Valamit nem értek. A pénz erőssége közvetlen képet ad a gazdaságról, vagy még több tényezőtöl függ?
Folyamatosan az infláció megy, de hogy is romlik a pontontosan a forint? Mik befolyásolják, érdekek, vagy ez egy magától játszódó folyamat, emberi beavatkozás nélkül valuta-valuta között? Ha egy lei 80Ft, akkor ki lehet jelenteni, hogy a románok gazdasága nyolcvanszor jobb? Egyáltalán hogyan lehet megmondani, hogy egy euro hány Ft? Mi alapján? Világosítsatok fel, teljes a sötétség.
18/L
Egy valuta minél keresettebb a piacon annál erősebb. Emberek, cégek, befektetési csoportok vesznek állampapirokat, valutát, az ezekkel való kereskedés határozza meg az értékét.
De ezek csak viszonyszámok, nem azt mutatják hogy az egyik gazdaság erősebb-e a másiknál, hanem mennyire stabil, de ezt sem a pénz értéke határozza meg, hanem hogy mennyit erősödik/gyengül más devizákhoz képest.
Ez a cikk itt szépen elmagyarázza:
A pénz erőssége, mint közgazdasági fogalom, nem létezik, a sajtó általában az árfolyam alapján nevez erősnek vagy gyengének egy valutát - az árfolyamnak pedig vajmi kevés köze van a valós gazdasági teljesítményhez. A román lej nem egészen tíz éve még négyjegyű címletű érmékkel rendelkezett, egy 2005-2006 körül (most hirtelen nem tudom, pontosan mikor) meglépett pénzreform során váltotta fel az új lej a régit úgy emlékszem, 1:10000 (igen, egy a tízezerhez) arányban. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy 2006-ban tízezerszeresére erősödött a román gazdaság.
De ilyen pénzreform viszonylag ritkán van, az árfolyamok viszont folyamatosan változnak. Ennek az állandó változásnak sem egyenes oka azonban a gazdasági helyzet. A forint árfolyamát az befolyásolja, hogy befektetők a világ minden pontjáról mennyire veszik a magyar forintban jegyzett értékpapírokat (részvények, kötvények, kincstárjegyek stb.): ha veszik, felmegy az áruk, és a forinté is (vagyis lejjebb megy az euró, dollár stb. árfolyama), ha eladják, lemegy az áruk, és persze vele a forinté is, ilyenkor száll el 310 fölé az euró.
Ezek a változások sokszor nem is Magyarországon történt események alapján történnek: japán, ausztrál, amerikai stb. befektetőknek Magyarország csak egy a sok kicsi és gyenge, ezáltal sebezhető gazdaság közül, így aztán, ha az egyikben gáz van, akkor a kockázatkerülőbb befektetők szabadulnak az összes feltörekvő ország papírjaitól. Most legutóbb épp a török jegybank emelt 4,25 százalékpontot az alapkamaton (a standard alapkamat-változtatás mértéke 0,25%, a 0,5%-os emelés már gyorsnak számít, ehhez hasonlítsd a 4,25-öt). Ebből a korlátozott tájékozottságú ausztrál és egyéb egzotikus befektetők azt vették le, hogy itt valami nagy gond van, spuri gyorsan, mielőtt mindent elveszítünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!