Kezdőoldal » Politika » Egyéb kérdések » Hasznos dolog a környezetvédel...

Hasznos dolog a környezetvédelem, de miért esszük meg nagykanállal az álságos vetületeit?

Figyelt kérdés
Cseréld energiafaló mosógépedet új, takarékosra. Van fogalma valakinek, hogy egy mosógép előállítása mennyi energia és környezetszennyezés? Nem beszélve a csereperiódusok fogyasztói társadalom általi sűrű kikényszerítettségéről. És ne fikázza a régi, de jó karban lévő nagyköbcentis autómat olyan ember, aki 2-3 évente lecseréli a kocsiját és közvetve többszörös roncsot szabadít a természetre, mint a magamfajta. Stb stb.
2008. ápr. 6. 12:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

reklámnak hívják.

ugye mondják hogy annak idején a jó kis tv-m 10 évig üzemelt. ma már nem is javítanak tv-t. ha elviszed annyiba kerül mint egy új. ez azért van mert olcso anyagokbol olcso tv-t állítanak elö és így hamar elromlik és lecseréld egy újra. pl a mobilok szavatosága kb 2-3 év aztán már szar. nekem volt egy drága samsungom és 5 évig bírta, mikor megvettem a kategoriájában az egyik legdrágább volt de 5 évig használtam söt még egyszer full programon kiismostam, és még utánna évekig müködött, aztán az akuk kb 3 hónap alatt tönkre mentek így cserés lett. de most is úgy vagyok hogy egy drágább készülék tovább tart (általában persze nem minden esetbe) lehetne mondani hogy hiába olcsó az a kínai cipö de fél év után kuka , se pénztárcának se a környezetnek nem tesz jót. anyukám félévente vesz apukámnak 3000-t cipöt én 20000-t veszek 3 évente és akkor még plussz két évet a kertben is tudom használni.

´

hiába környezetnek nem jó de az embereknek munkát ad ha egy mobilt 10 évig tudnánk használni akkor fele ennyit vagy negyed ennyit gyártanának és negyed ennyi munkásra lenne szükség.

2008. ápr. 6. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
100%
Teljesen igazad van. Nagy problémák vannak itt a mélyben, eredendően csináltunk mindent rosszul az évtizedek-századok során. Most meg szomorkodunk hogy hajjaj.
2008. ápr. 6. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
69%

igazából amit te itt felvázoltál, az pontosan akkora demagógia, mint ami ellen lázadsz.

vegyük a mosógépet. Mondjuk mindenki csak akkor dobja ki a régit, ha már tönkrement. ez elvileg jó, mert sokkal kevesebb újat kell gyártani. Csakhogy a régifajták több áramot, több mosószert és több vizet fogyasztanak. Tehát egyrészt megspórolunk egy adag energiát az előállításnál, de közben (a lecseréléshez képest) több energiát, vizet, adalékot fogyasztunk. Több mósószer fogy, akkor több mósószeres kamion járja az utakat, több mosószer gyárat kell építeni, több víztisztítót, több erőművet több stb. A teljes mérleget senki nem tudja összerakni.

Az autóval ugyanez a helyzet, plussz, a 2-3 évente kocsit cserélő ember autója nem roncsba megy, hanem olyanhoz, aki nem tudja megfizetni az újat. Ha nem cserélnénk, csak ha kirohad alólunk, akkor jóval kevesebb autó fogyna, ez eddig oké. Csak jóval több üzemanyagot kell előállítani, szállítani, jóval kevesebb pénz jut fejlesztésre, hiszen kevesebb autó is fogy, azaz jóval lassabb a fejlesztés is. Ha 2-3 év helyett csak 10 évente cserélnék a kocsijukat, akkor nem 1-2 évente lenne egy-egy újabb, környezetbarátabb modell, hanem 7-8 évente. Azaz kb ugyanannyival fejlettebb modellt tudna megvenni, mint így, csak közben a fejletlenebb fogyasztaná az erőforrásokat és szennyezné a környezetet. Kérdés, hogy ezt ellensúlyozná-e egy kisebb léptékű autógyártás.


Nem biztos, hogy ez a jó út, de az egyetlen belátható, és jónak elfogadható elv az, ha mindíg megpróbáljuk mi, egyesével beszerezni a legkörnyezetbarátabb technológiát, mert ha mindenki marad a réginél, akkor biztos nem fog javulni semmi, pontosabban csak rosszabb lesz minden.

