A mostani őszies nyár már a közelgő globális lehűlés előszele lenne?
1.
Hát szerintem egy klimatudós jobban tudja nálad!
Megkérdezhetem, hogy milyen végzettséged van?
:)
Ilyenkor igazolódik be, hogy milyen fontos figyelni a megnevezésekre.
Nincsen "globális felmelegedés" ez csak egy jól hangzó dolog amivel lehet rémítgetni az embereket.
Klímaváltozás van. Ami amúgy mindig is volt, csak most a sebessége nagyobb lett a korábban ismertnél és a következményeit még nem ismerjük.
A különbség az, hogy nem lehet felmelegedésről beszélni, pont mert ilyen is lehetséges, hogy bizonyos régiókban vagy időszakokban épp hűvösebb lesz. Egyszerűen változik az amit megszoktunk. Hó esik ott ahol sivatag van, míg elolvad a jég és kiolvad a talaj, ahol évszázada be volt fagyva.
Egy-egy évszak milyensége önmagában még nem tendencia, semmiféle hosszú távú következtetés nem vonható le egyetlen nyár, vagy akár tél időjárási eseményeiből.
A tendenciákat hosszabb időszakokat, 10-15, vagy még hosszabb intervallumokból elemzik.
Kilengések mindíg is voltak az időjárásban, a '70-es években is voltak aszályos nyarak, de lényegesen több volt az olyan nyár (az utóbbi 20-30 évhez képest) amikor a betakarításokat az esők akadályozták).
A hőmérsékleteket a Föld nagyon sok pontján mérik, 100-150 éve, az utóbbi évtizedek melegedését fölösleges lenne tagadni.
Az idei nyáron sem volt hideg Magyarországon, csak az elmúlt nyarakkal ellentétben az idén a Földközi tenger felől többször is párás levegő érkezett, amelyekből esők voltak.
Ez még nem tendencia, ez a nyár szerencsére csapadékos volt.
Ne felejtsük el, hogy a tél viszont igen enyhe volt, kevés hóval.
A földekben pedig olyan mértékű volt a vìzhiány, hogy a többszöri, szinte rendszeres nyári esők ellenére a folyókon nem voltak tartós árhullámok, az természetes, hogy a hirtelen kezúduló csapadékot nem volt képes beinni a föld, de az áztató, csöndes esők zöme a talajba tudott szivárogni, nincs az vízzel telítve.
A globális változások pedig nem a Kárpát-medencére korlátozódnak, Görögországban az idén is méttek.már 45 Celsius fokos hőmérsékletet, tomboltak erdőtüzek, pedig itt van a közelükben.
A sarkköri jég, a magas hegyek gleccsereinek állapotáról meg mostanság viszonylag keveset publikál a sajtó, azok állapota globálisan sokkal többet elárul, mint az, hogy egy-egy területen milyen a lokális időjárási helyzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!