Magyarországon van óvadék?
Inkább egy szerencsétlen ország.
Sajnos sosem sikerült kitermelni a magasan képzett, erkölcsös, hazaszerető vezetőréteget, akiknek a célja megfelelő víziót adni a népnek, és küzdeni, megoldásokban gondolkodni, haladni a korral, kihasználva az ország elhelyezkedési, egyéb adottságait.
Van.
Be.: 285. § (1) A terhelt vagy védője indítványozhatja, hogy a bíróság állapítsa meg az óvadék összegét
286. § (1) Az óvadék tárgya pénz lehet, az óvadékot a terhelt vagy védője teheti le.
(2) Az óvadék összege nem lehet kevesebb, mint ötszázezer forint, annak összegét a bíróság a jelenlét biztosításával, a bizonyítás megnehezítésével vagy meghiúsításával, illetve a bűnismétléssel kapcsolatos fenyegetettség mértékéhez igazodóan, a bűncselekmény tárgyi súlya alapján, a terhelt személyi körülményeire és vagyoni helyzetére is figyelemmel állapítja meg.
Van.
#4 leírta a lényeget, én viszont szeretném tisztába rakni mi is az az óvadék, mert a többi válaszolóknál, kérdezőnél sem biztos, hogy tudják micsoda pontosan.
Kérdező, Magyarországon az óvadék nem így működik, mint a filmekben, hogy, hogy "bent ülök a börtönben és valaki kifizet x összeget, amivel kisétálok onnan"
A távoltartás, illetve a bűnügyi felügyelet magatartási szabályainak megtartását biztosító intézkedés lehet a terhelt mozgását nyomon követő technikai eszköz (értsd: "bokacsipogó"), illetve az óvadék.
Az óvadék a bíróság által meghatározott pénzösszeg, amelynek célja a bíróság által elrendelt távoltartás, illetve bűnügyi felügyelet ("háziőrizet") magatartási szabályai megtartásának, valamint a terhelt eljárási cselekményeken való jelenlétének elősegítése.
A terhelt vagy védője indítványozhatja, hogy a bíróság állapítsa meg az óvadék összegét.
Ha leteszik az óvadékot, akkor a letartóztatás helyett csak bűnügyi felügyeletet rendelhetnek el, ésvagy távoltartást. De bűnügyi felügyelet helyett is lehet enyhébb, távoltartást is előrendelni az óvadékkal. Tehát óvadék fejében enyhíthetik a kényszerintézkedést, remélem eddig érted.
A bíróság dönti el, hogy helye van-e óvadéknak, vagy sem, tehát el is utasíthatják az indítványt. Nyilván vannak esetek, amikor szóba sem jöhet az óvadék + óvadék nem állapítható meg előzetes kényszergyógykezelés elrendelése esetén, illetve a távoltartás esetén enyhébb magatartási szabályok előírása érdekében sem.
Most, hogy ezeket már tisztába tettük, kérdésedre a válasz:
Az óvadék tárgya pénz lehet, az óvadékot pedig csak a terhelt vagy védője teheti le. (Tehát nem úgy van ám, mint a filmekben, hogy zörget a fogdaőr, hogy "na jöjjön ki koma, valaki lerakta az óvadékot".)
Az óvadék összege nem lehet kevesebb, mint 500 ezer forint.
Az óvadék összegét a bíróság a jelenlét biztosításával, a bizonyítás megnehezítésével vagy meghiúsításával, illetve a bűnismétléssel kapcsolatos fenyegetettség mértékéhez igazodóan, a bűncselekmény tárgyi súlya alapján, a terhelt személyi körülményeire és vagyoni helyzetére is figyelemmel állapítja meg.
Az óvadékot az óvadékot megállapító határozat véglegessé válását követően, a véglegessé válástól számított 3 hónapon belül lehet letenni. A letett óvadék nem vonható vissza.
Az óvadék letételének igazolását követően a bíróság rendelkezése alapján a letartóztatásban lévő terheltet haladéktalanul szabadon kell bocsátani, és a bíróság határozatában meghatározott enyhébb személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést az előírt magatartási szabályok szerint kell végrehajtani. A távoltartás, illetve bűnügyi felügyelet esetén a bíróság határozatában meghatározott személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést, a meghatározott magatartási szabályok alkalmazásával kell végrehajtani.
Ha a terhelt vagy a védője a meghatározott határidőn belül nem tette le az óvadékot, óvadék megállapítása iránt ismételten akkor terjeszthet elő indítványt, ha új körülményre hivatkozik.
Mi lesz az óvadékkal a végén?
Az óvadék letevője elveszti a jogát a letett óvadék összegére, ha a bíróság a terhelt letartóztatását az óvadék letételét követően tanúsított magatartása következtében elrendeli.
Az óvadék letevője elveszti a jogát a letett óvadék összegére akkor is, ha a terhelt letartóztatását azért nem lehet elrendelni, mert a terhelt elérhetetlenné vált.
Az óvadék elvesztését követően óvadék ismételten nem állapítható meg.
De az óvadék vissza is kapható: az óvadék összegét a letevőnek vissza kell adni, ha a terhelttel szemben alkalmazott személyi szabadságot érintő bírói kényszerintézkedés megszűnt vagy azt megszüntették.
Magyarul, ha leteszed az óvadékot, hogy bv helyett otthon, "háziőrizetben" várod az ítéletet, de nem tartod be a felügyelet szabályait, akkor buktad az óvadékot.
De szépen viselkedsz otthon, teszed amit kell, és lemegy az ügy, akkor a legvégén visszakapod az óvadékot. Tehát az egész mondhatni egy letét arra, hogy jó magatartásért cserébe enyhébb intézkedést kapj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!