Mit jelent az, hogy a jegybank független vagy sem?
A jegybanki függetlenség egy illúzió.
Amikor a kormány és a jegybank ugyanazon az oldalon állnak, akkor teljesen mindegy, hogy független-e, egyetértenek a gazdaságpolitikai irányvonalban függetlenül attól, hogy az mennyire rossz. Lásd a gyurcsány kormány és simor idején kezdett zuhanni a gazdaság.
Amikor meg másmilyen gazdaságpolitikai irányvonalat képviselnek, akkor a jegybank gyakorlatilag a kormány ellenzékeként működik, mint most. Az, hogy a gazdaságpolitika mennyire jó, azt a jegybankárok sem tudják objektíven megítélni, csak a saját közgadasági nézeteik szerint, de egyáltalán nem biztos, hogy az ő véleményük a helyes. Lásd ismét, a korábbi szocialista kormány idején is ők voltak az mnb-ben, és akkor kezdődtek a gazdasági bajok. Most miért lenne igazuk?
A jegybanki függetlenségnek semmi értelme, az orosz példa jut eszembe: 2009 tavaszán Putyin elnök utasította az jegybank vezetését, hogy csökkentsék az alapkamatot. Erre a nyugati neoliberális közgazdászok elkezdtek hörögni, hogy vége a jegybanki függetlenségnek, el fog szaladni az infláció és nő a munkanélküliség. Itt található a cikk róla:
Erre mi történ valójában? Elkezdett jelentősen csökkenni az infláció, és azóta is hullámozva csökken a munkanélküliség és növekedésnek indult a gazdaság.
Itt vannak az ábrák:
Ebből is csak az látszik, hogy a jegybanki függetlenség egy ostoba neoliberális, gyakorlatilag vallási dogma, mint nagyon sok egyéb a mainstream neolib gazdaságpolitikában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!