A nyugati országok gazdasága mára miért épül a szolgáltatásokra, miért nem az ipar áll a legelső helyen, ahogy az a 40-es években volt? Okozhatja ez ebben az évszázadban a nyugati országok lehanyatlását és Kína, Oroszország előre törését?
Kína már így is tör előre....
Nemrég olvastam, hogy a minimálbér már elérte a magyar szintet.
A másik, hogy a kínaiak kémkedéssel minden technológiát ellopnak.
Oroszország meg jó lesz Kínának arra, hogy táplálja gázzal, olajjal.
Ezzel mindkettő nyer.
Úgy gondolom a technológiai fejlődés mára óriási erőforrásokat tud felszabadítani, így a gyártás és a létszükségletek kielégítése nem okoz nagy nehézségeket. A szórakoztatás és a kényelem nagyobb hangsúlyt kapott.
A jóléti társadalmat és a modern gazdaságot a mérnököknek és tudósoknak köszönhetjük. Sajnos nem kapnak annyi figyelmet és megbecsülést, mint egy pop sztár, vagy egy focista.
Nem. Ha majd már nem éri meg Kínában gyártani, akkor áttelepül máshová. Legvégső esetben vissza a kiinduló nyugati országokba.
Oroszországba nem valószínű, mert bár területileg nagy, nyersanyagai vannak, de ahhoz képest a lakosság elég ritkás. Majdnem két Európányi területen kevesebb mint két Németországnyi ember.
Plusz az automatizálás is fejlődik, idővel kevesebb, de jobban képzett élő munkaerőre lesz szükség. Ez pedig igaz a szolgáltatóiparra is.
Ez a társadalmi változásokkal függ össze, átalakultak a fogyasztási szokások. A fejlett országokban az emberek az élelmiszer, eszközök, gépek, lakás megvásárlása mellett, sok szolgáltatást is igénybe tudnak venni a magasabb fizetésükért (pl. sokat utazgatnak, turizmus, éttermekbe, szórakozóhelyre, edzőterembe, plázába járnak, telefonálnak, interneteznek, kozmetikusuk, bébiszitterük, pénzügyi tanácsadójuk van stb.).
A szolgáltatások mellet azért az ipar is megmaradt, csak lassabban bővült és az automatizálás, robotok miatt sok munkás elvesztette az állását. Például az USA-ban az ipar a gazdasági termelésnek már csak 19%-át adja, Kínában ez 44% (ott is csökken), de az amerikaiknál az egy főre jutó ipari termelés még így is több, mint háromszorosa a kínainak.
Ha nagyon primitíven akarom magyarázni, akkor a szolgáltató szektor azért vált dominánssá, mert az ipari termelés emelkedésének köszönhetően az emberek több termékhez juthattak olcsóbban.
És a több termék több lehetőséget kínál. A termékek számának növekedése exponenciális emelkedését idézi elő a szolgáltatásoknak. A több szolgáltatásban meg több pénz van.
A növekvő termeléshez meg a szolgáltató hátország kellett, mint az oktatás, kutatás-fejlesztés, orvoslás szállítás, kereskedelem, szóval ezek növekedése még meg is előzte az ipari robbanásét, mert feltétele volt annak.
Ja és egy szemléltető ábrám is van:
Ez egy megkerülhetetlen folyamat más úton nem igazán tud senki sem érvényesülni, még ha egyesek másról is papolnak.
Ha bővebben is kíváncsi vagy rá ezt ajánlom mint kötelező olvasmány:
"Kína már így is tör előre....
Nemrég olvastam, hogy a minimálbér már elérte a magyar szintet."
Gondolom azt nem olvastad még hozzá, hogy ez csak a legfejlettebb területekre igaz, ami körülbelül a teljes lakosság 1-2%-át érinti.
#5
"mert az ipari termelés emelkedésének köszönhetően az emberek több termékhez juthattak olcsóbban. "
Biztos? Az utolsó szót kihagyhatnánk esetleg?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!