Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi számit középosztálynak?

Mi számit középosztálynak?

Figyelt kérdés
Mi az amit egy közposztályú életszinvonalnak neveznek? Mi fér bele? Mit kell tudnia fizetni egy ebbe a kategóriába tartozó embernek? És milyen plusz dolog fér még bele ami még nem luxus?
2009. okt. 27. 09:43
 1/8 anonim ***** válasza:
42%
Hát például a tanárok a tanári fizetésből a középosztályba tudnak tartozni.Lehet nekik internet,mobiltelefon,autó,elmehetnek a Balcsira nyaralni a családdal,meg ilyesmik.Mi így élünk,szerintem ezt hívják középosztálynak.
2009. okt. 27. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
36%
Azt hívjuk manapság középosztálynak, aki megengedhet sok mindent magának, nincsenek megélhetési problémái, de luxuscikkekre nem futja. Gondolok én itt arra, hogy például megvehet egy középkategóriás autót, egy közepes méretű családi házat, de nincs pénze egy cabriora és egy villára Budán. Szerintem olyan 150-200 ezres keresettől lehet valakit a középosztályba sorolni.
2009. okt. 27. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
És minek nevezhető az, ha valaki rezsit, kaját tud venni, meg a gyereknek a dolgait, ám a szülő ruházkodására már nincs pénz. Ránézésre még középosztálybeliek vagyunk mert nem vagyunk szakadtak és a váltság elötti időkben ugymond feltankoltunk, de feleslegesen semmire sme akarunk költeni. Néha szórakozásra futja. Vagy ez már a lecsúszás jele? Hitel van.
2009. okt. 27. 10:54
 4/8 anonim ***** válasza:
A háború előtt azt tartották középosztálybelinek,aki értelmiségi volt:tanár,mérnök.orvos,nagykereskedő,nagyiparos (nem gyártulajdonos).Ők az átlag embertől magasabb élteszínvonalon éltek.Ma az ebbe a kategóriába tartozók közül vannak,akik átlagon felüli jövedelemmel rendelkeznek ( mérnökök egyrésze,orvosok),a többi pedig lecsúszik,és sajnos egyre nagyobb lesz a különbség.
2009. okt. 27. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
62%
Szerintem ti még középosztálybeliek vagytok, még ha csak az alsó-középosztályba tartoztok is.
2009. okt. 27. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Sokféle definíciója van.


Eredetileg a polgárt (franciául bourgeois, ejtsd: burzsoá) jelenti, tehát a magántulajdonnal rendelkező embert. Ez virágnyelvről érthető nyelvre lefordítva az az ember, aki vállalkozás nyereségéből él (és maga nem dolgozik, illetve csak annyiban, hogy tulajdonában lévő cégeket vezet), vagy ha nincs cége, akkor akinek annyi vagyona van, hogy annak a kamataiból lakhatna és megélhetne. Ez kb. 50 millió Ft vagyont jelent a mai Magyarországon, és kb. 50-100 ezer ember tartozik ide, azaz 0,5-1%. Nyugaton ez szélesebb, talán 2-3% is megvan. Alsó középosztály, más néven kispolgárság (petite bourgeoisie) az a réteg, amely ugyan rendelkezik vagyonnal, de már nem sorolható egyértelműen a tulajdonos osztályhoz, azaz pl. saját lakásban él, vagy van saját vállalkozása, de dolgoznia kell azért, hogy élhessen. Ide tartoznak az alkalmazottak, szakmunkások, kisvállalkozók, mesteremberek stb., Magyarországon ez egy nagyon széles, 3-4 milliós réteg. Nyugaton is ez a legszélesebb.


A középréteg azt jelenti, hogy akik a társadalomban középen vannak, azaz nem az elitben és nem is a szegények között. Magyarországon (és máshol is) a középréteg főleg az alsó középosztályt jelenti.


A pongyola, hétköznapi nyelvhasználat gyakran összekeveri a réteget és az osztályt, és a "középosztály" szót középréteg értelmében használja, miáltal a kispolgárságot (alsó-középosztály) tekinti középosztálynak.


