AZ életszínvonal mennyire befolyásolja az átlagéletkort? Nyugaton magasabb az életszínvonal és ezzel együtt magasabb az átlagéletkor, mint itt.
Érdekes kérdés, bár szerintem nem kifejezetten politikai természetű. A válasz rá is. Ahhoz, hogy egészséges legyek, és sokáig éljek, nem kell gazdagnak lenni, de nagyon szegénynek se lehet lenni. Ha van valami kis nyugalmas lakhelyem, ki tudom fizetni a rezsit, meg egy átlagos költségvetésű élelmezésre is futja, akkor már lehetek egészséges. Azon felül már nem a pénztől függ igazán az egészség, hanem a tudatosságtól, a szemlélettől (a genetikai tényezőkön túl). Bár én nagyon sok dilis, önpusztító értelmiségivel találkoztam, azért az statisztikailag kimutatható, hogy a magasabb végzettségűek tovább élnek, mert statisztikailag mégiscsak több köztük a saját életét megfelelően menedzselni képes egyén. De sok tisztes iskolázatlan szegényt (de azért nem koldust) is láttam, akik képesek voltak intelligensen, értelmesen gondolkodni, és normálisan, hosszan, viszonylag egészségesen élni.
Azért nem abszolút előny a gazdagság az egészség terén, mert az egészségnek és a hosszú életnek nem az egészségügyi szolgáltatás milyensége és elérhetősége a döntő feltétele (bár van, amikor igen), hanem inkább az egészséges életmód és szemlélet, ami alacsonyabb jövedelemszintnél is megvalósítható.
Ugyanakkor a mélyszegénység, ami egyoldalú és hiányos táplálkozással, gyakran alkoholizmussal, higiénés és mentális problémákkal is társul, már nagyon komoly kockázati tényező. Nem véletlen, hogy a cigányok átlagéletkora a 60 évet se éri el.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!