Valamit nem értek a politikában (? )
KIcsit meg vagyok zavarodva. Nem igazán értem most ezeket a pártokat meg világnézeteket (vagy miket?!) Gyerek vagyok még, úgyhogy ne írjátok légyszi azt hogy hülye vagyok, de azt sem hogy majd egyszer megértem. Választ szeretnék :).
Annyi nekem most világos, hogy magyar pártnak van a Fidesz, az MSZP, a Jobbik és az LMP. Ebből nekem annyi tiszta hogy az MSZP (Magyar Szocialista Párt) az nevéből adódóan szocialista, de akkor mondjuk a Fidesz milyen? Vagy a Jobbik, vagy az LMP? És mi ez a jobb meg bal oldal?
Mondjuk ennyire tudatlan azért nem vagyok, de kerek perec az egész "dolgot" nem értem, és részletekbe itt-ott belecsippenteni meg nem akartam.
Előre is kösz a válaszokért, és bocs a hosszú szövegért! :)
papiron az mszp, a dk (ez az mszp-ből kivált gyurcsány párt) baloldali
valójában nem azok
lmp az liberális és baloldali elvileg
legalábbis annak mondja magát
jobbik és fidesz papiron jobboldali
de amit jobbik mond az tartalmaz nagyon sok baloldali elemet is
keverednek az elemek a pártoknál
összetett, nem fekete-fehér...
A jobboldali elméletileg a konzervatív. A
baloldali többnyire a munkásokat és a szociális
"számkivetetteket" (nyugdíjasok ill. különböző
okokból kifolyólag nem dolgozóképes emberek)
hivatott képviselni.
Yupiter
Fidesz- Imperialista
MSZP-kapitalista
Jobbik-kommunista
LMP-liberális (ez egy nagyon csúnya ideológia)
Ne higgy az előttem szólóknak.
Ahhoz, hogy a politikát megértsd, tisztában kell lenned a jobb és bal oldaliság fogalmával.
Jobb oldalinak lenni általános értelemben azt jelenti, hogy az állam kevesebb szerepet vállal a gazdaság működtetésében, kevesebb adót von el és e miatt az úgynevezett közszolgáltatásokra is kisebb összeget költ. Közszolgáltatás például a egészségügyi ellátás, vagy az oktatás. (suli, kórház) Valamint a szociális (anyagi, környezetből fakadó) különbségeket nem , vagy kevésbé próbálja enyhíteni tehát például kevesebbet öl felzárkóztatási programokba vagy mondjuk a rokkantak foglalkoztatásának támogatására.
A bal oldaliak ezzel szemben azt gondolják, hogy az úgynevezett piaci mechanizmusok (a gazdasági élet törvényszerűségei) nem oldanak meg minden problémát, és bizony az államnak szükségszerűen be kell avatkoznia a piaci szereplők életébe, sőt néhol akár beruházóként kell fellépnie. Tehát ha mondjuk bizonyos cégek "összebeszélnek" és tartósan magasan tartják az áraikat (ezt nevezzük árkartellnek) akkor az állam monopóliumot hozhat létre, vagy szolgáltatóként jelenhet meg. A jobb oldaliakkal szemben a bal oldaliak a társadalmi egyenlőségben hisznek, ami azt jelenti, hogyha valaki hátrányokat szenved el mondjuk a származása a családi, anyagi körülményei miatt, az állam valamilyen formában segít neki.
Ahhoz, hogy konkrétan a magyar politikát megértsd, nagyon mélyen bele kell ásnod magad, ugyanis klasszikus jobb, vagy bal oldalisággal nem értelmezhető a hazai közélet. Ennek az oka pedig a mindent átszövő korrupció. Ez példának okárt abban is megnyilvánulhat, hogy mondjuk egy bal oldali programmal induló kormány elcseszi a költségvetést, nem megfelelően kormányoz, és a programjával szembe menve el kell vonnia például a felzárkóztató programokból, az iskoláktól, az egészségügyi intézményektől stb... Valamint bizonyos gazdasági érdekcsoportok "bevásárolhatják" magukat egy pártba, ami miután kormányzati pozícióba került az ő érdekeiket szolgálja ki. Tehát teszem azt van egy nagy cégcsoport, ami támogatta egy pártnak a kampányát. Ezek milliárdos tételek ugyebár. Ennek köszönhetően a párt kormányzati pozícióba került, tehát megszerezte a szavazatok többségét. Viszont ezért cserébe a cégcsoport azt várja, hogy az állami megrendelések döntő részét ő kapja. Például ha az adott ország fel akar építeni egy nemzetközi űrállomást, akkor a korrupció zrt benyújtja a számlát, hogy hát mi segítettünk nektek bejutni a parlamentbe, ti segítsetek nekünk kigolyózni a versenytársakat.
Na ez az utolsó rész vonatkozik a magyar politikára a rendszerváltás óta.
"Közszolgáltatás például a egészségügyi ellátás, vagy az oktatás. (suli, kórház) Valamint a szociális (anyagi, környezetből fakadó) különbségeket nem , vagy kevésbé próbálja enyhíteni tehát például kevesebbet öl felzárkóztatási programokba vagy mondjuk a rokkantak foglalkoztatásának támogatására."
Akkor a rendszerváltás óta egy erős jobb oldali beütés is jelen van.
"A baloldali többnyire a munkásokat és a szociális
"számkivetetteket" (nyugdíjasok ill. különböző
okokból kifolyólag nem dolgozóképes emberek)
hivatott képviselni."
Ez baromság, a baloldal mindenkit képvisel (elméletileg) kortól, nemtől, bőrszíntől, társadalmi rétegtől függetlenül. Ha csak az általad felvázolt réteget képviselné, mindenki jobboldali lenne.
"Akkor a rendszerváltás óta egy erős jobb oldali beütés is jelen van."
Igen a rendszerváltás óta mindenki neokonzervatív jobboldali politikát folytat, a legrosszabb korrupciós mechanizmusok kíséretében. Az mszp-től a fideszig bezárólag. Ha nem vetted volna észre permanens megszorítások között élünk. Egyébként meg nem értem miért pontoztatok le, bár annyira nem izgat a dolog, de én voltam az, aki közérthetően ráadásul tárgyilagosan vázoltam a magyar politikát, a többiek kizárólag az általuk preferált párt mantráit meg propagandaszövegeit fújták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!