Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Vörös hajú gróf/nemes. (? )

Vörös hajú gróf/nemes. (? )

Figyelt kérdés

Nem tudom pontosan, melyik kategóriába illik ez a kérdés, de szerintem ide is, abból adódóan, hogy nagy valószínűséggel egy gróf fattya volt az apai nagyapám... Valójában, nem tudom, hogy a "fattyú" szó mennyire sértő, ha egy ősömre mondom... Ezért, ha esetleg az, akkor inkább úgy fejezem ki magam, hogy: nem törvényes gyerek.


Szóval, a lényeg:

Az apai nagyapám (mint azt korábban írtam) nagyon vörös, göndörkés hajú, szeplős arcú, vékony, magas ember volt, amivel nagyon "kitűnt" a feltehetőleg névleges családjából, mivel a testvérei fekete, egyenes hajúak, alacsonyak, és vaskosak voltak, és a bőrük sem volt annyira fehér. (NEM cigányok voltak, hanem havaselvi kunok apai ágról, anyai ágról pedig magyarok.) Ő volt a hetedik gyermek, vagyis hat bátyja volt. Az anyukája barna hajú, és szemű volt, rendes, fehér bőrrel (dédmamám), aki szolgálni járt egy gróf/nemes birtokára, ahol általában sok időt eltöltött. Elmondása szerint, vörös hajú, magas ember volt az illető.

Tatám névleges apja pedig fekete hajú, zömök volt, rá hasonlítottak a bátyjai (korábban, részben kitértem erre). Ezen információkat apámtól tudtam meg nem olyan régen.

Gondoltam arra is, hogy valami genetikai "átugrás" történhetett az esetben, ha ESETLEGESEN mégsem a gróftól lenne a nagyapám. Mert hallottam, hogy előfordul ritkán olyan, hogy valamelyik régen élt őst "örököl" a születendő gyerek. VISZONT, ezt megcáfolja több tényező is: az egyik, hogy a gróf magas, vörös volt, a másik, hogy hozzá járt szolgálni dédmamám, a harmadik pedig az, hogy apám, és én is (főleg én, apám a nagymamámra is) nagyon hasonlítunk a nagypapára, DE a testvéreire egyáltalán nem, senki sem. Annak idején, a nagyapám is mondogatta (nagymamám mondta), hogy ő bizony "nem közülük való".


Sajnos, egyelőre még nem tudjuk a gróf nevét. Csak a neten keresgélünk.

Gondolom, több birtoka/földje is lehetett, és nem biztos, hogy az volt a fő lakhelye.

Ez a birtok egyébként, Csongrád megye keleti részén volt megtalálható, ahová szolgálni járt a dédim, és ahol gyakran járt a gróf.


Tudnátok esetleg segíteni abban, hogy melyik nemes ember lehetett ő??? Hátha ismeritek a ma élő, törényes őseit...

Gondolom, a vörös, göndör/hullámos haj nem valami gyakori.


20/f vagyok.


2013. jún. 26. 19:46
 1/8 anonim ***** válasza:

Itt van vöröses hajú.

[link]


Komolyra fordítva a Csongrád megyei levéltárban tudsz keresgélni. Ha a birtokot be tudod tájolni, akkor a régi kataszteri jegyzékek alapján találsz neveket.

2013. jún. 26. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

20:27


Mi apámmal, internetes keresés alapján a Károlyi grófokra gyanakodunk, de így valóban nagyon bizonytalan a dolog...

Mert ők nem annyira vörös, és göndörkés hajúak, mint a nagyapám volt... de ki tudja...

Mondtam apámnak, hogy el kellene nézni a levéltárba.

Az is furcsa, hogy már két verziót is hallottam a dédmama szolgálatainak történetéről..., bár ezt a kérdésnél nem írtam le, de az egyik, amit hallottam, hogy Kardoskút-Hódmezővásárhely környékén lévő birtokon szolgált, a másik pedig, hogy a nagymágocsi (Károlyi) kastélyban is. Megkérdezem ezt még alaposabban apámtól, és nagymamámtól...

2013. jún. 26. 21:15
 3/8 anonim ***** válasza:

Sok sikert a kutatáshoz. Biztosan segítenek a levéltárban.

Itt (a múzeumok éjszakáján voltam bent) szépen megvannak a földbirtok tulajdonosok (a kataszteri jegyzékben), régi térképek meg minden.

2013. jún. 26. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Utánanézünk...


Egyébként még az a "tippem", hogy esetleg csak kisnemes volt, és nem gróf.

Viszont, arcra hasonlít néhány Károlyira, ami érdekessé teszi a dolgot. Lehet, hogy csak vöröses, és nem vörös hajú volt, csak a nagymamám "túloz"??

2013. jún. 26. 21:38
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért a Károlyiaknak nem Csongrádban voltak a fő birtoktesteik, hanem Szatmárban, nem tudom mennyit tartózkodhattak ott.
2013. jún. 27. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Ha valóban nem tartózkodtak sokat ott, lehetséges lenne, hogy például az egyik házmesterrel, vagy gondnokkal feküdt le a dédmama??

Engem az bizonytalanít el ezzel kapcsolatosan, hogy arcra tényleg meglepő a hasonlóság néhány Károlyihoz.

2013. jún. 27. 12:32
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem él már nagyszülő, akitől diplomatikusan rá lehetne kérdezni?
2013. jún. 27. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Él a nagymamám, a szóban forgó nagyapám felesége.
2013. jún. 27. 21:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!