Jól értelmezem a demokrácia lényegét (Magyarországon sosem volt? )?
Szerintem igazi "működő" demokráciáról akkor beszélhetünk, ha a többség véleménye (még ha csak 50,001%-os többségről is van szó), mindig minden esetben érvényesül akár úgy is hogy a kisebbségben maradtak járnak kevésbé jól.
De ha ez így van akkor Magyarországon soha nem volt, de még a jelenlegi Európában sincs igazi demokrácia.
Mivel ha valakik privilégiumokban, pozitív diszkriminációban részesülnek, az megdönti ezt az elvet.
Ide nem írok konkrét példákat mert főleg filozófiai jellegű a kérdésem. De ha írnék az a politikai elit, állami szervek, vagy akár nemzeti kisebbségek "előjogairól" is szólhatna. Majd ha valaki kéri.
Csupán kíváncsi vagyok mások demokráciáról alkotott véleményére is!
Többé kevésbé igazad van. Demokrácia akkor lesz ebben az országban, majd ha az emberek agyában is az lesz. Jelenleg kétpártrendszer van, ami igazából szinte ugyanolyan mint az egypártrendszer. Végül is diktatúra álcázva egy kis demokrácia látványával.
Szabad piac? Az mi? - Mondta a kisz titkár, aki még most is a parlamentben van miniszterelnök pozícióban.
Ébredjetek! Elcseszitek a saját jövőtöket, meg a normálisabbakét is.
Nálunk a demokrácia ebben az államformában úgy működik hivatalosan, hogy a polgárok többsége megválasztja az adott képviselőket, minden körzetben egyet, az lesz az ő képviselője.
Plusz mellé választ pártot is.
Ezek utána a bejutott képviselők amolyan megbízást kapnak a polgároktól, hogy a nevükben, érdekükben kormányozzanak.
Nah most a dolog ott borul, hogy ezek a képviselők visszaélnek ezzel a megbízással és tojnak a választók érdekeire. Az emberek pedig tapsolnak hozzá. A kapu bezárult.
Nem. Nem egészen értelmezed jól.
A te értelmezésed problémákhoz vezetne. Merthogy elvileg demokrácia lehet egy adott területen. Mondjuk, hogy egy országban. Ha ezen a területen több ember van, akkor biztosan bonthatjuk tovább. Ha nincs több ember, akkor meg 1 ember demokráciájáról beszélünk, mindig az Ő akarata érvényesül.
Tehát, például felbontjuk az országot városokra, és ott tartunk külön szavazást. Így a különböző városok külön döntésekre jutnak. Viszont, ha az egész országban egy szavazást tartanánk, akkor csak egy döntésre juthatnánk. Tegyük fel, hogy a vörös hajúak megöléséről szavaznánk.
Mondjuk van 3 városunk
I. vörös hajúak száma 10, igen szavazat 50, nem szavazat 20
II. vörös hajúak száma 3, igen szavazat 5, nem szavazat 250
III. vörös hajúak száma 1, igen szavazat 50, nem szavazat 40
Így a városonkénti szavaztatás esetén meg kellene ölni 11 vörös hajút (a vörös hajú népesség döntő többségét!), míg az országos szavazás esetén mindenki megmenekülne 105 igen, 310 nem szavaztok által.
Ugyanez lenne (lehetne) az eredmény, ha mondjuk a városon belül kerületenként külön szavazás lenne, stb.
Vagyis, ha lenne egy ilyen rendszer, ahol a te elvárásodnak megfelelően a többség akarata érvényesül, akkor ebből kifolyólag nem csak a többség akarata érvényesülne, mert a rendszer felépítési szintje az eredményt igen erősen befolyásolja. Ez pedig ellentmondás. Vagyis olyan rendszer, amit te elképzelsz, semmiképp nem is lehetne, és bármi, ami mégis ezt próbálná elérni, feltehetőleg nem túl hatékony módon működne. Tehát ezt az elvárást legfeljebb megközelíteni lehet.
A demokrácia célja nem az, hogy a többség akaratát szolgálja, mivel ez a fent említett, és ezer más ok miatt nem is volna lehetséges. A célja inkább az, hogy egy olyan működést érjen el, ami fenntartható és lehetőleg minél több ember számára kielégítő. Ennek központi eleme kell, hogy legyen a különböző szinteken:
1. országos szinten szakértők bevonásával gazdaságpolitika, külpolitika stratégiai megtervezése
2. kisebb egységek szintjén (pl. megye, város, kerület, stb.) önrendelkezési lehetősége olyan kérdésekben, amelyek a nemzeti stratégiát nem befolyásolják
3. civil együttműködés lehetősége (vállalkozás, alapítvány, párt, mozgalom, hitközösség)
4. a legkisebb szinteken (család, egyén) a szabadságjogok biztosítása. vagyis: eldöntheted hol élsz, kivel lépsz kapcsolatba, hol dolgozol, mit tanulsz, hova utazol, milyen nyelven beszélsz, stb.
