Mikor gyógyul be a kommunista diktatúra által okozott seb az ország társadalmán?
Ahogy a Duna TV-n sugárzott "Belépési nyilatkozat" című sorozatban történész egyetemi docensektől is gyakran elhangzott, az erőszakos államosítás, a padlássöprés, a magántulajdonnak az akkori állami maffia általi megsértése miatt a társadalomban mint ha elvágtak volna valamit. Onnantól kezdve nem a tisztességes üzleti élet volt érvényben semmilyen téren. Ami a mai napig tart, lásd például a tisztességtelen privatizációt vagy a szándékosan alacsonyan tartott béreket. De még a bűnözést is.
De mikor lesz az ország ismét olyan mint az ötvenes évek diktatúrája előtt? Mert az tény, hogy a jelenlegi demokrácia köszönőviszonyban sincs az Európa többi országában régóta megszokott demokráciával.
Azon már rég túl van az ország..20 éve.
Nekem jobban fáj a vad kapitalizmus által ide szabadult és az országot(láthatatlanul) kifosztó és tönkre tevő nyugat.
Itthon a szocializmusban eltapostak 300.000 embert, de 9700.000 meg gyarapodott,fejlődött,épített gyárakat,amik termelték a vagyont javakat,még ha nem is volt gazdaságos.
Ma nincs közép osztály ,van 2 millió tehetős, van 3 millió fél szegény dolgozó robotoló a nyugati bankoknak,és van 5 millió szegény akiknek a napi betevő kenyérhez való jutása a legfőbb napi gondjuk.
Magyarországról beszélek ,nem Etiópiáról.
Lehet lepontozni..
A 4-esnek is igaza van. De a vadkapitalizmus nem úgy keletkezett, hogy az államosítást elszenvedett gazdák kártalanítva lettek volna és nem ők lettek a tőkések. Hanem a kommunista "fullajtárok", a köpönyegforgatók. Akik a rendszertől függően vagy államosítottak és pártkönyvük volt, ha meg a rendszer úgy kívánta akkor meg ők lettek a legvadabb kizsákmányoló tőkések.
Tudok olyan TSZ vezetőkről, akik annak idején azt szónokolták hogy a dolgozó nép érdekében letörik a magántulajdonnak minden formáját, a gazdákat, stb. Aztán jött a rendszerváltás, akkor meg ők lettek a legvadabb kapitalisták.
A Duna TV müsora egy szelete csupán annak, hogy mi történt TSZ-esítéskor. Persze akinek 34 holdja volt, az nem akarta bevinni a kolhozba. Ők voltak kevesebbe. De aki kapott 2 hold földet, az nem tudott megélni belőle. Csak a TSZ biztosította a megélhetését.
A családom egy alföldi szegény faluban lakott. Volt egy kis föld, volt egy kis ház körüli. 2-3 nagygazda kivételével senki se tudott megélni ebből. Horthy időben sem tudtak csak a Sárköziek (igen a volt Francia elnök családja) birtokán végzett napszámból.
Amikor jött a kolhozosítás a faluban mindenki szépen panasz nélkül bevitte a földjét. Azt is ami volt és azt is amit földosztáskor kaptak ami eredetileg a Sárközieké volt.
Ez utóbbi is mutatja, hogy a kolhozosított földek jó része eredetileg nem is volt a parasztság kezében.
Azért erről a Duna TV műsoráról a Tanú c.-ü film jut eszembe.
"Megismerni a kulákot fekete házáról,. földbe ásott búzájáról, rejtett aranyáról. Sej, ellenséges kulák népség,. tőled már nem félünk..."
es még egy dolog a DUNA TV műsoráról.
A TSZ-ek idejében az ország mezőgazdasága 50 millió embernek volt képes élelmiszert termelni. Még ha a Szovjetunió is volt a felvevő piac, az ország maximálisan képes volt exportra termelni.
Ma kb az van ami a TSZ előtt volt és amiért a kulák leszármazottak nagy könnyeket hullajtanak. Kisbirtokok max 30 hektárig. Igaz a földosztás után ekkora "birtok" nem is volt. Ez viszont képes 6 millió embernek előállítani élelmiszert. Ma Magyarország élelmiszer behozatalra kényszerül. Nem azért mert Eu-s kvóta van! Az EU csatlakozás előtt már ennyi volt a termelés. Nem kellett ehhez több mint a Kisgatya párt és a szétvert TSZ-ek.
10 év alatt 50 millióról 6 millióra csökkent TSZ-ek nélkül.
7-es: Csakhogy az államosításkor még azt is kuláknak minősítették, aki soha életében nem volt kizsákmányoló, mert soha nem tartott cselédet, hanem a családjával gazdálkodott a kis háztáji gazdaságában. Nekik mi volt a bűnük? Aztán beverték őket is a TSZ-be, ahol megrokkantak a munkában. Aztán a privatizációkor mégsem kártérítette őket a mai napig a magyar állam.
Az édesanyám is megrokkant a TSZ-ben végzett munkában, mindkét csípőízülete helyére csípőprotézis került. A magyar állam nem hogy nem kártérítette a privatizációkor, de még a nyugdíja is olyan kevés hogy mi gyerekei fizetjük az ápolását, mivel az ingyenes egészségügyi ellátás valójában ugyebár fizetős, és még úgy sem kielégítő az ellátása.
A földeken gépesített nélkül hamarabb rokkant volna meg. A magyar mezőgazdaság a véka feneke alatt volt. Horthy nem engedélyezte a mezőgazdaságban a gépesítést. Lóval szantottak, kaszával arattak es kézzel marokszedtek. Foglalkoztatási politika volt. Féltek, hogy a szegény parasztság munka nélkül marad igy inkabb a kisebb rosszat választották. Ezidő alatt Csehországban mar a gazdaságoknak elektromos cséplőgépük volt es traktor. Ugyanis az ipar fel tudta szívni a munkaerőt. A magyar ipar nem volt olyan fejlett. Ennek következménye az volt hogy földosztáskor 2 holdakat osztottak. Ezzel is konzerválták azt a modellt ami Tutti bukás volt. Gépesített kellett es ehhez csak a TSZ volt alkalmas.
A 90-es évek elején azt hiszem 120 milliárd forint értékben osztottak kárpótlási jegyet. Ezt a legtöbben a tőzsdén bagóért eldobták. Nem vártak ki hogy lehessen is érte valamit kapni.
Az en szüleim is rokkant nyugdíjasok voltak. Higy Apám a hadifogoly tábor miatt vagy csak ugy, azt nehéz megmondani. Van akinek az élet ilyen lapot osztott. Mint a testvéreknek aki SM beteg. Az ember élete 34 éves korig van programozva. Utána mar lassú leépülés. De csak kesobb veszed észre hogy igy van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!