Milyen volt Tsz-ben dolgozni?
Most egy vidéki, kisvárosi gyárban dolgozok, rengeteg a vidéki, idősebb ember, akik dolgoztak TSZ-ben. Mind jól áll anyagilag, onnan alapozták meg a gazdagságukat. Elloptak mindent, jószágokat neveltek az onnan ellopott tápokból, terményekből, amiből szintén jó pénzük lett. Használták, kölcsönvették a TSZ eszközeit, gépeit, traktorokat stb, ingyen persze, a saját hasznukra. A TSZ műhelyében készültek a keritések, kapuk, vasalatok a TSZ anyagaiból persze.
Aki jól helyezkedett, annak kánaán volt. Persze akkor is voltak lúzerek, vagy akár mondhatni becsületes emberek, akik nem loptak, de a többség lopott.
Sőt, a legügyesebbek még a földeket is megszerezték a TSZ-ek felbomlásakor.
Haverom apja pl. ott dolgozott. Húztak fel egy új istállót, kb. 400 m2-eset. Az építőanyagok nagy részét elhordták a melósok, a komplett tetőszerkezetre való hullámpalát hazahordták pár nap alatt. Nem lett semmi belőle, hoztak másik hullámpalát.
Általában mindenki ivott, aki nem volt masszív alkoholista, abban is volt egy-két légkör.
Voltak olyan munkák, hogy egész jól lehetett szocialista mintára henyélni, pl. a mázsálóház kezelő. Amíg várta a megrakott pótkocsikat, elment a kocsmába inni, pecázni a közeli patakra, az őrkutyákat fürdette a patakban.
A tsz gépparkja sok maszek munkában részt vett, sok háztáji gazdaságban pár órára elcsent tsz-gépek dolgoztak. A gázolajlopás természetesen magától értetődő volt.
Szomszédom pl. megelégelte, hogy a szőlőjébe vezető dűlőút bakhátas, és elkérte a tolólapos dutrát. 2 hétig meló helyett a szőlőhegyen tolta az utat, amit zsebbe fizettek neki a borosgazdák. Minden üzemnél kellett vállalásokat vállalni és "teljesíteni", ami azt jelentette, hogy szocialista brigádok kommunista szombatokon a nagy ügyért dolgoztak. Szomszédom háza kommunista szombatokon épült, mert a tsz-brigád odament segíteni. A tsz-szárítóüzem mellett van egy víztározó, nyáron a tóparton ment el a műszak, sörözéssel, zenével.
Munkaszervezés azt jelentette, hogy 6 embernek mondták, a határban ezt az árokszakaszt ki kell tisztítani, utána hazamehettek. Kimentek, megcsinálták, hazasétáltak. Ha reggel 9-kor, akkor akkor.
Egy tsz-lakatosműhely általában 60-40%-os arányban dolgozott a tsz-nek, meg a fusizós megkereséseknek.
Ahogy a bányáknál is, a tsz-ekben készültek a korabeli falusi kerítések, víztartályok, kiskordék, kistraktorok, csettegők, kerti szerszámok.
Ha nem is tsz-es példa, Mátyásföldön, ahol az Ikarus-gyár volt, minden kerítés Ikarus-kék volt, mert mindenki onnan lopta a festéket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!