Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Mi az az izlandi modell?

Mi az az izlandi modell?

Figyelt kérdés
Magát a kifejezést már többször is hallottam és utalásokat találtam rá, de azt észre vettem, hogy nem nagyon foglalkoznak a témával. Tehát pontosan mi is történt Izlandon? Mit takar az izlandi modell?
2013. júl. 30. 19:55
 1/3 rémuralom ***** válasza:

Amit izlandi modellként emlegetnek, arra én csak a plakátokról jól ismert szlogen aktualizált verziójával tudok válaszolni: Izland jobban teljesít. Körül-belül ugyanannyi igazság van benne, mint a magyarországosban.


Miután (igen, utána, mert a cáfolat megértéséhez szükséges a legenda előzetes ismerete) elolvastad, amit a kuruc.infóról vagy a kommunista.netről belinkeltek, olvasd el ezt is: [link]

2013. júl. 30. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Izlandi modell alatt a gazdasági csődhelyzetek egyfajta megoldását értik. Ismeretes, hogy nemrég az izlandi bankok befuccsoltak a felelőtlenül nagy kölcsönök miatt. Az izlandi kormány ekkor elkezdte megszigorítani és betartatni a bankokra vonatkozó törvényeket - így pér év alatt helyreállt az egyensúly.
2013. júl. 30. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

nos. Izlandnak nem igazán van miből megélnie.

Van a meleg a lábuk alatt, de ez csak lokálisan használható (ráadásul igen technológia igényes és jól el is baltázták), van halászat, meg van turizmus. Kb. ennyi. Export nem igazán meg, mert baromi messze vannak mindentől és ugyanezért az import is drága.

Ezért pár évtizede úgy döntöttek, hogy ők lesznek a második Svájc és nekiálltak felfuttatni a bankrendszert, lazább szabályozás, kedvezményes adórendszer (offshore) stb. Mivel gyorsan akartak nagyot szakítani, kockázatos és ezért jól fizető befektetésekbe kezdtek.

Nem is volt a dologgal semmi baj, dőlt a pénz, Izland fejlődött, építkeztek, szépítgettek, az izlandiak is az izlandi bankokban fialtatták a pénzüket, mindenki nagyon boldog volt. A GDP oroszlánrészét a bankok adták.

Amikor jött a válság, akkor a kockázatos befektetések miatt a bankok az összeomlás szélére kerültek baromi hamar. Akkor még nem lehetett látni az egész kiterjedését, ezért az akkori kormány úgy döntött, hogy államosítja a bankokat. Nem direkt, de a bankoknak juttatott pénzsegéllyel az állam többségi tulajdonos lett mindenhol. Ezt azért csinálták, mert az emberek pénze is a bankokban volt és ez esély volt a megmentésükre. Akkor ennek mindenki nagyon örült.

A gond ott jött, hogy a válság lett a dologból, nem csupán botlás, és a bankokkal együtt a bankok tartozásait is átvették. Ez gyakorlatilag néhány hét alatt államcsődbe vitte Izlandot.

Amikor az emberek rájöttek, hogy mi történ, baromira felháborodtak, hogy mi közük van nekik a bankokhoz (mintha eddig nem abból éltek volna), elkergették a kormányt, új választásokat tartottak, majd új alkotmányt is írtak (interneten, össznépien), majd közölték a világgal, hogy pont lesz@rják, hogy szerintük ők mennyivel tartoznak, fizetni nem fognak és mindenki bekaphatja.


Ennek természetesen következményei vannak. Izland gyakorlatilag befagyott a válság állapotába, nincsenek fejlesztések, nincsenek beruházások, nincs export, gyakorlatilag nincs import, nincs hitelezés. Gyakorlatilag áll minden. Az emberek egy ilyen furcsa nihilben élnek, mint amikor a Mókus őrs táborozni megy: Fogunk halat, megsütjük, szedünk bogyót, megesszük, fürdünk a folyóban, süt a nap, kék az ég, tök jól érezzük magunkat. Na, ez az "Izlani modell".


A gond ott van, hogy a gazdaság a jelen állapotában nem képes kitermelni a jelenlegi eszközeik, házaik, infrastruktúrájuk amortizációját sem. Azaz szépen lassan minden tönkremegy, elavul mert nincs keret javítani, felújítani, újat beszerezni. Most még nem érzik, mert kinek kell az alapon lemondanak erről-arról, felfedeznek magukban természetközeli értékeket, egyszóval jól elvannak.

Amikorra meg majd rájönnek, hogy ez így tarthatatlan, akkor már lehet ki sem tudnak majd jönni a gödörből.

2013. júl. 31. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!