A lengyeleknek 1939-ben nem kellett volna inkább szövetkezniük Hitlerrel a Szovjetunió ellen?
3#
Mi is szolga népnek számítottunk Hitler fejében.
Amúgy meg Horvátokkal ha jól tudom szövetségesek voltak a németek, pedig õk is szlávok.
Hitler a szlávokat fajilag degeneráltnak tartotta (most jelzem, hogy ezzel egyáltalán nem értek egyet) komolyan nem szövetkezett volna velük (a SZU-val is csak a bebiztosítás miatt szövetkezett).
Horvátország pedig saját maga kiáltotta ki a függetlenségét Hitler nem akart független horvát államot és inkább Magyarországhoz csatolta volna, de közben Olaszország is pályázott rá. Mivel Hitler csalódott abban, hogy Olaszország nem volt képes egyedül legyőzni Görögországot ezért nem akarta, hogy minél több területet csatoljanak magukhoz az olaszok és ezért lett Horvátország szövetséges.
Németországnak területi követelései voltak Lengyelországgal szemben (Danzig és a korridor), ennek a lengyelek nem akartak engedni. A tárgyalásokat is elutasították, mert tudták, hogy egy müncheni konferenciához hasonló tárgyaláson Franciaország és Anglia a béke érdekében engedne Hitlernek.
A szovjet fenyegetettség is nagy volt, de a lengyelek meg akarták őrizni függetlenségüket. A németeket, oroszokat már akkoriban sem szerették. Ha a lengyel kormány behódolt volna Németországnak, azt gondolom azonnal megbuktatták volna. A 39 augusztusi egyeztetéseken felmerült a kérdés a szovjetek részéről, hogy ha kitör a háború a németekkel, engednék-e a szovjet csapatok átvonulását Lengyelországon. A franciáknak ez nem jelentett gondot, a lengyelek viszont elutasították, féltve a függetlenségüket. Később ez vezetett a Molotov-Ribbentrop paktumhoz, amiben a Szovjetuniónak ígérték az óhajtott, curzon-vonaltól keletre lévő területeket, a balti államokat és Besszarábiát. A Szovjetunió ezzel elérte a fő céljait. Augusztus végén már nagyon forrt a levegő Lengyelország körül, Franciaország és Anglia is próbálta elérni, hogy Lengyelország engedjen a követeléseknek, mivel nem szándékoztak háborúzni Németországgal, főleg nem szovjet-Oroszország nélkül.
Lengyelországnak viszont katonai szövetsége, segítségnyújtási egyezménye volt a nyugati nagyhatalmakkal, így biztonságban érezték magukat, makacsul ellenálltak a német követeléseknek.
Hitler úgy érezte sikerült neki elszigetelni Lengyelországot és Franciaország, Anglia nem fog háborúba keveredni a lengyelekért. Úgy gondolta egy katonai támadással kész tények elé állítja a nyugati hatalmakat és így kedvező feltételekkel tud velük békét kötni. Szeptember 1-én hajnalban megindult a lengyelországi hadjárat.
A britek a segítségnyújtási szerződés ellenére vonakodtak hadat üzenni Németországnak, remélték, hogy diplomáciával sikerül még Hitlert jobb belátásra bírni. Németország nem táncolt vissza, ezért végül az angolok 3-án kénytelen voltak hadat üzenni Németországnak és az angolok után ezt a franciák is megtették.
A lengyelek közvetlen katonai segítségre nem számíthattak, magukra marattak a náci és bolsevik diktatúrák között.
Az angolok és a franciák vonakodtak megtámadni Németországot, kezdetben a vonalaik védelmében és egy blokádban gondolkodtak, ami miatt Németország megroggyan és békére kényszerül. Ez volt a furcsa háború.
A továbbiak pedig már ismertek...
22:26
"Hitler nem tekintette potenciális szövetségesnek a szláv népeket."
Hitler az orosz- és bolsevizmus-ellenes Lengyelországot szövetségesének kívánta megnyerni 1939 tavaszáig.
23:41
"Németországnak területi követelései voltak Lengyelországgal szemben (Danzig és a korridor), ennek a lengyelek nem akartak engedni. "
Danzig nem képezte Lengyelország részét. A korridoron át csak egy területen kívüliséget élvező autópályát és vasutat kért Hitler. Kölcsönösen ugyanezt kapták volna a lengyelek is a német területeken átvezetve.
"Ha a lengyel kormány behódolt volna Németországnak, azt gondolom azonnal megbuktatták volna."
Ez teljesen igaz, valószínűleg ebben keresendő a lengyel kormányzat látszólag érthetetlen makacskodásának indítéka.
"Danzig nem képezte Lengyelország részét. A korridoron át csak egy területen kívüliséget élvező autópályát és vasutat kért Hitler. Kölcsönösen ugyanezt kapták volna a lengyelek is a német területeken átvezetve. "
De Danzig Lengyelország számára is nagyon fontos volt, ezért nem engedhette meg, hogy Németországhoz csatolják.
És az autópálya, vasút csak a kezdeti követelés volt. Augusztus végén már Danzig mellett, népszavazást követelt a kérdéses korridor területén a hovatartozásról (a térség német többségű volt egészen a mai Bydgoszcz környékéig). A britek elfogadták, támogatták ezt a javaslatot.
Lengyelország tengerpart nélkül maradt volna, így ők akkor érthető módon elutasították ezt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!