A konzervatívok azt várnák el a politikai vezetőktől, hogy a világot az ízlésüknek megfelelően formálják akár az egyén szabadságának korlátozásával?
Ez a kérdés ihletett: https://www.gyakorikerdesek.hu/emberek__tarsasagi-elet__1227..
Eddig azt gondoltam, hogy elsősorban a politikai vezetőkkel van a gond, akik nem tartják a szavazóikat felnőttnek, akiknek meg kell mondani, miről mit gondoljanak. Viszont arra kezdek rájönni, hogy ennek azért van jelentős támogatottsága olyan formában, hogy sok ember számára lenne igény egy olyan világra, ahol az általa fontosnak tartott értékeket karolja fel az állam szemben az egyéni szabadsággal.
(és nem, lehet azt mondani, hogy ez nem konzervatív oldalon is ugyanígy van: az nem liberalizmus, hogy minden szóhasználatba, megnyilvánulásba belekötünk. Ez a lbieralizmusnak legfeljebb a tescógazdaságos, politikusok által eltorzított formája)
1. A liberalizmusnak a belekötéshez semmi köze. Annál több a köze az ostobaságnak.
2. Azt nem tudom, a konzervatívok mit várnak el, de azt igen, hogy értelmes ember ilyent véletlenül sem. A politikus célja az újraválasztás, ezért pontosan azt fogja szajkózni és tenni, amit vélelme szerint az emberek többsége akar. Azonban az emberek többsége annyira félre van vezetve, hogy fogalma sincs, mi a saját érdeke.
3. Az egyén szabadságának korlátozását önkénynek hívjuk, egy bizonyos korlátozási szint fölött pedig diktatúrának.
"A politikus célja az újraválasztás, ezért pontosan azt fogja szajkózni és tenni, amit vélelme szerint az emberek többsége akar."
. Igen, csak van egy kategórikus különbség aközött, hogy a) nem értek egyet azzal, hogy blabla b) nem értek egyet azzal, hogy blabla, ezért törvénye, alkotmányba foglalom, hogy blabla.
Ha a liberalizmus ostobaság, akkor ugye az azt jelenti, hogy az egyénnek szüksége van a korlátozásokra, hogy a társadalom jól működjék. Az ilyen ember mi alapján látja be, hogy mely korlátozásokra van szükség, és melyik már túlzás?
Az emberi szabadság korlátozásának szükségességét még a nem túl szélsőséges liberalizmus is belátja. A mérték a vita tárgya. Természetesen számtalan példa van a törtenelemben az elnyomásra, de önmagában a korlátozás nem szükségképpen önkény. Sőt, ha egyszer csak minden korlátozás megszűnne, az vezetne csak igazi önkényhez, ha a legdeviánsabbakat már semmi sem fogná vissza.
Nem állítom, hogy könnyű eldönteni, hol kell meghúzni a határt, de valahol muszáj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!