Milyen lenne ha a világok tudósok, és mérnökök meg civil szakszervezetek irányítanák? Vagy milyen lenne ha a hadsereg? Esetleg az egyház?
Gondold végig hány féle érdek jelenik meg egy ország irányítása során. Működtetni kell a gazdaságot, biztosítani kell a különböző nagy közösségi rendszerek működését (egészségügy, szociális ellátás, oktatás, stb) Mindezt ráadásul úgy kell végezni, hogy a társadalmi szereplők többsége elfogadja, de legalábbis eltűrje a szabályozást. Nincs az a tudósokból mérnökökből, vagy akár egyházi személyekből álló testület, amely mindenkinek a kedvére tudna tenni, mindenki igazságosnak érezné a javak elosztását.
Erre a feladatra vannak immár évezredek óta a politikusok, akik az egész "rendszert" eladják nekünk.
Jól hangzik, hogy csökkentsük a túlfogyasztást és a környezetszennyezést, de amikor az első konkrét lépést megtennék, borítékolható a hatalmas társadalmi ellenállás. Mondok egy példát: csökkentsük a foszilis üzemanyagok használatát. Mit tehetünk?
1. Felemeljük a benzin árát(pl. növeljük az adótartalmát)Kevesebb fog belőle fogyni, de gyakorlatilag ezzel párhuzamosan minden termék azonnal drágulni fog.
2. Adminisztratív úton korlátozzuk a fogyasztást. Jó-jó, de milyen alapon, milyen elvek mentén. Ki használhatja az autóját, és ki nem?
Mi az előnye az állami bankoknak. Mostanság annyira szeretünk mindent ami állami. Valamiért úgy gondoljuk, hogy az értünk van, pedig nem feltétlenül. Egy állami banknak, vállalatnak ugyanúgy versenyképesnek kell lennie, mint egy magánkézben lévőnek. Ha nem az, akkor ki fizeti a veszteséget? Az állam, azaz mi mindannyian. Ami ennél is nagyobb probléma, az állami intézményeknél a profitérdekek mellett legalább ilyen fontosak az un. egyéb elvárások. ez jelentheti az "ejtőernyős" állami vezetők elhelyezését, eleve bukott ötletek finanszírozását, a politikai elit kiszolgálását, stb.
Szóval ki lehet fordítani a világot a sarkából, csak érdemes gondolkodni azon is, mi lesz utána...
A tudósok, mérnökök által irányított világrendszert kommunizmus utópiának nevezném. Ha ők irányítanának, akkor evolúciós értelemben ész alapján szelektálódnának az emberek, és semmi más alapján, mert okosnak érné meg lenni, nem labdarúgónak vagy bűnözőnek. De ha maradna beleszólása az átlagembereknek, akkor bedöntenék, mert az átlagember a boltok polcaira sokfajta dolgot akar és sok fajta színben, és ma, és ha nincsenek kielégítve a vágyai, akkor üt, és nagyot.
Az egyház uralma hasonló eredménnyel járna, a különbség az lenne, hogy nem az új dolgok felfedezése, kutatása lenne a fejlődés céljának beállítva, hanem a régen leírt szabályok egyre és egyre precízebb betartása, azok megváltoztatása nélkül.
A hadsereg által irányított világnak lenne a legmagasabb GDP-je, mert az csak annyit szabna meg, hogy fejlesszük a fegyvereinket, hogy meg tudjuk védeni magunkat és el tudjuk pusztítani, akit akarunk, és ez folyamatos haditechnológiai fejlődéssel járna, emellett viszont az előző két rendszerrel ebben a rendszerben nem lenne korlátozva az emberek igénye, csak egy másik erősebb hadsereggel rendelkező csoport tudná ezt megtenni. Ez a rendszer hasonlít a legjobban a miénkre egyébként. Az agresszivitás, mint emberi tulajdonság lenne a legerősebb szelektáló erő evolúciós értelemben, tehát ez a rendszer termelné a legbutább embereket a 3 rendszer közül.
A 3 keveredése egy olyan világot hozna létre, ami jobban hasonlítana a mostanira, mint bármelyik másik, vagy másik kettő keveréke.
A legerősebb a 3 modell közül a hadsereg által irányított, ha valakit megölsz, akkor az már nem lehet nálad jobb. Emiatt egy erőszakos világ lenne, az erősebb, agresszívabb győzne a versenyeken. A második legerősebb modell a tudósok, mérnökök által irányított, ők a keverék modellben azt az utasítást kapnák a hadseregtől, hogy olyan irányba fejlesszék a technológiát, ami erősebbé teszi a hadsereget, erősebb fegyverekkel, erősebb emberek kikísérletezésével, emberi génmódosítással, jobb oktatás megszervezésével, jobb kommunikációval. A harmadik legerősebb modell a 3 közül az egyház által irányított, ők a keverék modellben az emberek érzelmeinek beállítását kapnák feladatként a hadseregtől, amely azt szolgálja, hogy minél erősebb hadsereg legyen és minél jobb tudósok és mérnökök jöjjenek létre, ezért társadalmi elveket formálnának, motivációt adnának az embereknek, életvezetési tanácsokat és mindezen szabályok betartásának ellenőrzését, szabályszegés esetén a hadseregnek szólnának. Ebben a keverék modellben az agresszivitás hiánya jelentené a legnagyobb evolúciós hátrányt, utána a jó értelmi képesség hiánya. Okos és erőszakos fajjá változtatná az emberiséget, a mainál is jobban összpontosítaná a fejlődést, olyasmit csinálna, mint amit a középkorban a sok háború csinált, vagyis technológiai fejlődésgyorsulást eredményezne, amely életképesebbé tenné az embereket, és esetleg egy új irányba is elmozdítaná az emberiség evolúciós fejlődését, aminek eredménye a halandóság, megölhetőség megszűnése lehetne.
Semmi sem változna, a politikában a politikai logika működik, vagy azt követik, vagy elveszítik a hatalmat.
A parlamentekben/kormányokban jelenleg is vannak tudósok/mérnökök/stb és korábban is voltak, mégsem viselkedtek másképp, mint a többi politikus.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!