profitot akarnak termelni, ehhez kell a munkaerő. A marxista nézetek szerint a profit ki nem fizetett munkabér. Ez azért nem igaz, mert munkaerőpiac van, és az, hogy a te munkád mennyit ér, az a munkaerőpiacon árazódik be, és nem pedig az a munkád értéke, ami bért kapsz + ami profitot realizál "rajtad". Ugyanis a munkáltató vállalat szerzi a munkákat, a munkáltató tőkéje van befektetve, az ő eszközeit használod a munka során, stb., így a profit, amit el tud érni vele, teljesen jogosan az övé, a tied meg az a bér, amit ki tudsz alkudni nála, nyilván a munkaerő piaci helyzettől függően.


De ha a kapitalizmus jó oldalát nézzük, valójában pont a motiváció az, ami ilyen. Mert motiválva vagy, hogy tanulj, fejleszd a képességeidet, esetleg vállalkozz, kockáztass, stb., stb. Nyilván bele lehet mindegyikbe bukni, de alapvetően az ember akkor érzi jól magát, ha cselekedni tud. Ha nem lenne ilyen motiváció, akkor az emberek többsége tenne rá, kikerülne az iskolából, elhelyezkedne egy gyárban, aztán családot vállalna, élne középszerűen.

2015. máj. 4. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
46%
A kapitalizmus megjutalmazza a képességeket. A kapitalizmus lehetőséget teremt. Nem a kapitalizmus növeli a különbségeket és zsákmányol ki, hanem a valóság. Nem vagyunk egy szinten. A kommunizmusban mesterségesen próbálják egy szintre hozni az embereket. Holott az állatvilágban sem, és sehol a természetben nincs így.
2015. máj. 4. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:

2-es válaszoló, említetted a motivációt. Ez tényleg egy hajtóerő, lenne. Tegyük fel hogy a régi rendszerben felküzdötted magad egy szintre kemény és tisztességes munkával meg tanulással. Tehát semmiféle pártkönyvvel. Éltél egy szinten, élvezted hogy gyakorlatilag az akkori elit közt lehetsz. No nem a pártemberekre gondoltam, hanem akik nem mások munkájából jutottak oda és nem egyéb ügyeskedésből.

Aztán jön a rendszerváltás, ami rendben is lenne, csakhogy azt veszed észre hogy tisztességtelen privatizációkkal meg közpénzek jól ismert kitalicskázásával mások elhúztak melletted és relatíve lecsúsztál. És ekkor hiába képzed magad tovább, hiába dolgozol mégtöbbet, a hamis kártyajátékosokkal nem tudod felvenni a versenyt. Ekkor a motiváció is elvész, hisz te voltál mindig a tisztességesebb, te dolgoztál és tanultál mindig jobban és többet, ennek ellenére a csalók a pocsolyába nyomnak. Na ekkor mit teszel? Tudom, egyik lehetőség egy kevésbé korrupt és gazdagabb országban folytatni az életet. De idehaza tényleg oda minden remény? Mert azt ne írja senki hogy innentől meg az a motiváció hogy azért küzdeni hogy éhen ne haljunk és legyen miből kifizetni a rezsit, ráadásul úgy hogy a munkánkból meg olyanok gazdagodnak akiknek nem volna szabad. Mert ez inkább visszahúzó erő és nem motiváció.

2015. máj. 4. 14:15
 5/21 szántóvető ***** válasza:
csak a fő kérdést olvastam el,ez alapján válaszolok:jóléti társadalom.ez azt jelenti hogy bármit megvehetsz,nem kell nézned semminek az árát.majd gondtalan nyugdíjas évek,bejárhatod európát minden hónapban vagy a nagyvilágot amikor olyan kedved van.akár wartburgot is szerelhetsz,nem azért mert nincs pénzed szerelőre hanem időtöltés céljából.szóval nem rossz dolog olyan országban ahol valóban kapitalizmus van nem pedig csak annak csúfolják.
2015. máj. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:

4:

Ha a rendszerváltást nézed, akkor ha hű összevetést akarsz, vesd össze a 49-es rendszerváltással is. Akkor államosították a vagyonokat, tehát a motivációról annyit, hogy ha eljutottál valahová, akkor azt ott elvették tőled, hirtelen nem volt semmid. Akkor minek dolgoztál addig? Ez összevethetetlenül durvább, mint a privatizáció. Pl. feleségem dédanyja gyógyszerész volt, hitelből vette a patikát, épp kifizette az utolsó törlesztőt, mikor államosították. Utólag nyilván jobban jár, ha elszórja a pénzét, és nem kezd vállalkozásba...


