Mit gondoltok egy ilyen választási rendszerről?
Minden állampolgárnak ugyanúgy van szavazata, mint most, de a szavazat súlyozva van aszerint, hogy mennyire kompetens politika és gazdaság terén.
Lenne egy nemzetközileg akkreditált, szigorúan ellenőrzött és egyik politikai irányzat érdekeltségébe sem eső tanterv és képzési rendszer amin bizonyos szinteket lehet elérni.
Már a közoktatásba is intergrálva lenne poltika és gazdaságtan, ami érettségi tárgy is lehet akár (részletkérdés) de ez csak 50-60%-os jogosultságot ad a szavazathoz. Mondjuk aki nem érettségizett belőle, annak 50, aki igen, annak 60, vagy valami hasonló.
Az állam biztosít minden állampolgárnak ingyenesen hozzáférhető módon továbbképzést a témában, és ha sikeres vizsgát tesz, növelheti a szavazatának súlyát. Így minél magasabban kvalifikált valaki politika/gazdaság témában, annál többet ér a szavazata választásokkor, de akár népszavazáskor is.
Ezzel elkerülhető lenne az, hogy a választások valójában arról szóljon, hogy melyik párt tudja jobban manipulálni a tömegeket, hisz a könnyen manipulálható rétegek szavazatai kevesebbet érnének, míg a tájékozottabb emberek felelősebb döntést hoznának meg.
19, a rendszer most is ezt nyújtja, amit írsz. Pusztán a kampánytechnika és a fejlődés hatékonysága lenne a különbség.
Aki a hatalomra jut, az jól jár, ez most is így van, a leírt rendszerben is így lenne. Hogy ez jó vagy sem, azon lehet diskurálni, de nem érinti ezt a kérdést lényegében.
Az, hogy egy szavas kampányszlogenek meg hangzatos, de teljesen értelmetlen intézkedésekkel nyerjük el a nép tetszését? Ezen változtatna valamit az általam leírt rendszer. Intelligensebb nép intelligensebb vezetést igényel. Egy buta néphez elég, ha a vezetőségenk csak egyel több barázda van az agyában, hiszen vakok közt király a félszemű. Deeee attól még a minőség ugynaúgy alacsony lesz.
És ez a rendszer azt nem befolyásolná, hogy melyik pártnak mennyi esélye van. Azaz hát abból a szmepontból de, hogy akik képtelenek összehozni pár értelmes mondatot és célt, azoknak kevesebb esélyük lesz. Azaz az igénytelenebbeket kiszűri, az tény. De nem lejt sem erre, sem arra.
A problémás része az ennek, hogy az általad vázolt okból sem engedné az éppen hatalomra kerülő bárki, hogy a befizetésekből is kimaradjanak az általad igénytelennek titulált rétegek. Vitatom, hogy azért igénytelen valaki, mert csalódott a nagyüzemi szélhámosságban, a politikai tisztesség és hitelesség intézményében, - sokkal inkább tehetnek erről az egymás után leszerepelt magyar kormányok és közigazgatási modellek.
Ha korrupcióból globális bajnokságot rendezne a világ időről-időre, hidd el, állandó dobogós lenne a magyar "politikai elit"!
23
1. itt nincs szó ízlésről, nincs és nem is akarok biztosítékot arra, hogy ilyen vagy olyan ízlés szerint szavazzanak emberek. A rendszer cuspán annyit kínál, hogy a tájékozottabb ember megfontoltabb döntést hoz. Hogy ez melyik pártnak vagy oldalnak kedvez, az a párton vag yoldalon múlik, mindkettőnek ugyanúgy van esélye.
2. A gyakorlatban? A vizsgák ugy eközpontilag számon vannak tartva, így lehet tudni, hgoy "ki hanyas szintű". És simán egy szintnek megfelelő pecsételésű szavazólapot kap amikor jön szavazni.
Azaz mint eddig, beáll a sorba, személyi alapján kikeresik a szavazóbiztosok, és ot tmár látni fogják hanyas szintű szavazóról van szó és egy ennek megfelelő pecsétet rányomnak a szavazólapra és annyi. A számlálásnál a sázmlálók látni fogják, hogy mekkora súlyozású a szavazat. Az anonimitás így megmarad.
