Miért nem az ókori görögöknek volt az ismert világ jelentős részére kiterjedt birodalmuk?
Azt hozzátenném, hogy jelentős ideig, mert Nagy Sándor birodalma is egy évtizedes volt, valamint a görög gyarmatosítás nem egy egységes birodalom része volt.
Tehát, ha a rómaiak lemásolták a görögöket, és ezáltal (is) naggyá váltak, akkor a görögök miért nem értek el ekkora sikereket?
Miért nem alakítottak egy egységes birodalmat, főleg úgy, hogy kolóniáik is voltak a Földközi-tenger térségében, sőt a hellenizmus hatását ki is használhatták volna.
Fejlettek voltak kulturálisan, gazdaságilag, katonailag és politikai vezetés szempontjából.
"Tehát, ha a rómaiak lemásolták a görögöket, és ezáltal (is) naggyá váltak, akkor a görögök miért nem értek el ekkora sikereket?"
Pont azért mert a Rómaiak teljesen másként gondolkodtak, mint a görögök. Nekik pl. a matematika vagy fizika tudománya is csak arra való dolog volt, hogy háborús előnyt csináljanak belőle. Görögök meg egyéb dolgokra használták volna. Ennek folyománya volt, hogy sokkal később is állandóan "importálniuk" kellett a görög koponyákat vagy munkásságukat, mert a saját kútfő semmi újat nem hozott nekik. Ezt hívják ma agyelszívásnak. Lásd még a "Ne zavard köreimet" mondás hátterét.
A rómaiak célja sem egyértelműen a hódítás volt. Eredetileg a saját védelmükre rendelkeztek be nagy katonai erővel, illetve itáliát persze meg akarták hódítani. Ezután viszont a rómaiakat a legtöbb helyre behívták mint harmadik felet, hogy békét termtsenek (a híres Pax Romanum). Több későbbi Római provincia is volt, ahová eleinte a Rómaiak mint békefenntartók érkeztek, csak miután 2-3 alkalommal behívták őket, egy idő után már azt mondták, hogy olcsóbb egy helyőrséget ott fenntartani, mint folyamatosan otthonról szállítani oda a katonákat. A helyieknek meg jól jött a római megszállás, mert tartós békét és gazdasági fejlődést biztosított. Tulajdonképpen a helyiek fizettek pénzt a rómaiaknak (tkp adót), hogy a rómaiak védjék őket. Ha jobban meggondoljuk a későbbi középkori feudális államoknak is ez volt az alapja. Pl: Szicíliába mind a punokat, mind a Khartagóiakat behívták rendet tenni, így két nagyobb államot vontak be a helyiek a belső viszályukhoz, ami aztán Róma nyereségével ért véget.
Persze amit leírtam csak a köztársasági Rómára igaz, a császárkori Róma már hódítani kezdett.
Egyébként hogy a kérdésre válaszoljak: róma és a görögség viszonya olyan mint a mérnök és a fizikus viszonya: a fizikus nagyon okos, sok mindent kitalál, de gyakorlati hasznosítást gyakran nem tud kitalálni (persze nem erre tanították). Míg a mérnök a fizikus által felismert jelenségek gyakorlatban hasznosítja.
Nem szükséges elmagyarázni az USA mai tevékenységének céljait.
Nagy Sándor macedón volt és megölték, azért volt rövid idejű a birodalma. A görögök városállamokban éltek, és nem akartak mást. Voltak kapcsolataik, néha barátságosak, néha ellenségesek, voltak hódításaik is, de az életcél az önálló városállamok működtetése, művészetek, sport, tudományok művelése. Ezért a hódítások célja is elsősorban új élettér és zsákmányszerzés volt, nem a leigázás. Egyébként Anatólia jelentős részében is alakultak új városállamok.
A rómaiak egyes dolgokat átvettek a görögöktől de az ő mentalitásuk a birodalmi rendszer, a rend, fegyelem, szabályozottság volt. Városállamaik elég hamar egyesültek (vagy egyesítették erőszakkal). Igényeik tartósan magasabbak voltak a lehetőségeiknél, ezért szükséges volt a zsákmányszerzés, bővülés. A birodalmi rendszer főleg a mentalitásbeli különbségek miatt alakult ki. Ők a saját rendszerezett gondolataik szerint rögtön beintegráltak minden újat a saját működési rendjükbe, ettől voltak rendkívül progresszívek eleinte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!