A mutyi az tényleg igaz, bár nem értem miért fogod rá a kapitalizmusra. A szocializmusban is ugyanúgy lehetséges a mutyi, sőt, egy jól működő kapitalizmusban (a miénk még nem az) sokkal nagyobb a lebukás veszélye.


Ugyanakkor ne csak a privatizáció mutyistáit nézzed. Mondok egy példát, Prezi, egy másikat Graphisoft. Ezek ugyanúgy a kapitalizmus termékei. Igen, kevés magyar példa van sikeres és tisztességes vállalkozás felfuttatására, de idővel ezek is eljönnek, még ha most úgy is látszik épp, hogy visszafelé tartunk a szocializmusba egy magát jobboldalinak hazudó párt vezetésével.


Hozzáteszem, a rendszerváltás necces kérdés. Valamilyen formában így is, úgy is létrejött volna egy fajta tőkekoncentráció, illetve szükséges is, így is alig létezik a hazai tőkés réteg.


Egyéni szinten ugyanakkor nem azt kell nézni, hogy XY meggazdagodott a privatizációból és a megfelelő politikusi hátsók kinyalásával, hanem azt, hogy te mit tehetsz magadért, és itt nem kell tisztességtelen dolgokra gondolni. Én például épp most költözök jobban fizető munka miatt, meg hogy szakmailag fejlődni tudjak, és később még jobban keressek. Ha nem lenne a kapitalizmus adta motiváció, helyettes szocializmus lenne, valószínűleg nem tenném, mert az állam biztos állást biztosítana öregkoromig, én meg élnék a langyosban.

2015. máj. 4. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
"Először is senki nincsen elájulva a kapitalizmustól, a kapitalizmus egyáltalán nem jó, rengeteg a hibája, viszont a helyzet az, hogy egyelőre nem találtak jobbat." - ez így nem igaz, mondjuk inkább azt, hogy mellőztek, kinevettek, elhallgattattak vagy túlkiabáltak mindenkit, aki jobbat mondott.
2015. máj. 4. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
38%
Kapitalizmus nélkül még mindig a Windows 95-ön gépelnéd ezt.
2015. máj. 4. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

7:

Pár példát azért mondhatnál. Mert pl. Marxról nem rémlik, hogy utólag is mellőzték volna, sőt elég sok kísérlet volt a rendszerének megvalósítására, mégis megbukott. Lehet mondani, hogy félreértelmezték az eszmét, csak akkor kérdés hányan hány féleképpen mert nem csak a Szovjetunió és a keleti blokk próbálkozott.

2015. máj. 4. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

6:

A 49-es államosításban és a 90-es évek privatizációjában van valami közös. 49 előtt több generáció létrehozta a saját megélhetési forrását, például egy családi jól menő háztáji gazdaságot. És hozzátéve hogy kizárólag a család munkájából, tehát nem alkalmaztak cselédet, mint ahogy rájuk fogták hogy kizsákmányoló kulák. Aztán az államosítással mindenük elveszett és mehettek szó szerint rabszolgának a TSZ-be. Vagy néhánan még öngyilkosok is lettek.

Aztán a TSZ-ben ismét a szorgos munkájukkal virágoztatták az országot és gyarapodtak ahogy tudtak. A szocializmus virágkorában már ők is egész jól éltek ha azt nézzük hogy a gyerekeiknek felépítkezett, plusz nyaraló meg Zsiguli meg az árakat nem néző költekezés. Vagyis kezdték úgy érezni hogy igaz hogy a diktatúra adott nekik egy hatalmas pofont, de talán kárpótlásul egy kiegyensúlyozott társadalmat és országot nyertek, meg a gyerekeiknek talán jövőt, legalábbis volt erre remény hogy ez így alakul.

Aztán jött egy újabb rendszerváltás. Amikor ismét lecsúsztak. Mert amit létrehoztak, vagyis a TSZ-t, az olyanok magántulajdona lett aki nem hogy hasznosat nem tett életében az országért, hanem egész életében csak kártevő volt. Ahogy aztán ma is.

Szóval az utóbbi kb. 100 év egy olyan futóverseny, ahol elindulnak a versenyzők, majd némelyik fellöki a jobb futókat, sőt közben biciklire ül hogy megelőzhesse a szabályos futókat. Majd úgy dönt hogy a futóverseny folytatódjék úszásban, mert neki az kedvezőbb mivel egy bagóért privatizálható motorcsónakot talált. Majd a csónakkal beérkezik a futók céljába és átveszi a legjobb futóknak járó kitüntetést.

Szóval ha ez így megy, márpedig így megy, akkor ez nem ország és nem gazdaság hanem a legaljasabb bűnözők paradicsoma akik uralkodnak a sok millió tisztességes polgár felett.

2015. máj. 4. 16:44
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!