Hm, nem jó a rendszerem amit 24esben írtam, akkor nem alkalmas ha egy kerületben csak egy bizonyos szintű szavazó van. Úgyhogy
Eddig sem értettem miért papíron csinálnak még mindent, miiközben számítógépen bőven gyorsabban menne pl az emberek megtalálása stb. Már több mint egy évtizede vannak Xelgetős dolgozatok/vizsgák amiket gép javít, pl a szavazatokat is átnézhetné az (aztán persze kézzel utánaellenőrizni lehet még, de az elenyésző hibamennyiséget fedne fel, szóval gyorsan meglennének az eredmények).
De a rendszeremhez kellene technika.
1. A személyi igazolvány számához lenne rendelve egy központi adatbázisban a szavazati súly.
2. Amikor megérkezel, hogy jöttél szavazni, kikeresnek a rendszerben, mint eddig, stb. És egy app a sz.ig. szám alapján lekérné a szavazat súlyozását a központi adatbázisból és egy QR-kódot vagy vonalkódot generálna belőle amit egy erre hivatott pecsételőgép rányomna a papírra. A szavazóbiztos csak a kódot látná, így nem tudná eldönteni, hogy az adott személy mekkora jogosultsággal rendlekezik. Ráadásul egy ilyen kódot elég nehéz memorizálni is, úgyhogy amikor délután végül leolvasnák, akkor megtudná, hogy "Hopp, ez egy magasabb súlyozású szavazat", de azt már nem, hogy ez kihez tartozik, hisz a kód csak a súlyozás mértékét tartalmazná, azt nem, hogy melyik személyhez tartozik.
Ráadásul egy szkennergép ezt az egészet automatizálhatná, csak be kell rakni a papírt, leolvassa a súlyozást és a szavazatot és rögzíti, a számlálóknak semmi dolga nem lenne, mint adagolni a papírt a gépbe. De nyilván ez már flancolás, a számolás kézi módszerrel is megoldható, csak kell egy kódleolvasó, de az sem egy nagy durranás, tekintve hogy bármleyik okostelefon képes már rá.
A technológiai követlemény nem nagy, a legnagyobb befektetés benne a pecsételőgép, ami a szavazólapra nyomja a kódot, a mögötte álló rendszert pofonegyszerű lenne kiépíteni.
#23
Egyébkétn az én #15-ös válaszban leírt rendszerem ezért jobb.
Tekintve, hogy a szavazólappal együtt adod le a tesztet, így nem a személyidhez lesz kötve, hogy mennyit ér a szavazatod, hanem ahhoz a teszthez.
Így utólag nem fogod tudni megmondani, hogy te, a szomszéd vagy a helyi Béla az, akinek a szavazata a legtöbbet ért, sőt, nem is igazán fogod tudni, hogy mennyi hibás válasz érkezett.
"Mi a biztosíték arra, hogy a magas jogosultságú emberek szavaznak a te ízlésed szerint?"
Ez amúgy meg szimplán hülye kérdés. Nem azért akarnak az emberek igazságosabb szavazást, mert az a cél, hogy az ő preferenciájuk jusson előnyhöz.
Szimplán arról van szó, hogy bizony, attól függően, hogy kinek milyen a háttere jobb és rosszabb döntéseket hoznak.
Tegyük fel, hogy 3 párt indul, mindegyik ugyanazzal a programmal, egy területet leszámítva, energetika. Három különböző energetikai megoldást adnak, valamelyik fenntarthatóbb, másra helyezik a hangsúlyt stb. Komolyan el tudjuk képzelni, hogy 8 általánossal, vagy adott esetben egy 2-es érettségivel az emberek meg fogják tudni mondani, hogy melyik pártnak a legjobb a programja?
Még diplomával sem triviális egy ilyen döntés, de mégis érettségis vagy kevesebb végzettséggel rendelkezőkre bízzuk az ország jövőjét?
Észak-Írország-ban sokáig súlyozták a szavazókat/szavazatokat kor, iskolai végzettség, befizetett adó szerint. Érdekes módon ez nem a katolikus íreknek, hanem a protestáns angoloknak kedvezett.
#26 Mi a biztosíték arra, hogy valaki 3 bölcsészdiplomával jobban ért az energetikához, mint egy 8 általánost végzett villanyszerelő? Vagy ahány eltérő téma van, annyi kompetenciafelmérést kell tartani? Milyen jogon kötelezel valakit a felmérésen való részvételre?