2008. ápr. 7. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Azt hiszem ez nagyon összetett dolog. Nem demagógiának szántam és önmagában egyetértek azzal, hogy igyekezzen az ember a legkörnyezetbarátabb megoldásokat alkalmazni maga körül. Nekem nem is ezzel van a bajom. Sokkal inkább azzal a "fogyasztói lobbival", ami a profithajhászás miatt pocsékolásra sarkallja a társadalmat, a vevőt, csúnya szóval: FOGYASZTÓT. Remélem nem leszek demagóg, de nagyanyáink korában nem volt ennyi csomagolás, elmentek a tejes "ibrikkel" a piacra, megtöltötték, kész. Higiénés szempontból, nem biztos, hogy ez a legjobb, de nem volt ekkora csomagolóanyaggyártás és pocsékolás mint ma. Ugyanez érvényes a kocsikra: ha nem lenne olyan gyakori a modellváltás, az autókat mondjuk 3 év helyett 10 éves csereperiódusokra készíténék fel (azaz az első tulaj csak 10 éves korában passzolná le olyannak, aki a használtat tudja/akarja venni). De sajnos a fogyasztói társadalom az ésszerűséget messze nem figyelembevéve pocsékol, direk olyan cuccokat gyárt (pl mobil telefon, híradástechnika stb stb) amik mind erkölcsileg, mind fizikailag sokkal gyorsabban avulnak, mint ezelőtt 10-20 évvel. Na ez a káros, mert bizonyos határ felett (!) már egy takarékosabb "cucc" előűllítása aztán a cserélgetés miatt újabbak előállítása már több energiát emészt fel és zsákmányolja ki a természetet, mint amennyi energiát megspóroluink vele. Én csak arra akartam reflektálni, hogy ha leejtünk egy gyufaszálat, aztán három másikat is meggyújtunk, mire az egy leesettet megleljük - nem biztos, hogy a legésszerűbb megoldás.
2008. ápr. 8. 06:55
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

ne átkozd a fogyasztói társadalmat. Messze nem egyértelmű, hogy rossz lenne. Ha belegondosz, itt európában, sőt itt magyarországon láthattuk mi a különbség a fogyasztói és a nem fogyasztói társadalom között.

A II. világháború után európa minden régiója gyakorlatilag ugyanonnan indult. Nyugaton fogyasztói társadalom volt, itt minálunk a szocreálban meg nem. Nézd meg a technológiai fejlettséget. Egyértelmű a különbség. De nézd meg a környezetvédelmet is. Egyértelmű a különbség.

Éltem kint Németországban fél évet egyetemistaként, kollégiumban. Tudod mennyi komunális szemete volt 12 embernek 1 hét alatt? Egy vödör. Gyakorlatilag csak ételmaradék, meg szalvéta ment a szemétbe. Minden mást gyüjtöttünk, műanyagot, konzervet, dobozt, mindent. A fóliát a jughurtosdobozról is.

Ehez képest itt Mo.-n nemhogy nem visszük el a műanyag flakont a gyüjtőkonténerhez, de még arra sem vagyunk képesek, hogy legalább széttapossuk, mielött beledobjuk a kukába.

Ez csak annak köszönhető, hogy a fogyasztói társadalmat kiszolgáló nyersanyagéhes ipar kénytelen volt megteremteni az újrahasznosítás intézményét. Itt Mo.-n kb. 20 éve vagyunk képtelenek létrehozni egy darab nyomorult akkumlátor feldolgozó üzemet. Helyette az indomagyar populáció intézi a dolgot a hátsókertben teleba**va a földet ólommal és savakkal.

2008. ápr. 8. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Jó a feltevés, még ha kicsit demagóg is. Viszont kicsit sincsen körbejárva!

Mert egy mosógépet átlagosan mennyi ideig használ egy átlagos felhasználó? 10-20 évig? (tartós fogyasztási cikk) a régi technológia előbb utóbb fel fogja modnani a szolgálatot. arról nem beszélve, hogy több vizet, és több mosószeres vizet használ/enged a természetbe. A több energiáról amit használ ne is bezséljünk.

Autók! hát az autók életútja kicsit bonyolultabb, mert ha jobban megvizsgáljuk globalisan a dolgot kiderül, hogy az az autó amit mi lecseélünk, az nem is a roncstelepen végzi, hanem megy tovább keletre, ill. délre. Románia, Bulgária, Afrika stb. Ahogy mi megvesszük a németek elhasznált autóit, amit mi elhasználunk megy tovább és fut kb ötszázezer km-t tőlünk keletebre/délebbre.

Nem ezen szennyezzük agyon a környezetet. én sokkal jobban aggódom a több tízezer kínai szénerőmű megépítése miatt, vagy hogy irtjuk az őserdőket, ugyanis ezek olyan folyamatok amiket nem lehet visszaforgatni! és lenne más alternatíva is.

A te régi nagykövcentis autód szerintem több káros anyagot bocsájt a levegőbe (ha használod is) mint összevéve az aki 2-3 évent új autót vesz, és más helyett is elszenvedi a kezdeti értékcsökkenést is, és ezzel másokat is hozzájuttat viszonylag új autók megvásárlásához, ezért azok lecserélhetik a régi nagyfogyasztású autóikat újjabbakra. Szerintem jó fej. :) és lehet, hogy hosszabb távon ő csinálja jól.

De vajon, szelektíven gyűjtöd-e a szemetet, és figyelsz-e arra, hogy ne égjen fölöslegesn a villany, illetve,hogy környezetbarát mosó/mosogatószereket, használj? vagy éppen környezetbarát csomagolású árút?

Think global, act local!!! Gondolkodj globálisan, cselekdej lokálisan!

2008. ápr. 8. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!