Mi értelme a kínai cenzúráknak?
Betiltanak egy játékot, filmet, sorozatot vagy valamit a kínai cenzorok
Valaki letölt egy VPN-t, felmegy vele a The Pirate Bayre, letölti azt a játékot, sorozatot, filmet és ennyi.
Azért ennyire nem egyszerű a dolog, sok VPN service is le van tiltva, vagy erősen korlátozva van Kínában.
Természetesen céges használatra elérhetőek ezek, hogy bizniszelni tudjanak a külvilággal, de ezek a kínai állam által jóváhagyott VPN szolgáltatók.
A kínai állam által jóváhagyott VPN service-eken viszont ugyanúgy blokkolva van egy csomó minden.
Természetesen használnak állam által nem jóváhagyott VPN szolgáltatókat is, de ezek meg illegálisak, pénzbüntetés vagy akár börtön is jár értük.
Szóval technikailag ugyan nem tudják ezt teljesen ellehetetleníteni, de az átlag kínai azért be van ám sz-rva attól, hogy ha letölt egy NordVPN vagy bármi más klienst, akkor megbírságolják vagy börtönbe rakják.
Úgyhogy inkább nem csinálják.
Ott nincs igazán fájlmegosztó kultúra. A Pirate Bay az neked, nekem meg még kb. ~1 milliárd nyugati-európai kultúrkörben élő embernek mond valamit, de Kínában nincs helyi nCore, TPB meg torrentezés vagy ami van az minimális. Nem alakult ki rá az igény, hiszen ez kb. ott gyökeredzik, hogy az emberek meg akarják nézni a legújabb Star Warst, meg akarják hallgatni a legújabb Depeche Mode albumot, csak a mozi meg zenebolt nagyon drága és ezért videokazettákat meg CD-ket másolnak amit illegálisan terjesztenek. Aztán amint bejön a (szélessávú) internet ez áttevődik a webre.
Nos, ilyen ott nem volt - az emberek Jackie Chan filmeket akartak nézni amihez szinte korlátlanul hozzájutottak a mozikban meg TV-ben. Pop/rock zenekultúra és arra épülő ipar meg egyáltalán nincs a nyugati értelemben - vagyis csak most kezdik felfuttatni a kínai popzenét, de nem volt egy megelőző generáció aki a kínai EDDA-koncerteken nőtt fel meg a kínai Metro/Illés klubokban énekelt beat dalokat, ez a fejezet egyszerűen hiányzik a kínai kultúrából és a nyugati előadók is csak nagyon lassan szivárognak be az ottani szubkultúrákba.
Videojátékok terén úgy tudom lett volna érdeklődés, de a kínai játékipar elég hamar legyártja minden nyugati szoftvernek a másolatát, s afelé igyekszik terelni a fogyasztókat.
Inkább a kódoknak nincs értelme. Akkor lestem, amikor egy játék kódja 35 számból állt. Állhatna 99 számból is a megszokott maximális 25 számjegyből... úgyis nyílvánosságra kerül.
CD nélkül el sem indult a játék.
És végülis csak azzal tolnak ki, aki megvette a játékot. Biztosan jártál már így, és tudod mire gondolok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!