A szocializmusban ez hogy volt? Kicsit zavaros nekem ez az időszak...
Pl. Magyarország, de a többi szocialista ország sem volt konkrétan tagja a Szovjetuniónak. Sem nem voltak gyarmatországai Oroszországnak. Akkor mégis miért függtek tőle és főleg a helyi politikába a SZU miért szólhatott bele?
Akkoriban nem volt még nemzetközi jog és abba ez egyáltalán nem ütközött? Simán azt mondhatták, hogy ha nem csináljátok azt, amit mi (SZU) mondunk, akkor odamegyünk és leverünk titeket? Nekem ez így nagyon furcsa...
Akkor a nyugati államoknak miért nem volt akkora felháborodása ebben, mint most az ukrán konfliktus kapcsán? Ez akkor jóval több országot, nagyobb területet, több lakost érintett, mint a mostani helyzet. Mégis simán szemet hunytak, hoyg ez a ti dolgotok, oldjátok meg ahogy akarjátok?!
"Sem nem voltak gyarmatországai Oroszországnak. "
Hivatalosan nem, gyakorlatilag meg katonai megszállás alatt álltunk. Az adott kormány addig maradt csak hatalmon, amíg úgy ugrált, ahogy Moszkva fütyült.
"...akkor odamegyünk és leverünk titeket?"
Ahogy írtam is, nem is kellett oda menni, eleve ott voltak a katonáik.
"Akkor a nyugati államoknak miért nem volt akkora felháborodása ebben"
Azért, mert hogy SZU megszállás alá esünk az a második világháború alatt dőlt el, amikor kényszer szövetségesek voltak a SZU és a nyugati országok, mi meg az ellenségeik, akik hadat üzentek az USA-nak, SZU-nak, stb.
Oké, de a megszállásnak a világháborúban nem az volt a célja, hoyg a németeket kiűzzék? És nem az, hogy Oroszország területeket szerezzen. Vagy ha igen, akkor miért nem lettek ezek az országok Oroszország, vagy a SZU részei? Mint pl. Ukrajna? Ezt ki, vagy mi akadályozta meg?
Manapság azt nem lehetne megtenni, hogy egy ország azt mondja a szomszédjának, hogy ha nem csináljátok azt amit mi mondunk, akkor katonailag megszállunk. Akkor ezt miért lehetett megtenni? Ezt nem értem és erre konkrét választ még nem kaptam.
>Akkor mégis miért függtek tőle és főleg a helyi politikába a SZU miért szólhatott bele?
-Igazából formálisan nem szólhatott bele, hivatalosan, bevallottan még a durva beavatkozások is úgy történtek, hogy baráti, segítő szándékkal, az adott ország kérésére csináltak rendet. Pl. Kádárék hívó szavára jöttek csak Magyarországra. Kivéve talán a 68-as csehszlovákiai "internacionalista segítségnyújtást".
De bizonyos különutasságra volt lehetőség, a Kárpátok Géniusza pl. nem vett részt a 68-as beavatkozásban, az arab-izraeli konfliktusban nem az arab oldalra állt, mint a "béketábor" többi tagja, majd az USA-val is a kívánatosnál szorosabbra fűzte a szálakat és pl. részt vett a Los Angeles-i olimpián, amit a szoci tábor többi tagja bojkottált. Atomerőművet sem a Szovjetúniótól vettek, hanem egy kanadai cégtől.
Mi sem voltunk gyarmat, (a 45 utáni pár évet leszámítva, amikor "háborús jóvátétel" néven vittek ki mindent, ami használhatónak tűnt), nem adtuk ingyen a know-how-t (pl. IKR rendszer), mondjuk a 80-es években már ők sem adták baráti áron a kőolajat. De az életszínvonalunk jobb volt, mint a SZU polgáraié.
Tehát itt nem a Szovjetúnió volt hatalmon, itt a magyar kommunisták voltak hatalmon, ahogy más országokban is a helyi kommunista pártok.
>Akkor a nyugati államoknak miért nem volt akkora felháborodása ebben
-Volt, pl. a Kádár-kormányt évekig nem ismerték el legitim magyar vezetésnek. (Ezért is kellett Nagy Imrének meghalnia, mert nem adta át hivatalosan a hatalmat Kádáréknak)
Mi mást tudtak volna tenni, a VSZ hadereje nagyobb volt, pl. több mint kétszer annyi harckocsival rendelkezett, mint a NATO (Törökország és az USA haderejét is beleértve). Az atomháborút sem merték kockáztatni. Továbbá mondjuk 56 esetén nem is volt honnan bevonulni a NATO-nak (Ausztria semleges), mire lépni tudott volna, már nem volt kinek segíteni. A Korvin-köz katonailag nem tényező, onnan nem lehet háborút nyerni. Magyarország hadserege nem vette fel a küzdelmet (szórványos esetektől eltekintve és lényegében), tehát Nagy Imre "csapataink harcban állnak" kijelenetése némileg túlzás. Igazából nem tudom, mit tehettek volna, azon kívül, amit tettek.
"De bizonyos különutasságra volt lehetőség, a Kárpátok Géniusza pl. nem vett részt a 68-as beavatkozásban, az arab-izraeli konfliktusban nem az arab oldalra állt, mint a "béketábor" többi tagja,"
Amely különutasságokat Moszkvai utasításra tett. Moszkva akart egy olyan országot a sajátjai közt, aki eljátssza a nyugatnak tetsző dolgokat és kapcsolatokat épít a nyugattal, mondhatni egy ország méretű kémet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!