Bizonyos választói cenzust, pl. írni-olvasni tudás, el tudok képzelni, de ez így kivitelezhetetlen.
A legutóbbi választáshoz képest visszaeső pártok biztos, hogy csalást jelentenének.
27, egyetértek, ekárhány diplomája lehet az embernek, ha egyszer nem az adott témában járatos, akkor ugyanolyan laikus, mint az érettségizett polgártársa.
És ugyan valóban, a helyben elvégzett teszt bőven egyszerűsíti a súlyozás metodikáját anonim keretek között, de pont a hozzáértés feltételét nem adja meg. Az általam vázolt rendszer pedig ezt éclozná meg, hogy a témában szakértés legyen a mérvadó, nem pedig az általános végzettség.
#27
"Érdekes módon ez nem a katolikus íreknek, hanem a protestáns angoloknak kedvezett"
Ebből van valami más következtetés? Mármint én nem látom, hogy ezt miért hoztad fel.
Szerintem egyértelmű, hogy különböző vallások adott esetben különböző rétegeknek kedvez.
"Mi a biztosíték arra, hogy valaki 3 bölcsészdiplomával jobban ért az energetikához, mint egy 8 általánost végzett villanyszerelő?"
Aki 3 bölcsész diplomával rendelkezik, az találkozott már érveléssel és tanult róla.
Egy villanyszerelőt megvezetsz annyival, hogy az az üzenet, hogy jobb és olcsóbb lesz minden, akkor is ha mondjuk gyerekek égetéséről szól a program, csak ezt "elfelejtik" mondani.
A bölcsész esetén azért annyira képzett - normális esetben -, hogy ha annyi az üzenet, hogy "ne foglalkozz a bonyolult részletekkel, minden jobb lesz", az ezen átlásson vagy minimum megkérdőjelezze.
"Vagy ahány eltérő téma van, annyi kompetenciafelmérést kell tartani?"
Nem kompetencia felmérés és nem az adott témában lenne, hanem politikában.
Most voltak a hírekben nem rég, hogy sokan azt képzelik, hogy Orbán nem szavazta meg a szankciókat. Ezen személyek szűrése lenne a cél.
"Milyen jogon kötelezel valakit a felmérésen való részvételre?"
Bocs, ez nem kötelező, ahogy a választás sem.
A választási lapon lenne 4 kérdés a sima szavazáson túl. Ha te akarod, hogy érvényes legyen a szavazatod, akkor ennek megfelelően kell kitöltened a szavazólapot.
Ugyanerről van szó. 4 kérdés, ha elrontod, akkor kevesebbet ér a szavazatod, ahogy ha most több helyre ikszelsz, akkor érvénytelen a szavazatod.
"Bizonyos választói cenzust, pl. írni-olvasni tudás, el tudok képzelni, de ez így kivitelezhetetlen."
Amit leírtam az pont kivitelezhető.
Mivel ha felteszel egy olyan tényről szóló kérdést, hogy Orbán megszavazta-e a szankciókat, akkor az egyértelműen eldönthető.
A kérdések pedig mindig a választási lappal együtt járnának, vagyis nincs benne semmi közetelező, ha pedig rosszul válaszolnak, nem töltik ki, akkor a szavuk kevesebbet ér, de ugyanúgy jár mindenkinek 1 szavazat.
"A legutóbbi választáshoz képest visszaeső pártok biztos, hogy csalást jelentenének."
Amit orvosolni lehet, hogy nem ember javítja majd.
Mivel random sorolnám a kérdéseket egy lapra, így egyedi azonosítót is kapna a lap, hogy egy scanner segítségével automatikusan lehessen a megoldást ellenőrizni, ahogy pl. egyetemeken működik ez a rendszer.
Ha pedig scan-eled, akkor akár nyilvánosságra is hozhatod a lapok teljes tartalmat.
Ha minden választási lap online elérhető adott körzetre bontva, akkor nem lehet csalni, mivel egyszerűen az adott párt ellenőrizheti a lapokat.
29, én értelek, de azt hiszem a céljaink eltérnek.
Te abból indulsz ki, hogy a 3 diplomát szerzett bölcsész már biztosan van olyan értelmes. Én erre nem vennék mérget.
Az íreknek mi volt a módszerük a súlyozásra?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!