Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Valamit nem értek. A pénz...

Valamit nem értek. A pénz erőssége közvetlen képet ad a gazdaságról, vagy még több tényezőtöl függ?

Figyelt kérdés

Folyamatosan az infláció megy, de hogy is romlik a pontontosan a forint? Mik befolyásolják, érdekek, vagy ez egy magától játszódó folyamat, emberi beavatkozás nélkül valuta-valuta között? Ha egy lei 80Ft, akkor ki lehet jelenteni, hogy a románok gazdasága nyolcvanszor jobb? Egyáltalán hogyan lehet megmondani, hogy egy euro hány Ft? Mi alapján? Világosítsatok fel, teljes a sötétség.

18/L


2014. febr. 3. 16:15
 1/6 anonim ***** válasza:
55%

Egy valuta minél keresettebb a piacon annál erősebb. Emberek, cégek, befektetési csoportok vesznek állampapirokat, valutát, az ezekkel való kereskedés határozza meg az értékét.

De ezek csak viszonyszámok, nem azt mutatják hogy az egyik gazdaság erősebb-e a másiknál, hanem mennyire stabil, de ezt sem a pénz értéke határozza meg, hanem hogy mennyit erősödik/gyengül más devizákhoz képest.

2014. febr. 3. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
30%

Ez a cikk itt szépen elmagyarázza:

[link]

2014. febr. 3. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nagyon érdekes a cikk, kedves utolsó
2014. febr. 3. 16:36
 4/6 ConnectCare ***** válasza:
Bár ma már nem aranyalap van, azaz a pénz értékét nem az szabja meg, hogy a Nemzeti Bank mennyi aranyat ōriz, hanem a gazdaság teljesítménye a pénz alapja, de arannyal könnyebb elképzelni. Ha egy nagy egy kilós tömböd van, és csak egy forintot nyomsz, akkor az az egy forint annyit fog érni, mint az aranytömb. Ha kettōt nyomsz már csak egy fél tömböt érdekel majd egy tömb. Ha ezer forintost nyomtatsz, akkor pedig már csak egy ezred tömbnyit ér majd egy forint. Tehát minnél több pénz van forgalomban, egy annál kevesebbet ér. De ettōl a gazdaság nem feltétlenül rosszabb. Ha pl. elkezdenénk széttépkedni a pénzünket vagy elégetnénk pár milliárdot, erōsödne a forint, mert kevesebb lenne belōle. Ha a végén csak egy maradna, az annyit érne, mint ma az összes pénz összeadva.
2014. febr. 3. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha tudsz angolul az angol wiki cikkei hasznosak a témában:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

2014. febr. 3. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 rémuralom ***** válasza:

A pénz erőssége, mint közgazdasági fogalom, nem létezik, a sajtó általában az árfolyam alapján nevez erősnek vagy gyengének egy valutát - az árfolyamnak pedig vajmi kevés köze van a valós gazdasági teljesítményhez. A román lej nem egészen tíz éve még négyjegyű címletű érmékkel rendelkezett, egy 2005-2006 körül (most hirtelen nem tudom, pontosan mikor) meglépett pénzreform során váltotta fel az új lej a régit úgy emlékszem, 1:10000 (igen, egy a tízezerhez) arányban. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy 2006-ban tízezerszeresére erősödött a román gazdaság.


De ilyen pénzreform viszonylag ritkán van, az árfolyamok viszont folyamatosan változnak. Ennek az állandó változásnak sem egyenes oka azonban a gazdasági helyzet. A forint árfolyamát az befolyásolja, hogy befektetők a világ minden pontjáról mennyire veszik a magyar forintban jegyzett értékpapírokat (részvények, kötvények, kincstárjegyek stb.): ha veszik, felmegy az áruk, és a forinté is (vagyis lejjebb megy az euró, dollár stb. árfolyama), ha eladják, lemegy az áruk, és persze vele a forinté is, ilyenkor száll el 310 fölé az euró.


Ezek a változások sokszor nem is Magyarországon történt események alapján történnek: japán, ausztrál, amerikai stb. befektetőknek Magyarország csak egy a sok kicsi és gyenge, ezáltal sebezhető gazdaság közül, így aztán, ha az egyikben gáz van, akkor a kockázatkerülőbb befektetők szabadulnak az összes feltörekvő ország papírjaitól. Most legutóbb épp a török jegybank emelt 4,25 százalékpontot az alapkamaton (a standard alapkamat-változtatás mértéke 0,25%, a 0,5%-os emelés már gyorsnak számít, ehhez hasonlítsd a 4,25-öt). Ebből a korlátozott tájékozottságú ausztrál és egyéb egzotikus befektetők azt vették le, hogy itt valami nagy gond van, spuri gyorsan, mielőtt mindent elveszítünk.

2014. febr. 3. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!