Milyen fordulópontokat jelentett az I. világháború a világban?
bocsi, de értelmetlen a kérdésed.
Milyen változásokat okozott?
No-t lenullázták Párizsban, az OMM felbomlott, Mo. ki#aszott nagyot szívott.
A Szu. megalkakult, az USA nagyhatalom lett, tulajdonképpen a háború miatt.
Ennyi jut eszembe..ha nem ez volt a kérdés, sorry
Kamu válasza :
Azt hiszem Ferdinand Foch, francia, angol és lenyel marsall mondta a párizsi béke után, hogy ez nem béke, csak fegyverszünet 20 évre.
Alig pár hónapot tévedett.
Az előtte létezett 5 nagyhatalomból 2 megszűnt létezni, egy pedig elvesztette nagyhatalmi létét kb. 20 évre, helyettük viszont egy újabb, majd kb. 20 év elteltével még egy új emelkedett föl, miközben a maradék 2 lassan lehanyatlott. Tehát az I. világháború következtében a kitörésével kezdődő 30-35 év alatt a "nagyhatalmi klub" tagjai teljes létszámukban lecserélődtek.
A hadtechnika és a hadviselés úgy am Block is teljesen megváltozott, ahogy a hozzá kapcsolódó politika is. Előtte kabinetpolitizálás, gyors, villámháborúk lovassággal, régi stílusú tüzérséggel, sok gyalogossal. Utána kb. a gépesítés vette át a vezető szerepet. Tankok, repülők, biológiai fegyverek stb. stb. és a háborúk is jelentősen hosszabbak lettek és más stratégiával vívták őket.
Nagyjából a háborúnak köszönhető a női emancipáció befejeződése (mint azt már feljebb említették).
Teljes mértékben átrajzolták Európa térképét, nem egy esetben igazságtalanul.
Elhozta az erkölcsi relativizmus eszméjét.
Ma azért vagyunk ennyire hummanisták, szociálisan ennyire érzékenyek és ezért hánysz, ha egy csurom vér embert látsz (nem is beszélve egy szétégett, vagy felaprított hulláról), mert az I. világháborúban több tízmillió ember halt meg és a világ rájött, hogy ez így nem jó. Rádöbbentek az emberi élet értékére.
Amellett a két világháború (amely ugye történelmi léptékkel akár együtt is vehető) nem csak a határokat rajzolta át Európában. 1914 előtt Franciaország, Svájc és San Marino kivételével minden európai ország monarchia volt. 1945/48 után gyakorlatilag még annyi sem, mint ma. (Pl. Spanyolország 1936-tól 1975-ig köztársaság volt.)
És ez is a világháborúknak köszönhető.
előttem szóló, bocsi, de a humaista dolgot nem tudom honnan vetted.
Az emberi élet értéke felértékelődött? A Holokausztról hallottál?
6 millióan felmentek a kéményen.
Ruandáról, Boszniáról hallottál?
Ez alatt nem azt értettem, hogy most mindenki siránkozik, hogy jaj Istenem. De 1914 előtt gyakorlatilag az ment ritkaságszámba, ha ez valakit érdekelt. Hogy ilyenek történnek. Ma meg azért elítélik az ilyesmit, még ha hatékonyan nem is tesznek ellene.
Ma is van Magyarországon rasszizmus és pl. a cigányok kiirtására való felbujtás. De aki ezzel nem ért egyet, az élesen elítéli. 1914 előtt aki az ilyesmivel nem szimpatizált, az egyszerűen letojta az egészet. Nem érdekelte. Nem volt semmi baja az aktuálisan kritizált és üldözött közösséggel, de nem is érdekelték. Nagyon kevés ember volt, aki egyáltalán a saját népe szociális problémáival foglalkozott.
Természetesen ettől nem lett vége az összes háborúnak és vérontásnak. 1918-ban azt hitték az lesz, de ezt hinni naivitás. De az emberek mentalitása és hozzáállása az egészhez igenis megváltozott.
1914 előtt ha háború volt, mindenki csak azt látta, hogy fú de jó, leverték a szemét lázadókat, fú de jó, szereztünk ennyi meg ennyi területet, fú de jó, a velünk szimpatizáló csoportok puccsal hatalomra kerültek itt és itt. A világháborúk után pedig minden azzal van tele, hogy hányan haltak meg a harcokban, nézzük a felvételeket, ahogy szétlövik egymást az emberek és hallgatjuk a szörnyűbbnél szörnyűbb beszámolókat és sápítozunk, hogy hogy lehetnek ilyen kegyetlenek az emberek. 1914 előtt mindez a kutyát sem érdekelte. A katona feladata, hogy harcoljon és meghaljon a hazájáért. Ennyi.
Ugyanez volt, ha egy munkás meghalt egy gyári balesetben. 1914 előtt ez a kutyát nem érdekelt. Felvettek helyette mást. A világháborúk óta viszont az ilyesmiből világra szóló, de legalábbis országos hír lesz.
hmmmmm.... ezt még így könyvben nem olvastam. ehhez van esetleg vmi forrásod?
Ezeket a dolgokat, amiket leírtál max. levelezésekből lehetne megtudni csak azért kérdezem.
Konkrét forrásom sajnos nincs, de én így tanultam.
Természetesen egyik tendencia sem kizárólagos. Azt valóban talán túlzás állítani, hogy az előbb felsorolt dolgok 1914 előtt senkit nem érdekeltek, de az tény, hogy az akkoriak jó 70-80-90%-át ma a "jó érzésű" emberek érzéketlen vadállatnak tartanák.
Csak nézz utána, milyen munkakörülmények uralkodtak a gyárakban a XIX. század végén! Vagy milyenek voltak a gyermekhalandóság adatai még a két világháború között is! És olyan rokonaimtól és ismerőseimtől, akik éltek akkor, tudom, hogy az akkoriaknak teljesen természetes volt, hogy 5 gyerekből 3 meghalt egy éves kor előtt. Lehet, hogy sajnálták, de különösebb jelentősséget nem tulajdonítottak neki. Ma már akkor is elborzadunk, ha 100 gyerekből egy meghal a szülőágyon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!