Mi a véleményetek arról, hogy az 1990-es évek közepén megszüntették, bezárták, tönkretették az összes állami irányítású Termelő Szövetkezetet?
Én nem tudom itt csak rövidemlékezetű emberek vannak?
ha jól emlékszem volt egy kárpótlás amikor az emberek visszakapták a földjeiket (visszavásárolták kárpótlási jegyért)
Most döntsd el,hogy roskadozva állnak az épületek és a gépek, vagy külföldieké akik gazdálkodnak
"A TSZek nem állami irányításúak (voltak). Azok az Állami gazdaságok." Hát ki a rosseb irányította ha nem az állam?
Az 50-es években államosították a földeket, a földműveseket pedig a TSZ-ekbe, azaz termelőszövetkezetekbe kényszerítették. Az emberek a Tsz-be jártak be dolgozni, az állam határozta meg mikor mit termeljenek, és az államtól kapták az emberek a fizetésüket. Tudom jól, ugyanis a szüleim ebben éltek, ebben dolgoztak. Emellett azért volt úgynevezett háztáji is, amin pedig úgymond "maszekolhattak" a földművelők, de az ott termelt terményeket is az állam vásárolta fel többnyire.
A 90-es években a Tsz-eket felszámolták. A Tsz-tagok később kárpótlási jegyeket kaptak, de ezzel nagyon sok és nagyon durva visszaélések voltak. Olyanok is kaptak kárpótlási jegyet, akiktől nem is vettek el annak idején semmit, akiktől elvettek, azoknak meg közel sem annyi kárpótlási jegyet adtak, mint amennyi káruk volt régről, illetve azt is megcsinálták, hogy egyes emberek fél évvel hamarabb megkapták a jegyeket, és felvásárolhatták a jó földeket, akik meg a végén jutottak hozzá, azok meg kapták a legsilányabb minőséget.
Nem minden TSZ-t számoltak fel. Van,amelyik még ma is működik.
De nem az állam irányította őket a 70-es évek után. Nem írták elő,hogy hol mit termeljenek. A környékünkben jó TSZ-ek voltak,az ott dolgozó parasztok sokkal gazdagabbak voltak,mint a városi emberek. Igaz,hogy nem 8 órát dolgoztak.
Az igaz,hogy csak az államnak adták el a termékeik nagy részét,mert a felvásárló cégek is államiak voltak.
Az Állami Gazdaságokat pedig a Fidesz rombolta szét,és adta el a haveroknak. Így lett Orbán felesége is tokaji szőlő-birtokos.
De tudomásom szerint a nagy területű földeken nem külföldiek gazdálkodnak ma sem. A többségük magyar birtokos.
"az 1990-es évek közepén megszüntették, bezárták, tönkretették az összes állami irányítású Termelő Szövetkezetet?"
1) A TSz-t nem az állam irányította.
2) Nem "tették tönkre" őket, hanem át kellett alakulniuk gazdasági társasággá. Egy részükben a vezetés megszerezte a szövetkezet tulajdonának legértékesebb részeit, az öregebb tsz-tagokat kisemmizték, a maradéktól szép lassan megszabadultak, és így a tsz-ek helyét magánbirtokok vették át. Más részükben a tsz rendben felbomlott és kisvállalkozások vagy egyéni gazdaságok lettek belőle. Más tsz-ek egyben maradtak, csak a formájuk változott.
"A földeket nagyrészt külföldieknek adták oda bérletbe nem a gazdálkodni kívánó magyaroknak."
Forrás?
"A gépeket szétlopták a vezetők. Az épületeket eltékozolták."
Előfordult az ilyesmi. Na és? Majd a Jobbik, vagy mit akarsz mondani ezzel?
"Magyar gazda nem bérelheti nem használhatja"
Ne hazudozz.
""A földeket nagyrészt külföldieknek adták oda bérletbe nem a gazdálkodni kívánó magyaroknak."
Forrás? "
Forrás a dunántúl.
Tegnap 22:04-es: Az általad említett Állami Gazdaság (mostani nevén Tokaj Kereskedőház, azelőtt TÁG Borkombinát) a területei nagy részét külföldieknek adta el: Disznókő, Oremus, Dereszla, Pajzos-Megyer, Hétszőlő, Royal...
Orbán nem a privatizációkor került címlapokra a Kereskedőházzal kapcsolatban, hanem később, a sárazsadányi szőlőbirtokok termésértékesítésekor.
De a szőlőterületek java része a privatizációkor külföldi tulajdonba került, és van most is (néhány szintén külföldi tulajdonos váltással)
22:40
Hány százaléka van külföldi kézben?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!