Szerintetek mi vár a forintra jövőre?
Ahogy 3-as írja és ahogy történt 2010-t követően is.
Akkor is volt egy erőteljes forint gyengülés a kormányzati intézkedések mellett, de aztán egyértelmű lett hogy nem volt sikeres a forint betöltésére tett kísérlet, ellenben sikeres volt amit a kormányzat csinált, a gazdaság javulni kezdett. Aztán beindult a kamatcsökkentés és sok éven keresztül minimális alapkamatra volt lehetőség, egészen a pandémia okozta sokkig.
#5 "4) akkoriban voltak befektetők, sikerült bevonzani autógyárakat tehát semmi értelme összehasonlítani azt az időszakot a mostanival.most úgy van mélyszegénység hogy az emberek dolgoznak,a munkanélküliség alacsony (ill százezrek menekültek el,de ez nem tartozik szorosan ide.)"
Most is vannak befektetők, most is hozzák ide a pénzüket cégek is, sorra indulnak az új beruházások és a jövőre is folyamatban vannak.
Most az infláció, az energia és üzemanyag árak növekedése növelte meg az államháztartás hiányát, nem az, hogy a deviza adósság az árfolyam növekedése miatt nagyobb terhet hozott az országnak.
Másféle ok, másféle következmény, csak az azonos, hogy most is válság van, most is baj van és most is mi szívunk.
9! "nem az, hogy a deviza adósság az árfolyam növekedése miatt nagyobb terhet hozott az országnak."
Ami azt illeti, de hatalmas teher volt ez most is, alig egy év alatt a devizaadósságunk majdnem a harmadával megnőtt! Csak mivel ma az adósság kisebb része volt deviza alapon, így nem lett belőle totális csőd. De ez két más helyzet!
A Fidesz kormányok 2010-óta szisztematikusan rámentek arra, hogy leértékeljek a forintot, mivel export orientált irányba indultak el "mi leszünk Európa összeszerelő üzeme" ha emlékszel még. Ehhez az kellett, hogy olcsó legyen itt dolgoztatni, ehhez kellett a gyenge forint meg a nagy exportbevételekhez. Ezzel párhuzamosan leépítették a deviza alapú adósságot, mivel az nem felelt meg ennek a gazdaságpolitikának.
2010 előtt viszont a forint jóval erősebb volt, -csak egy példa ma egy svájci frank 420 forint körül van 2007-ben volt mikor csak 170 volt!- és emiatt adósodott el az akkori kormányzat nyugodtan deviza alapon, az is igaz persze, hogy ez azzal is járt, hogy az exportbevételek meg elmaradtak, de könnyeb volt finanszírozni így az országot. Ráadásul még a 2008-09-es válság idején sem volt olyan hatalmas a forintgyengülés mint az elmúlt egy-két évben! 2020-óta a forint nagyjából harmadát elvesztette a korábbi értékének. Ennek oka pedig jobbára az, hogy a külföldi pénz nem bízik a magyar kormányban, ezért ütik-vágják a forintot. Ezért van most magas a kamat a forintra, hogy legalább ezért vegyék a forintot a spekulánsok, ezzel nő a kereslet és kevésbé értéktelendik már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!