A mai demokráciáknak már az is nagy előny lenne, ha nem a többség, hanem mondjuk legalább a lakosság 30-40%-ának akaratát teljesítenék. De ez nincs így sajnos, ugyanis a legtöbb országban az említett 4 területen lévő jogok és kötelezettségek csorbulása miatt a korrupció elég magas mértékű, és a hatalom a társadalom nagyon kis részének, kevesebb mint 10%-ának a kezében van.
Demokrácia: "A demokrácia szó az ógörög δημοκρατία (demokratia) szóból származik, jelentése a nép uralma. A szó töve a δημος (démosz) nép szó, a κρατειν (kratein) jelentése uralkodni, a ία (ia) pedig egy képző" (forrás: wikipedia) Ilyen szerintem legjobb tudomásom szerint maximum afrikai törzseknél van. A nép sosem irányít ilyen módon. Sajnos mint láthattuk hiába tüntetnek a Görögök hogy elegük van az Eu-ból, hiába tüntetnek a spanyolok hogy nekik is, vagy az olaszok mert diktatúra van.
A mai rendszer rejtett diktatúra. A kommunista a nyílt.
A lényege mindössze annyi hogy az állam már felelősséggel sem tartozik népe felé.
Népuralom nincs és egyre kevésbé lesz akármelyik országot nézzük. A netet is le fogják szabályozni. A szólásszabadság stb. romba dől. Hivatkozás: jogvédelem, terroristák.. meg amit kitalálnak még. [link]
Hála az égnek, nem az a demokrácia amit a kérdező leírt. Amúgy meg nem érdekes, hogy egy ilyen tök egyszerű fogalomról az emberek annyiféle értelmezést mondanak, ahányan vannak?
Néhányan itt elég radikális módon értelmezik a demokráciát és egyből közvetlen demokráciára gondolnak. Nos ez megvalósítható kb maximum 100 fős közösségben, de egy 10 milliós országot nem lehet hatékonyan így irányítani.
A mai, torzult demokráciában a gond ott kezdődik, hogy már eleve manipulálják az embereket.
Bár ha belegondolunk, ez már az ókori görögöknél is így volt, gondoljunk a szónoklatokra.
Eleve nem lehet demokratikusan választani úgy, hogy nem ismerjük az összes véleményt, és/vagy nem szavazhatunk rá.
Szintén probléma, hogy az összes körülményt sem ismerjük. Egy valódi demokráciában értelmezhetetlen az államtitok, a titkosszolgálat fogalma. Persze ezek nélkül pedig - jelenlegi tudatszintünkön - nem lehet modern államot működtetni.
Szóval véleményekre voltál kíváncsi: szerintem modern demokrácia nem egyhamar valósul meg a Földön. Olyan ál-demokrácia lehet csak, ahol néhány véleményvezér közül lehet választani, aztán több-kevésbé kontrollálni azt, amit cselekszik, bár itt már az ellenőrzés tekintetében komoly hiányosságok mutatkoznak.
"5: Köszönj szépen a közel 10 milliós Svájcnak! :D"
Svájc is qrva messze van a közvetlen demokráciától. Ott is ugyan úgy képviseleti van, mint itt.
Nem kérdező, alapvetően rosszul értelmezed. Amiről te beszélsz, az a többség diktatúrája. Lásd a mostani kurzust. A te téves elképzelésed rendkívül egyszerűen működik. Egy alkalmas csoport addig manipulálja a szabályokat és az embereket, amíg formálisan elér egy ilyen állapotot, és ezután azt csinál, amit akar. Mint most is.
A demokrácia bonyolult és folyamatosan változó összefüggések rendszere. Ha röviden és velősen akarnám megfogalmazni, a demokrácia az, amikor bármit megtehetsz, aminek örülsz, ha más teszi meg veled. A demokráciában nyugodtan agyonüthetsz valakit, ha ugyanezt a szomszédodtól elviseled magadra nézve. Szokták ezt még konszenzusnak, észérveken alapuló társadalomnak, és még sok mindennek nevezni, csak akkor még bonyolult magyarázatokat kell hozzáfűzni. Az általam mondott világos és egyszerű, mint a pofon. Itt a hülyeségtől az tart vissza, hogy veled is elkövethetik ugyanezt.
Ettől persze még egy országban sokféle ember él, sokan még ezt az egyszerű tételt sem képesek felfogni, ezért van szükség bonyolult törvényekre és eljárásokra. Hogy ez az egyszerű szabály mindig és mindenkire képes legyen érvényesülni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!