Melyik a jobb egy országnak: magas népesség kis területen jó gazdasággal vagy kis népesség nagy területen jó gazdasággal?
"Én azt mondom hogy a kis területen magas népesség előnyösebb (legalábbis anyagilag) hiszen több az adófizető és kisebb területre kell költeni (pl. kevesebb várost kell fenntartani, kevesebb utat kell karbantartani stb.)"
A nagy népesség még egyáltalán nem garantál sok adófizetőt, például ha magas a munkanélküliség, ráadásul ha magas népesség korlátozódik kis területre, akkor rengeteg városnak kell lennie, hiszen nagy a népsűrűség is, tehát nincs kevés város.
Az utakkal kapcsolatban viszont igazad van, valóban kevesebb kell belőlük és azokra könnyebb koncentrálni.
Igazából a kérdésnek tulajdonképpen nincs értelme. Mehet így is jól, meg úgy is jól. Attól függ, hogy az egy adott oszrágban élő embereknek milyen a mentalitása, kultúrája és gondolkodásmódja. Az határoz meg mindent. A jólét, a gazdasági teljesítőképesség és az összefogás, a depresszió, az öngyilkosságok, a születési számok, boldogság és elégedettség, stb. mértékét.
Érdekesek a válaszok.
Példának okáért felhoznám nagy népességűnek Japánt, kis népességűnek Ausztráliát vagy Kanadát. Remélem ezzel jól tudtam szemléltetni a kérdést.
"Melyik a jobb egy országnak: magas népesség kis területen jó gazdasággal vagy kis népesség nagy területen jó gazdasággal?"
Rossz kérdés. Ha a nagy terület 95%-a sivatag, akkor pl. a nagy terület rossz, mert jó drágán kell ide-oda szállítgatni az embereket és árukat. Ha viszont ebben a sivatagban pl. olaj vagy vasérc van, akkor már nem is akkora baj. Ha a nagy terület csupa termőföld, közben gázmezőkkel meg gyémántbányákkal, akkor a helyzet jobb, mint mondjuk ha kicsi a terület, és minden természeti erőforrásból kevés van.
22:20
"Példának okáért felhoznám nagy népességűnek Japánt, kis népességűnek Ausztráliát vagy Kanadát."
Ausztrália és Kanada egyértelműen kedvezőbb helyzetben van, mint Japán. Japánnak mindent, ami a működéséhez szükséges, már rövid távon is sérülékeny tengeri utakon kell importálnia. Ausztrália és Kanada nincs ilyen szorult helyzetben.
"Jó gazdasággal abszolút mindegy, hogy milyenek a feltételek."
Nem "abszolút mindegy". Az abszolút ugyanis magyarul feltétlent jelent. Márpedig nem feltétlenül jó mondjuk Japán helyzete: ha a világkereskedelem valamilyen okból összezsugorodna, az a gazdaságukat teljesen tönkretenné. Rá vannak utalva a külkapcsolatokra. Ezért a helyzetük pillanatnyilag jó, de feltételesen jó és nem feltétlenül, tehát nem abszolúte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!