A hagyományos középosztály mellett még létezik az ún. "új középosztály" is. Ez nem tulajdonosokból, hanem alkalmazottakból áll, akiknek olyan magas a jövedelmük, hogy várhatóan tulajdonosokká válnak vagy gyorsan azzá válhatnának, és az életstílusuk is hasonlít a középosztályéhoz. A juppi, menedzser stb. réteg pl. ide tartozik vagy legalábbis ezt majmolja.


Felismerhetők az osztályok a viselkedésükről. Pl. a kispolgárok világosabb fabútorokat vásárolnak, mint a polgárok. Ez azért van, mert a kispolgárok nagy félelme, hogy azt hiszik a látogatóik, hogy a bútoruk farostlemezből van (amit általában sötétre szokás festeni vagy sötét anyaggal leragasztani). Ezért világos bútort vesznek, hogy biztosan látsszék, hogy igazi fa. A polgárnak már nincs ilyen félelme, ő akár sötét fabútort is vesz. A családi és baráti kör is máshogy fest. A kispolgár családcentrikus és befelé forduló. Ez azt jelenti, hogy sok szűk, kis családi összejövetele van. A fiataloknak kevés, stabil, mély barátsága van, ami a gyakorlatban nem jelent előnyt, tehát nem érdekalapú. A polgárok a gyerekeiket gyakran bentlakásos helyre küldik tanulni, kevesebb családi és több baráti összejövetel van náluk, és a barátságaikat gyakrabban választják érdekek alapján. Általában nagyon sok, laza kapcsolatuk van, nem kevés és szoros. Tehát ők kevésbé családcentrikusak és befelé fordultak. A munkásosztályra ezzel szemben az jellemző, hogy nagyon sokféle kapcsolatuk van (bár ezek ritkán használhatók fel gyakorlati célokra), összejárnak a szomszédokkal, gyakran élnek nagy családban vagy nagy háztartásban. Van még ezer jellemző, lehetne napestig sorolni.


A középosztályi életszínvonal kb. havi 500-700 ezer Ft nettó jövedelemnél kezdődik (fejenként) és 40-50 millió Ft vagyonnál (lakás/ház, nyaraló). A kispolgári életszínvonalhoz, némi lakáshitelt is feltételezve havi fejenként 100-120 ezer nettó jövedelmű háztartás kell, vagy ha saját lakásban élnek, akkor fejenként nettó 80-100 ezer. Ebbe belefér évenkénti egy olcsó nyaralás és havi 1-2 kulturális program vagy szórakozás. Ez alatt munkásosztályról, proletár életszínvonalról beszélhetünk, még lejjebb pedig szegénységről.

2009. okt. 29. 06:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Kedves 06:27!

Nagyon szépen definiáltad a középosztályt, de szerintem ezek a "sztereotípiák" már idejétmúltak.

És ma Magyarországon egy fejenként minibálbérből élő (az egy négy tagú családnál 280 ezer HUF) családot igen is az alsó-középosztályba sorolunk. És nem azért mert világos bútort vesz, hanem azért mert itteni viszonylatban nem szegény.

Az általad említett félmilliós fejenkénti összeg pedig már nem a középosztályhoz tartozik (a köznyelvben, igen, de szerintem a kérdező erre kíváncsi), hanem a felső, gazdag réteghez.

2009. okt. 29. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
59%

"Nagyon szépen definiáltad a középosztályt, de szerintem ezek a "sztereotípiák" már idejétmúltak."


Melyikek és mi alapján gondolod ezt?


"És ma Magyarországon egy fejenként minibálbérből élő (az egy négy tagú családnál 280 ezer HUF) családot igen is az alsó-középosztályba sorolunk."


Én is oda soroltam. Miben vitatkozunk?


"És nem azért mert világos bútort vesz, hanem azért mert itteni viszonylatban nem szegény."


Nem azt írtam, hogy azért kispolgár valaki, mert világos bútort vesz, hanem leírtam, hogy a kispolgárokra ez eléggé jellemző.


"Az általad említett félmilliós fejenkénti összeg pedig már nem a középosztályhoz tartozik"


Középosztály =/= alsó-középosztály. Az alsó középo. az nem a középo. alsó széle, hanem ez két különböző fogalom (igazából a kispolgár- polgár megkülönböztetés ezért jobb). Havi félmillió az a közelében nincsen az elitnek, az középosztály.

2009. okt. 29. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!