Terrorista szervezetek vajon birtokolhatnak veszettség vírust is?
"Belegondolva ez a legdurvább vírus,"
Ez egy alapvetően hibás kijelentés.
A veszettség a legszörnyűbb betegség, amit el tudok képzelni emberen. (Személyes vélemény, nem kell vele egyetérteni.)
De a terroristáknak olyan vírus kell, ami rendkívül fertőző, rövid idő alatt és könnyen terjed, és nem lehet ellene védekezni. A veszettség nehezen, lassan terjed, szinte csak harapással (emberről emberre is terjedhetne, de a gyakorlatban erre nem nagyon van példa), és rendkívül hosszú a lappangási ideje: több hét, hónap vagy akár év is! Ezenkívül már vagy 130 éve van ellene 100 százalékos védettséget adó, megbízható védőoltás. A vírus maga sem túl ellenálló, és elég lassan szaporodik (ezért is olyan hosszú a lappangási idő), valamint egyáltalán nem változékony, nem mutálódik, szemben pl. az influenzavírussal.
A kérdésre válaszolva tehát szerintem ez nem túl valószínű.
Idézem:
Embereknél is különböző a veszettség lappangási ideje és lefolyása. Amíg a marás helyén a testbe jutott vírusok, illetve az idegrendszer érintettsége eléri az agyvelőt, átlag 18-60 nap telik el. Legtöbbször a 20-40. napon jelennek meg a központi idegrendszeri tünetek. A veszettségnek az embernél is három szakaszát különböztetjük meg:
A prodromális (bevezető) szakaszban lehangoltság vagy izgatottság, álmatlanság, rossz étvágy, mérsékelt láz nyugtalanítják a beteget; olykor csapongó jókedv és a sebhely zsibbadása, fájdalmassága is mutatkozik. Ez az állapot 2-8 napig tarthat, de hiányozhat is úgy, hogy azonnal az izgatottság szakaszának jelenségei lépnek előtérbe.
Izgatottsági (dühöngési) szakasz: a lélegzet gyakori elakadása, nyelési görcsök. Erősebb fény, hang vagy a beteg arcába fúvás fájdalmas lélegzési és nyelési görcsöket válthat ki. Később ezek önként is és mind sűrűbben jelentkeznek, megfulladással fenyegetve a beteget. Ugyanezen szakaszban gyakoriak az őrjöngési rohamok, ezek csillapodásával a tiszta öntudat visszatér. E szakasz 1-3 napig tart és vége felé a láz folyton magasabb, a beteg állapota egyre kétségbeejtőbb, remeg, sokat nyáladzik, köp.
Bénulási szakasz: 2-18 óráig tart, az izgatottság szűnik, a görcsök elmúlnak, a nyelés javul, de a gyengeség fokozódik, a tagok bénulnak, az eszmélet elvész és a halál beáll. Sokszor már a második szakaszban hal meg a beteg, fulladás következtében.
A csendes veszettség embernél (és macskáknál) ritka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!