Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mit jelent a Vörös fasizmus?

Bob76xd kérdése:

Mit jelent a Vörös fasizmus?

Figyelt kérdés

[link]


[link]


Én keveset tudok angolul, a vörös fasizmust nem tudom hogy mit jelent igazából. Ti megtudjátok mondani nekem, hogy mit jelent a vörös fasizmus ?



2014. dec. 17. 17:46
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Eredetileg Mussolini nevezte Hitler rendszerét megvetően vörös fasizmusnak.

A cikkben valamiért Sztálin rendszerére írják.

2014. dec. 17. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
A vörös fasizmus kifejezés pejoratív jellegű (csakúgy mint a barna kommunizmus vagy a zöld bolsevizmus). Arra utal, hogy egy magát kommunistának hirdető rendszer fasiszta módszereket alkalmaz. Én konkrétan Ceausescu rendszere kapcsán olvastam ezt a kifejezést egy kommunista oldalon. Tudományosan nem igazán állja meg a helyét. A barna kommunizmus amúgy ennek a fordítottja, azaz olyan fasiszta/náci rendszer, amely valójában kommunista gyakorlatot folytat (az SA barna ingjei után). A zöld bolsevizmus kifejezést pedig a nyilasokra alkalmazták, azaz akik ezt mondták, úgy vélték, hogy a nyilasok zöldbe öltözött bolsevikok: a programjuk bolsevik, bár nem annak hirdetik. Ezek mindegyike vitatható, és még egyszer hangsúlyozom, inkább a politikai vitákban van helye és szerepe, mint a tudományos diskurzusban.
2014. dec. 17. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Jeffrey Spender ***** válasza:

A jobboldal és baloldal számos tényezőben különbözik, de most nem veszem végig az összeset, csak kettőt emelek ki:



- a jobboldaliak a hierarchiák megerősítését célozzák meg, az emberek közti különbségeket hangsúlyozzák. A baloldaliak ellenben a hierarchiák ellaposítását, lebontását célozzák meg, az emberek közti egyenlőséget hangsúlyozzák.



- a jobboldaliak a saját nemzetük és a többi nemzet közötti hierarchiában gondolkodnak, a saját nemzetüket próbálják a többi fölé emelni, és a saját nemzetük különbözőségét hangsúlyozzák. A baloldaliak az összes nép közötti hasonlóságot hangsúlyozzák, nem hierarchikus viszonyt, hanem egyenlőséget próbálnak elérni az országok, nemzetek, és népek között.



Sztálin pont vörös fasiszta volt, mert a hivatalos retorikában persze kommunizmus volt, a külső látszatát fenntartották, szimbólumok, egy-két társadalmi változtat[gat]ások, kommunista állampárt, magukat kommunistáknak / marxistáknak nevező emberek vezetésével, de gyakorlatban pont az ellenkezőjét érték el.


Szélsőséges mértékig a hierarchiára, az állampártra és pártállamra, az emberek közti különbségek felnagyítására koncentrált, és nacionalista is lett, erőszakos eszközökkel.


Sztálin kezdett átmenni (régies kifejezéssel) a nagyorosz nacionalizmus feltámasztására, Szovjetunió helyett Szovjet-Oroszország elnevezést használta, az orosz történelemből merített és a kommunizmusnak megfelelően piedesztálra emelte őket, még Nagy Pétert is, és a halála előtt meg már többek között a zsidók deportálását is tervezgette, volt egy rövid, de annál intenzívebb, és agresszívabb antiszemita kampány is akkoriban Szovjet-Oroszországban, és a tisztogatás még az NKVD-t is elérte.



A nagy szovjet kísérletet feladta Sztálin, eltérítette a projektet, és minimum nagyorosz nacionalizmust, sőt "vörös fasizmust" csinált belőle.

2023. aug. 6. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!