Nem lenne jobb a cserekereskedelem int a pénzgazdálkodás?
Szerintem abban mindenki egyetért velem, hogy túlságosan függünk a pénztől, sőt én azt mondanám a tárgyaktól is. Nem lenne jobb? Szerintem igen, mert nem néhány ember uralná az emberiséget akik erre kiválasztották magukat. Vagy még talán egy másik megoldás lenne szerintem: "Igenis legyen pénz. De annak legyen egy fix és elmozdíthatatlan értéke. Pl egy kiló kenyér mindig legyen ugyanannyi árú. Ha ismeretlen fogalom lenne az infláció, a kamat, akkor a legtöbb semmirekellő nem tudna nyerészkedni a kényelmes irodájában ülve."
Ti miot gondoltok melyik lenne a jobb?
Hány éves vagy?
Tanulj egy kis közgazdaságtant.
Cserekereskedelem egy állam szintjén nemigazán megoldható, legfeljebb kis közösségek között. (Bár a szocializmusban voltak barterek, de az elszámolás alapja ott is rubel volt.)
Az, hogy a pénz értékét valós jószághoz kössük, viszont már nem olyan rossz ötlet. Azt hiszem, a Gesellizmusnak - Freiwirtschaft - is része, bár ott mindig új pénznem jön ki, mindig korlátos, meddig van forgalomban, úgy tudják megvalósítani, hiszen hosszútávon a javak egymáshoz viszonyított értéke változik.
"Nem lenne jobb a cserekereskedelem int a pénzgazdálkodás?"
Mi van akkor, ha nekem van 6 hekto lóhúgyom, és szeretnék érte megfelelő mennyiségű csirketrágyát, de akinek lóhúgyra van szüksége, annak csak laposvasa van cserébe?
Öregem meséld már el, hogy egy alapvetően szolgáltatásokra épülő gazdaságot, hogy a büdös p-be akarsz te átállítani cserekereskedelemre?
Szinte látom magam előtt, megy a sebész a fodrászhoz, a fodrász felajánl egy nyírást a sebész cserébe kiveszi a vakbelét?
Vagy azt mondod, hogy legyen a pénznek fix értéke, kapaszkodj meg a Nagy gazdasági világválságig volt, a pénz mögötti arany vagy ezüstfedezet, épp csak ez is inflálható volt, ha ugyanis évente kibányásztak x mennyiségű aranyat, akkor annyival lehetett növelni a kibocsátást, és azt is bődületesen be kellett szabályozni, hogy meglegyen az egyes valuták paritása, hogy ne lehessen lefölözni az átváltási hasznot.
A kenyér meg azért egy muris értékmérő, mert annak a mennyiségét aztán gond nélkül lehet le vagy fel mozgatni, instabil pénzt kapnál, hiszen ha a kenyér lenne az értékmérő akkor mondjuk aki eddig kukoricát termelt is átáll a gabonafélékre, elvégre az a pénz, had ne magyarázzam, hogy milyen gazdasági torzulásokat okozna a "kalászos arany".
Ja és mi van mondjuk Kínával, ahol tradicionálisan a rizs volt az alapélelmiszer stb.
Az inflációt nem lehet kivezetni a rendszerből, ahol cserekereskedelem van ott van infláció is, és van kamat is.
"mert nem néhány ember uralná az emberiséget akik erre kiválasztották magukat."
Akkor is lennének "gazdagabbak". Mondjuk (ez csak egy példa, nem jutott jobb az eszembe) lehet hogy pékből sok lenne és nem és sokat a kenyér, de aranyékszeresből kevés lenne, és sokat is érne az aranyékszer. Ugyanaz lenne csak pénz nélkül.
"Igenis legyen pénz. De annak legyen egy fix és elmozdíthatatlan értéke. Pl egy kiló kenyér mindig legyen ugyanannyi árú. Ha ismeretlen fogalom lenne az infláció, a kamat, akkor a legtöbb semmirekellő nem tudna nyerészkedni a kényelmes irodájában ülve."
Ez egy kommunista elképzelés, tehát nem te vagy az első akinek eszébe jutott. Sok kérdést hagy maga után.
Például:
Visszatérve a pékekhez... A pékségben dolgozik Jancsi és Pisti. Jancsi már több évtizede ott dolgozik, Pisti csak most került be. Jancsi sokkal szebb kenyereket is süt mint Pisti. A cég ezért adna Jancsinak fizetésemelést, de nem tud, mert nem tudja megnövelni a bevételt. Ezért Jancsi egy idő után letojja a munkáját, csak minél hamarabb haza akar menni.
Nyomtat az állam pénzt. Sokkal több pénz van forgalomban, de minden ugyanannyiba kerül örökre. Akihez kerül az a pénz annak sok pénze lesz, viszont (visszatérve a kedvenc példámhoz) szegény pékeknek pont ugyanannyi lesz mint azelőtt. Tehát olyan mintha történne infláció csak a pékek nem alkalmazkodhatnak a piachoz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!