Utólag derül ki, hogy a feudalizmus jobb rendszer volt?
Az őskor volt a legjobb, akkor még szegénység se volt.
2023. febr. 21. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
Azt nem tudom, hogy mennyivel volt fenntarthatóbb, hiszen a feudalizmusban még nem voltak azok a technológiai újdonságok, amik ma vannak, és amúgy is vége szakadt kb. a felvilágosodás korszakával, tehát nem volt tovább fenntartható (ha az lett volna, ma is lennének még feudális államok Európában). De szerintem nem volt sokkal jobb jobbágyként kiszolgáltatva lenni a földesurad kénye-kedvének, mint alapvető emberi jogokkal rendelkezni egy szabad világban.
2023. febr. 21. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 A kérdező kommentje:
#2: Ez túlzás, hogy ki voltak szolgáltatva a földesuraknak. Sok olyat mondanak arról az időszakról, ami nem is volt igaz. Ettől persze nem idealizálom, az se volt egy jó korszak, de van, amiben jobb volt, mint a mai. Ma már parasztság sincs, a gyerekek nem játszanak az utcán, mindenki a tévét vagy a számítógépet nézi, szeméthegyek lepnek el mindent, az ételek tele vannak mérgekkel stb.
"Ma már parasztság sincs"
Van, csak a szó más jelentést kapott. Ilyen értelemben nagyon is sokan vannak.
2023. febr. 21. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
A gyerekek akkor sem játszottak az utcán, hanem segítettek a földeken, a háztartásban, ahol éppen szükség volt rájuk. Parasztság meg van most is, csak már korszerűbb eszközökkel dolgoznak, mint hajdanán, és nem parasztoknak hívják őket.
És az ételek sincsenek tele mérgekkel. Némelyikben van egy-két anyag, ami nagyobb mennyiségben valóban mérgező lehet, de a mérgezési küszöb eléréséhez egy egész századnak valót meg kéne enned egyszerre belőle. Ilyen alapon a víz is mérgező, hiszen ha megiszol belőle egyhuzamra 50 litert, akkor meghalsz tőle.
" Ez túlzás, hogy ki voltak szolgáltatva a földesuraknak. Sok olyat mondanak arról az időszakról, ami nem is volt igaz. Ettől persze nem idealizálom"
De, ez pontosan idealizálás.
2023. febr. 21. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 A kérdező kommentje:
#5: Nem idealizálás. Sok ember fejében él az első éjszaka joga is, mint létezett jelenség, közben pedig nincs rá semmiféle bizonyíték, és több, mint valószínű, hogy ilyen nem is létezett.
Elso ejszaka joga most sincs, igy nem tudom ez mire erv. Gyermekeket sem aldoztak, meg a vallasossagert sem buntettek, mint ahogy ma sem.
2023. febr. 21. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
8/13 A kérdező kommentje:
#7: Arra érv, hogy a feudalizmusról olyan negatív dolgok vannak a köztudatban, amik nem is igazak.
Ettol meg nem volt se jobb, se termelekenyebb, se emberkozpontubb, mint a mostani rendszer.
2023. febr. 21. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
Hohó "nincs rá semmiféle bizonyíték," , dehogy nincs rengeteg korabeli feljegyzés van. A történelem tanárom még mást is mondott a ius primae noctis-ról. Ha a földesúrnak nem volt gusztusa az ifjú menyasszonyra, a jogot átruházta a kapitányára. Ha a kapitánynak sem kellett, akkor valamelyik strázsamester került sorra.
2023. febr. 21. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
Kapcsolódó kérdések: